Je to rumunská odroda, ktorá vznikla začiatkom 20. storočia v obci Daneş v Sighisoarskom rajóne. Podľa rumunských prameňov je krížencom odrody Dievčie hrozno a pôvodnej rumunskej odrody Grase de Cotnari.

Synonymá: Česká a Slovenská republika: Pesecká leánka Maďarsko: Dánosi leányka

Pôvod a rozšírenie: Je to rumunská odroda, ktorá vznikla začiatkom 20. storočia v obci Daneş v Sighisoarskom rajóne. Podľa rumunských prameňov je krížencom odrody Dievčie hrozno a pôvodnej rumunskej odrody Grase de Cotnari. Oblasť jej rozšírenia nie je veľká. V menšom meradle sa pestuje v Rumunsku, Moldavsku a na Ukrajine. Na Slovensku sa pestuje na 1,32 % plochy všetkých vinohradov. Zaregistrovaná je od rolu 1974.

Morfológia: List: Stredne veľký, 130 – 150 mm dlhý. Povrch Čepele je hladký, sieťovito zvlnení, spodná strana je stredne plstnatá. Je 3 – 5 laločnatý. Stopka je kratšia, červeno-zelená. Strapec: Stredne veľký, 120 – 150 mm, cylindrický alebo cylindricko-kónický, často krídlatý, stredne hustý až hustý. Bobuľa: Stredne veľká, v priemere 14 mm, guľovitá, symetrická, v plnej zrelosti žltozelená.

Fenológia: Kvitne skoro, bobule mäknú v závislosti od ročníkov začiatkom augusta a dozrievajú v prvej alebo druhej dekáde októbra.

Agrobiológia: Poloha a pôda: V svahovitých polohách a v hlbokých ľahších pôdach s dobrým vodným režimom a najmä pri južnej expozícii svahov poskytuje vína výbornej kvality. Nevyhovujú jej výsušné plytké pôdy. Rez a vedenie: Je vhodná na veľké pestovateľské tvary na vysokom vedení pri širších sponoch, nie však vo veľmi zahustených porastoch. Odporúča sa rez na 6 – 8 plodonosných očiek na m2 pôdy. Úroda: Pravidelne dosahuje úrodu 10 t.ha-1 aj viac. Celkovo obsahuje väčšie množstvo kyselín, bežne to býva 8 – 13 g.l-1. Cukornatosť sa pohybuje okolo 17,5 °NM.

Enologia: Prvotným predpokladom kvalitného vína je zdravé hrozno. Pri napadnutiu hnilobami je treba radikálne odkaliť. Víno vyrábame metódou riadeného kvasenia pri aplikácii čistých kultúr kvasiniek. Vína sú plné, harmonické, s jemnou odrodovou arómou. Kyselina je výraznejšia.

Vína odrody Feteasca regala (Pesecká leánka) kúpite online tu >



Spracoval: Ing. Daniel Šimonovič Zdroje: PAVLOUŠEK, P., 2007: Encyklopedie révy vinné. Computer Press Brno, 320 str. ISBN: 978-80-251-1704. POSPÍŠILOVA, D., SEKERA, D., RUMAN, T., 2005: Ampelografia Slovenska. Výskumná a šľachtiteľská stanica vinárska a vinohradnícka Modra, 367 str. ISBN: 80-96-9350-9-7 FOTO: picasaweb.google.com