JZ , 27. jan 2017

Top 6 vinárskych trendov na rok 2017

Aký bude vinársky rok 2017? Budeme piť vína z plechovky a zo sudov od whisky? Tieto a niekoľko ďalších trendov predpovedajú na tento rok vinárski odborníci.

Napriek tomu, že momentálne sa v zasnežených viniciach ešte len začínajú „strihačky“, už teraz sa dá hovoriť o trendoch, ktoré vinársky svet čakajú v roku 2017.

  1. Slovenské a moravské vína na svetových trhoch

V článku na webe magazínu Forbes sa pri vinárskych predpovediach na rok 2017 spomína slovenské a moravské víno. Je označené ako svieže a chrumkavé, plné energie. Pre slovenské vinárstvo je to určite dobré znamenie a treba povedať, že zaslúžené. Pre svoju kvalitu, ale aj medzinárodné úspechy z vinárskych súťaží sa každým rokom viac slovenského a moravského vína pretláča na svetové trhy.

  1. Ľahké červené vína

Podľa Elin McCoy, vinárskej odborníčky a komentátorky Bloombergu, budú jedným z top trendov tohto roku ľahké červené vína.  Ľudia si takéto vína obľúbili pre svieže ovocné arómy, ktoré v ťažších vínach občas chýbajú. Pre ľahšie vína je typická rozmanitosť chutí, ale aj to, že skvelo pasujú k rôznym jedlám. Vychytenými odrodami pre tento rok by mohli byť napríklad Pinot Noir či Zweigelt.

  1. Viac vína v plechovkách

Pre niekoho neprípustné, pre niekoho chutné a praktické. Víno v plechovke je každopádne realita a naberá na popularite. Za približne rok sa  v USA zvýšil zárobok z predaja vína v plechovkách o viac než 125 % (pozorované obdobie jún 2015 – jún 2016). Jednou z možných príčin je ich praktickosť. Pri víne v plechovke nepotrebujete vývrtku ani pohár, ľahšie ho uskladníte a navyše je takýto obal šetrný k životnému prostrediu.

  1. Vína v sudoch od whisky

Súčasným trendom, ktorý bude pokračovať aj v roku 2017 sú vína dozrievajúce v sudoch, v ktorých bolo pred nimi whisky alebo bourbon. Vína týmto procesom získavajú zaujímavé a špecifické arómy odlišné od dozrievania napríklad v nových barikoch. Takéto vína má v ponuke niekoľko známych vinárov, medzi inými aj Robert Mondavi.

  1. Biele francúzske vína z „červených regiónov“

Predpovede hovoria, že na vzostupe budú tento rok francúzske biele vína práve z regiónov, ktoré sú preslávené červenými vínami. To sú napríklad údolie rieky Rhone, Bordeaux či Beaujolais. Podobným prípadom bude zrejme aj Rioja a ďalšie španielske regióny, kde sa darí bielym odrodám ako Verdejo.

  1. Šumivé vína na vzostupe

Predovšetkým dve kategórie šumivých vín by ste mali v roku 2017 lepšie spoznať. Okrem tradičného Champagne či talianskeho Prosecca, môžete čoraz častejšie natrafiť na španielsku Cavu a ľahké prírodné šumivé vína Pét Nat.

 

Zdroje: Bloomberg.com, Forbes.com, Decanter.com, Winefolly.com
Foto: Unionwinecompany.com

Najčítanejšie články »