Víno má príťažlivú rubínovú farbu, v chuti sú dominantné tóny čerešní a višní, a pri vyšších stupňoch zrelosti tóny vyzretého lesného ovocia. V chuti možno pozorovať výraznejšiu trieslovinu.

Pôvod a rozšírenie:
Laurot je prvá modrá interšpecifická odroda, ktorá bola v Českej republika zapísaná do štátnej odrodovej knihy (2004). Bola vyšľachtená za spolupráce šľachtiteľov VVS Resistant. Jedná sa o kríženca odrôd Merlan x Fratava. Je právne chránená.
V ČR sa pestuje na ploche 3,5 ha. Na Slovensku nie je rozšírená.

Morfológia:
List: Malý až stredne veľký, päťuholníkový, slabo 3 – 5 laločnatý. Povrch čepele je ľahko bublinatý, spodná strana je jemne plstnatá. Stopka je stredne dlhá, mierne ružovkastá.
Strapec: Stredne veľký, riedky, krídlatý, veľmi vetvený.
Bobuľa: Malá až stredne veľká, guľatá s voskovým povlakom, modročiernej farby.

Fenológia:
Pučanie odrody nastupuje v 2. – 3. dekáde apríla. Kvitne v prvej polovici júna. Mäknutie bobúľ nastupuje v polovici augusta. Optimálnu zrelosť dosahuje v druhej polovici októbra.

Agrobiológia:
Poloha a pôda: Hodí sa iba do tých najlepších vinohradníckych oblastí. Najlepšie sú svahovité pozemky s južnou, juhovýchodnou alebo juhozápadnou expozíciou. Nároční je aj na pôdu. Neznáša suché stanovištia. Optimálne sú pôdy hlinité a hlinito-piesočnaté s veľmi dobrým vodným režimom.
Rez a vedenie: Je veľmi plodná odroda, preto vyžaduje nižšie zaťaženie plodonosnými očkami – 4 – 6 očiek na m2. Väčšinou sa pestuje na strednom vedení s rezom na dlhý, vodorovne vyviazaný ťažeň.
Úroda: Dosahuje úrody vo výške 9 – 15 t.ha-1, pri cukornatosti muštu 17,5 – 21 °NM a obsahu kyselín 9 – 13,5 g.l-1

Enológia:
Hrozno s veľmi dobrou fenolovou maceráciou možno macerovať dlhšiu dobu, často i viac než 14 dní. V priebehu macerácie je však treba neustále sledovať chuťové zmeny mladého vína. V okamžiku keď sa začnú prejavovať príliš hrubé taníny v chuti, je treba rmut vylisovať. Tento typ je vína je vhodný pre vyzrievanie v drevených sudoch.
Pri nižšej kvalite hrozna sa snažíme získať víno zo zaujímavou farbou, ovocným charakterom a výraznou sviežosťou v chuti i vôni.
U tejto odrody je nepostrádateľné použitie jablčno-mliečnej fermentácie. Vďaka tomuto zásahu dochádza k zjemneniu a zaguľateniu chuti a zvýrazneniu vône.
Laurot je odroda vhodná aj na biologické vinohradníctvo. Víno má príťažlivú rubínovú farbu, v chuti sú dominantné tóny čerešní a višní, a pri vyšších stupňoch zrelosti tóny vyzretého lesného ovocia. V chuti možno pozorovať výraznejšiu trieslovinu.

Spracoval: Ing. Daniel Šimonovič
SOTOLÁŘ, R., 2006: Multimediální atlas podnožových, moštových a stolních odrůd révy.  http://tilia.zf.mendelu.cz
PAVLOUŠEK, P., 2007: Encyklopedie révy vinné. Computer Press Brno, 320 str. ISBN: 978-80-251-1704.
POSPÍŠILOVA, D., SEKERA, D., RUMAN, T., 2005: Ampelografia Slovenska. Výskumná a šľachtiteľská stanica vinárska a vinohradnícka Modra, 367 str. ISBN: 80-96-9350-9-7
www.wineofczechrepublic.cz  FOTO: www.vinarstviflajsinger.cz