Vína sú tmavo granátovej farby s vôňou černíc, podfarbených tvrdším dojmom s kyselín v mladom víne a so zrelou plnosťou pri dostatočnej ovocnosti vo fľašovo zrelých vínach, v ktorých sa zvyšuje plnosť a typickosť červeného vína.

Pôvod a rozšírenie: Odroda vznikla v roku 1961 krížením odrôd Frankovka modrá x Svätovavrinecké v ŠSV Velké Pavlovice. Nesie meno na počesť CH. K. Andrého (1763 – 1831), ktorý v Brne založil spolok na šľachtenie ovocia, čím podnietil záujem o získavanie nových odrôd krížením. André sa rozšírilo najmä v Českej republike (288 ha) a na Slovensku. Uznané bolo v roku 1980.

Morfológia: List: Stredne veľký až veľký, 5 – laločnatý, neurčito zvlnený. Povrch je kučeravý, na spodnej strane jemne chĺpkatý. Stopka je krátka, zelená. Strapec: Stredne veľký až veľký, v priemere 200 mm dlhý, kónický, krídlatý, hustý, pri základe vytvára výrazné krídelko. Bobuľa: Je stredne veľká, guľatá, modrej farby s celoplošným voskovým povlakom.

Fenológia: Nástup do takmer všetkých fenofáz je neskorý, vrátane mäknutia bobúľ a dozrievania. Dozrieva v druhej polovici októbra až začiatkom novembra.

Agrobiológia: Poloha a pôda: Je značne náročná. Potrebuje svahovité pozemky s veľmi dobrou expozíciou k slnečnému žiareniu. Pôdy vyžaduje hlboké, úrodné, dobre zásobené živinami a vodou. Rez a vedenie: Vhodné je hlavne vysoké vedenie, ale dobré výsledky sa dosahujú aj na stredných typoch vedenia. Reže sa na kratšie ťažne pri zaťažení  6 – 7 plodonosných očiek na m2. Úroda: Rodivosť je vyššia 10 – 15 t.ha-1, pričom cukornatosť muštu sa pohybuje medzi 17 – 20 °NM a obsah kyselín býva 9 – 11 g.l-1.

Enológia: Na základe fenolovej zrelosti je treba optimalizovať technológiu spracovania hrozna a predovšetkým dĺžku macerácie. Cieľom je dosiahnuť víno plnej a jemnej chuti, ale zároveň so stabilnou farbou a dostatočným antioxidačným potenciálom. Pre hrozno s nižšou fenolovou zrelosťou je vodná kratšia dĺžka macerácie, naopak pre bobule dokonale fenolovo vyzreté je vhodná dlhá macerácia (14 – 21 dní). Pre plnosť vín je tiež dôležitá teplota macerácie. Dobré sú teploty medzi 26 – 30 °C, ktoré priaznivo ovplyvňujú extrakciu jemných tanínov zo šupky a pozitívne pôsobia na plnosť vína. Veľmi významná je v technológií tohto vína ja jablčno-mliečna fermentácia. Ak boli pozbierané dokonale fonolicky zrelé hrozná, má André veľmi veľký potenciál pre zrenie v dubových sudoch. Dlhodobá mikrooxidácia cez drevo sudu veľmi pozitívne zaguľacuje chuťový dojem vína. Vhodná doba zrenia môže byť 12, ale i 18 mesiacov. Tiež je vhodná na dlhodobejšie ležanie vo fľaši. Vína sú tmavo granátovej farby s vôňou černíc, podfarbených tvrdším dojmom s kyselín v mladom víne a so zrelou plnosťou pri dostatočnej ovocnosti vo fľašovo zrelých vínach, v ktorých sa zvyšuje plnosť a typickosť červeného vína.

Vína odrody André kúpite online tu >



Spracoval: Ing. Daniel Šimonovič SOTOLÁŘ, R., 2006: Multimediální atlas podnožových, moštových a stolních odrůd révy.  http://tilia.zf.mendelu.cz, PAVLOUŠEK, P., 2007: Encyklopedie révy vinné. Computer Press Brno, 320 str. ISBN: 978-80-251-1704. POSPÍŠILOVA, D., SEKERA, D., RUMAN, T., 2005: Ampelografia Slovenska. Výskumná a šľachtiteľská stanica vinárska a vinohradnícka Modra, 367 str. ISBN: 80-96-9350-9-7 www.wineofczechrepublic.cz FOTO: www.vinarstviflajsinger.cz