Vino.sk , 17. júna 2009

Rubinet

Odroda poskytuje víno výbornej kvality, tmavočervenej až modročervenej farby a harmonickej chuti. Môže sa využiť ako prídavok k odrodám s nižšou farebnosťou červeného vína a s nižšou plnosťou.

Synonymum: Tintet

Pôvod a rozšírenie:
Túto farbiarku vyšľachtil v Českej republike v Lednici na Morave Vilém Kraus. Jedná sa o zložitejšie kríženie odrôd (Revolta x Alibernet) x André. Do Českej Štátnej odrodovej knihy bola zapísaná v roku 2005. V súčasnosti je uznaná už aj v Nemecku. Je veľmi málo rozšírená, ako výrazná farbiarka s dobrou kvalitou vína však má perspektívu.

Morfológia:

List: Malý až stredne veľký, hladký, 5 – laločnatý s miernymi výrezmi. Stopka je dlhšia, ružovkastá, neskôr výrazne červená.
Strapec: Stredne veľký, cylindrický, s krídelkami na základe strapiny, stredne hustý.
Bobuľa: Malá až stredná, slabo oválna, modro čiernej farby.

Fenológia:
Pučanie je skoré, kvitne v prvej dekáde júna. Bobule sa začínajú vyfarbovať v prvej polovici augusta. Dozrieva koncom septembra.

Agrobiológia:

Poloha a pôda: Na polohu nie je náročná. Dá sa pestovať všade tam kde sa pestujú modré muštové odrody. Pôdy má radšej hlbšie, výživné a vododržné.
Rez a vedenie: Hodí sa na väčšinu vedení s rezom na dlhšie ťažne. Odporúčané zaťaženie je 6 – 8 plodonosných očiek na m2 pôdy.
Úroda: Plodnosť je vyššia 9 – 13 t.ha-1, pri cukornatosti muštu 16 – 19 °NM a obsahu kyselín 9,5 – 12 g.l-1.

Enológia:
Rubinet zberáme koncom septembra skorej než sa začne vyskytovať usychanie strapiny a vädnutie hrozna. Podobne ako u Neronetu, i tu môžeme voliť medzi rôzne dlhou dĺžkou macerácie, podľa našich požiadaviek na farebnosť vína a trieslovinu.
Odroda poskytuje víno výbornej kvality, tmavočervenej až modročervenej farby a harmonickej chuti. Môže sa využiť ako prídavok k odrodám s nižšou farebnosťou červeného vína a s nižšou plnosťou.

Spracoval: Ing. Daniel Šimonovič

SOTOLÁŘ, R., 2006: Multimediální atlas podnožových, moštových a stolních odrůd révy.  http://tilia.zf.mendelu.cz/ustavy/556/ustav_556/atlas_reva/atlas_reva.pdf
PAVLOUŠEK, P., 2007: Encyklopedie révy vinné. Computer Press Brno, 320 str. ISBN: 978-80-251-1704.
POSPÍŠILOVA, D., SEKERA, D., RUMAN, T., 2005: Ampelografia Slovenska. Výskumná a šľachtiteľská stanica vinárska a vinohradnícka Modra, 367 str. ISBN: 80-96-9350-9-7
www.wineofczechrepublic.cz
FOTO: www.vinarstviflajsinger.cz

  • Hetera Odrody viniča,  Katarína Macková,  5, okt 2014

    Hetera

    Málo známa odroda, ktorá má svoj pôvod na Slovensku. Vznikla pod rukami Doroty Pospíšilovej a ...

  • Aromína Odrody viniča,  Katarína Macková,  5, okt 2014

    Aromína

    Potreba získavania odrôd s novými vlastnosťami doviedla šľachtiteľov k experimentom, v ktorých krížili spoločne aromatické ...

Najčítanejšie články »