KM , 06. aug 2014

Barrique (Barik)

Definícia pojmu: Menší dubový sud s objemom 225 litrov, v ktorom vyzrievajú biele, ale hlavne červené vína. Sud je z vnútra vypálený ohňom. Sú rôzne stupne vypálenia – noisette, light, medium a heavy.

Na výrobu barikových sudov sa používa len dubové drevo – z francúzskeho (Quercus robur, Quercus petraea) alebo amerického duba (Quercus alba). Pri opaľovaní dreva dochádza k termodegradácii (porušeniu teplom) jednotlivých zložiek dreva. Pri strednom opálení dochádza k rozrušeniu celulózy a hemicelulózy (stavebné polysacharidy) na jednoduchšie cukry, ktoré zodpovedajú za karamelovú príchuť vo vínach. Pri termodegradácii lignínu (ďalšia stavebná zložka dreva) sa uvolňujú látky pripomínajúce vôňu vanilínu. Pri strednom až silnom opálení dochádza k porušeniu lipidov dreva, ktoré v čistej forme vonia ako kokos. Taníny sa menia z drsných ellagotanínov na jemné zložky ako sú eugenol (vôňa po klinčekoch), ale aj 4-metylguajakol a 4-etylfenol, ktoré sa vo vyšších koncentráciách menia na arómy po konskom pote, či údenine.

zdroje: www.karpatskaperla.sk, en.wikipedia.org/wiki/Oak_%28wine%29

  • Nekróza viniča Vinársky slovníček,  Katarína Macková,  17, dec 2014

    Nekróza viniča

    Definícia pojmu: Nekróza viniča je nebezpečná vírusová choroba, napádajúca väčšinou podpníkový vinič. Po prepuknutí príznakov ...

  • Múčnatka Vinársky slovníček,  Katarína Macková,  17, dec 2014

    Múčnatka

    Definícia pojmu: Múčnatka je hubová choroba viniča, ktorá napáda všetky zelené časti viniča v podobe ...

Najčítanejšie články »