Víno z Hibernalu je vysoko extraktívne. Vo vôni sú výrazné tóny ovocia – jablko, hruška, marhuľa, broskyňa, s jemnými kvetinovými tónmi. Pri vyššej vyzretosti je kyselina príjemná, harmonická. Chuť vína je plná.

Synonymá:
Ako mladá odroda nemá synonymá.

Pôvod a rozšírenie:
Odroda bola vyšľachtená vo Výskumnom ústave v Geisenheime, v Nemecku. Jedná sa o kríženca Siebel 7053 x Rizling rýnsky F2. V Nemecku sa táto odroda zatiaľ významnejšie nerozšírila. V ČR bola uznaná v roku 2004 a pestuje sa tam na ploche 10,6 ha. Na Slovensku nie je rozšírená. Je to interšpecifická odroda.

Morfológia:
List: Stredne veľký, 5 – laločnatý, tmavozelený.
Strapec: Menší až stredne veľký, valcovitý, mierne krídlatý, s nahustenými bobuľami.
Bobuľa: Menšia, okrúhla, zelenej farby, neskôr sa vyfarbuje na žltozeleno.

Fenológia:
Odroda kvitne v prvej polovici júna, mäknutie bobúľ nastupuje v druhej polovici augusta.
Optimálnu zrelosť dosahuje v druhej až tretej dekáde októbra.

Agrobilógia:
Poloha a pôda: Pre produkciu najkvalitnejšieho hrozna sa hodia svahovité lokality s vynikajúcou expozíciou k slnečnému žiareniu. Pôdy ideálne pre túto odrodu sú piesčité a hlinitopiesčité, s veľmi dobrým obsahom živín a dobrou vododržnosťou.
Rez a vedenie: Je vhodný na pestovanie na strednom vedení s rezom na jeden vodorovný, alebo poloblúkový ťažeň. Odporúčané zaťaženie je 6 – 8 plodonosných očiek na m2
Úroda: Plodnosť je 10 – 14 t.ha-1, dosahovaná cukornatosť muštu býva 19 – 24 °NM a obsah kyselín 8,5 – 12 g.l-1.

Enológia:
Hibernal je vhodný na produkciu kvalitných prívlastkových vín. Ako interšpecifická odroda je tiež vhodný na výrobu biovín.
Pre jeho slizovitú dužinu je vhodné pri spracovaní použiť enzymatické preparáty, ktoré majú okrem zlepšenia výlisnosti aj pozitívny vplyv na budúcu aromatickosť vína. Vhodné je odkalenie a aplikácia aktívnych suchých kvasiniek rôznych kmeňov, ktoré pozitívne ovplyvnia charakter budúceho vína. Tiež je možné použiť kvasenie za nízkych teplôt (okolo 15°C), pre tvorbu výraznej ovocnej a kvetinovej arómy. Ak dosahuje cukornatosť hrozna viac ako 23 °NM je vhodné pracovať s teplotami 18 – 22 °C a nenechať prekvasiť víno úplne do sucha. Týmto získame víno s výrazným telom a zároveň veľmi príjemnou arómou doplnenou zbytkovým cukrom. Víno z Hibernalu je vysoko extraktívne. Vo vôni sú výrazné tóny ovocia – jablko, hruška, marhuľa, broskyňa, s jemnými kvetinovými tónmi. Pri vyššej vyzretosti je kyselina príjemná, harmonická. Chuť vína je plná.    

Spracoval: Ing. Daniel Šimonovič
SOTOLÁŘ, R., 2006: Multimediální atlas podnožových, moštových a stolních odrůd révy.  http://tilia.zf.mendelu.cz,
PAVLOUŠEK, P., 2007: Encyklopedie révy vinné. Computer Press Brno, 320 str. ISBN: 978-80-251-1704.
POSPÍŠILOVA, D., SEKERA, D., RUMAN, T., 2005: Ampelografia Slovenska. Výskumná a šľachtiteľská stanica vinárska a vinohradnícka Modra, 367 str. ISBN: 80-96-9350-9-7
FOTO: www.vinarstviflajsinger.cz