Vino.sk , 12. júna 2009

André

Vína sú tmavo granátovej farby s vôňou černíc, podfarbených tvrdším dojmom s kyselín v mladom víne a so zrelou plnosťou pri dostatočnej ovocnosti vo fľašovo zrelých vínach, v ktorých sa zvyšuje plnosť a typickosť červeného vína.

Pôvod a rozšírenie:
Odroda vznikla v roku 1961 krížením odrôd Frankovka modrá x Svätovavrinecké v ŠSV Velké Pavlovice. Nesie meno na počesť CH. K. Andrého (1763 – 1831), ktorý v Brne založil spolok na šľachtenie ovocia, čím podnietil záujem o získavanie nových odrôd krížením.
André sa rozšírilo najmä v Českej republike (288 ha) a na Slovensku. Uznané bolo v roku 1980.

Morfológia:
List: Stredne veľký až veľký, 5 – laločnatý, neurčito zvlnený. Povrch je kučeravý, na spodnej strane jemne chĺpkatý. Stopka je krátka, zelená.
Strapec: Stredne veľký až veľký, v priemere 200 mm dlhý, kónický, krídlatý, hustý, pri základe vytvára výrazné krídelko.
Bobuľa: Je stredne veľká, guľatá, modrej farby s celoplošným voskovým povlakom.

Fenológia:
Nástup do takmer všetkých fenofáz je neskorý, vrátane mäknutia bobúľ a dozrievania. Dozrieva v druhej polovici októbra až začiatkom novembra.

Víno odrody André zakúpite online tu

Agrobiológia:
Poloha a pôda: Je značne náročná. Potrebuje svahovité pozemky s veľmi dobrou expozíciou k slnečnému žiareniu. Pôdy vyžaduje hlboké, úrodné, dobre zásobené živinami a vodou.
Rez a vedenie: Vhodné je hlavne vysoké vedenie, ale dobré výsledky sa dosahujú aj na stredných typoch vedenia. Reže sa na kratšie ťažne pri zaťažení  6 – 7 plodonosných očiek na m2.
Úroda: Rodivosť je vyššia 10 – 15 t.ha-1, pričom cukornatosť muštu sa pohybuje medzi 17 – 20 °NM a obsah kyselín býva 9 – 11 g.l-1.

Enológia:
Na základe fenolovej zrelosti je treba optimalizovať technológiu spracovania hrozna a predovšetkým dĺžku macerácie. Cieľom je dosiahnuť víno plnej a jemnej chuti, ale zároveň so stabilnou farbou a dostatočným antioxidačným potenciálom.
Pre hrozno s nižšou fenolovou zrelosťou je vodná kratšia dĺžka macerácie, naopak pre bobule dokonale fenolovo vyzreté je vhodná dlhá macerácia (14 – 21 dní). Pre plnosť vín je tiež dôležitá teplota macerácie. Dobré sú teploty medzi 26 – 30 °C, ktoré priaznivo ovplyvňujú extrakciu jemných tanínov zo šupky a pozitívne pôsobia na plnosť vína. Veľmi významná je v technológií tohto vína ja jablčno-mliečna fermentácia.
Ak boli pozbierané dokonale fonolicky zrelé hrozná, má André veľmi veľký potenciál pre zrenie v dubových sudoch. Dlhodobá mikrooxidácia cez drevo sudu veľmi pozitívne zaguľacuje chuťový dojem vína. Vhodná doba zrenia môže byť 12, ale i 18 mesiacov. Tiež je vhodná na dlhodobejšie ležanie vo fľaši.
Vína sú tmavo granátovej farby s vôňou černíc, podfarbených tvrdším dojmom s kyselín v mladom víne a so zrelou plnosťou pri dostatočnej ovocnosti vo fľašovo zrelých vínach, v ktorých sa zvyšuje plnosť a typickosť červeného vína.

Spracoval: Ing. Daniel Šimonovič

SOTOLÁŘ, R., 2006: Multimediální atlas podnožových, moštových a stolních odrůd révy.  http://tilia.zf.mendelu.cz/ustavy/556/ustav_556/atlas_reva/atlas_reva.pdf
PAVLOUŠEK, P., 2007: Encyklopedie révy vinné. Computer Press Brno, 320 str. ISBN: 978-80-251-1704.
POSPÍŠILOVA, D., SEKERA, D., RUMAN, T., 2005: Ampelografia Slovenska. Výskumná a šľachtiteľská stanica vinárska a vinohradnícka Modra, 367 str. ISBN: 80-96-9350-9-7
www.wineofczechrepublic.cz
FOTO: www.vinarstviflajsinger.cz

  • Hetera Odrody viniča,  Katarína Macková,  5, okt 2014

    Hetera

    Málo známa odroda, ktorá má svoj pôvod na Slovensku. Vznikla pod rukami Doroty Pospíšilovej a ...

  • Aromína Odrody viniča,  Katarína Macková,  5, okt 2014

    Aromína

    Potreba získavania odrôd s novými vlastnosťami doviedla šľachtiteľov k experimentom, v ktorých krížili spoločne aromatické ...

Najčítanejšie články »