Vína z odrody Rulandské biele sú chuťovo plné a extraktívne. Aróma pripomína citrusové plody s tónmi lipového kvetu, prípadne iných kvetov. Kyselina by mala byť svieža, súčasne nie príliš drsná, ale príjemná.

Synonymá: Česká a Slovenská republika: Burgundské biele, Ruland, Burgund, Burgunda, Pinot blanc Francúzsko: Pinot blanc, Blanc de Champagne, Morillon blanc Nemecko, Rakúsko: Weisser Burgunder, Weisser Klevner Taliansko: Pinot bianco

Pôvod a rozšírenie: Zaraďuje sa do skupiny burgundských odrôd. Vzniklo pravdepodobne ako púčiková mutácia z Rulandského sivého. Toto je poznateľné na ojedinelých kroch, kde sa môže vyvíjať sivé aj biele hrozno. V Alsasku sa Rulandské biele pestovalo už v 14. storočí. V burgundských viniciach sa preukázateľne nachádzalo v 16. – 17. storočí. Odtiaľ sa pravdepodobne rozšírilo do celej Európy. Na Slovensku sa v súčasnosti pestuje na 874,5 ha, čo je 5,78 % z celkovej plochy vinohradov. Zaregistrované bolo v roku 1971.

Morfológia: List: Stredne veľký, najčastejšie okrúhly. Čepeľ je lievikovitá, ale aj zvlnená, na spodnej strane hladká. Najčastejšie je 3 – 5 laločnatá s plytkými výrezmi. Stopka je pomerne krátka. Strapec: Malý až stredne veľký, 100 – 120 mm dlhý, bobule sú na strapci husto nasadené. Bobuľa: Malá až stredná, v priemere 12 – 15 mm dlhá, guľatá so zaokrúhleným vrcholom, žltozelená.

Fenológia: Rulandské biele pučí stredne skoro, kvitne v prvej polovici júna. Mäknutie bobúľ začína v druhej dekáde augusta. Odroda zreje v priebehu októbra.

Agrobiológia: Poloha a pôda: Na polohu má vysoké požiadavky. Nutné sú polohy dostatočne teplé, s veľmi kvalitným oslnením z dôvodu dobrého vyzrievania hrozna. Vhodné sú mierne svahy s južnou expozíciou. Požiadavky na pôdu sú stredné až vysoké. Vhodné sú hlboké pôdy s dostatočnou vododržnosťou. Vhodné sú i pôdy teplé, suchšie, najlepšie štrkovito hlinité alebo sprašové. Rez a vedenie: Odrodu možno pestovať na vysokom i strednom vedení s rezom na ťažne. Odporúčané zaťaženie je 8 – 10 plodonosných očiek na m2. Úroda: Môže dosiahnuť výnos až 12 t.ha-1. Cukornatosť sa pohybuje v závislosti od ročníka v rozpätí 17 – 23 °NM. Obsah kyselín býva žiaduco vyšší v rozsahu 9 – 12 g.l-1.

Enológia: Pri výrobe akostných vín dbáme na dobré odkalenie suroviny aby sme obmedzili prechod negatívnych látok z prípadných hubovitých chorôb do vína. Víno potom vyrábame za pridania vybraného kmeňa kvasiniek pri teplotách 18 – 22 °C. Pri zbere kvalitného hrozna v prívlastkových kategóriách môžeme vyrábať rôzne štýly vína. Vynikajúcu zrelosť hrozna a zdravotný stav môžeme využiť k výrobe vína, ktoré bude odrazom daného ,,terroir“. Takéto vína sa vyrábajú technológiou spontánneho kvasenia pri riadení teploty a miernom odkalení muštu. Z Rulandského bieleho je možné vyrábať akostné vína. Veľmi zaujímavé sú však vína v prívlastkových kategóriách. Pre kvalitné prívlastkové Rulandské biele však nestačí iba dosiahnutá cukornatosť, ale všetky kvalitatívne parametre musia byť vo veľmi dobrej kvalite – aromatické látky, kyseliny, minerálne látky. Vína z odrody Rulandské biele sú chuťovo plné a extraktívne. Aróma pripomína citrusové plody s tónmi lipového kvetu, prípadne iných kvetov. Kyselina by mala byť svieža, súčasne nie príliš drsná, ale príjemná.

Víno odrody Rulandské biele kúpite online tu >



Spracoval: Ing. Daniel Šimonovič Zdroje: PAVLOUŠEK, P., 2007: Encyklopedie révy vinné. Computer Press Brno, 320 str. ISBN: 978-80-251-1704. POSPÍŠILOVA, D., SEKERA, D., RUMAN, T., 2005: Ampelografia Slovenska. Výskumná a šľachtiteľská stanica vinárska a vinohradnícka Modra, 367 str. ISBN: 80-96-9350-9-7 STEVENSON, T., 2002: Nová encyklopédia svetových vín. Ikar Bratislava, 600 str. ISBN: 80-551-0446-8