Nachádza sa na juhu centrálnej Austrálie, a je ohraničená ďalšími štyrmi pevninskými štátmi - Západná Austrália, Queensland, Nový Kužný Wales a Severné teritórium.

Klimatické podmienky: Klíma celého regiónu je veľmi rozdielna. Viac vo vnútrozemí sú letá veľmi horúce, a oblasť sužuje sucho. Maximálny úhrn zrážok je 501 mm ročne. Kvôli nízkym zrážkam je nutnosť zavlažovania viníc.

Pôdne podmienky: V južnej Austrálii je veľká rozmanitosť pôd. Nájdeme tu vápencové podložie, slieň, piesčito-ílovité pôdy ale aj typickú austrálsku pôdu "terra rossa" - červeno-hnedú pôdu.

Pestované odrody: Z pestovaných odrôd tu môžeme nájsť Shiraz, Cabernet Sauvignon, Grenache, z bielych zástupcov tu nachádzame Semillon a Chardonnay.

VINOHRADNÍCKE OBLASTI JUŽNEJ AUSTRÁLIE: Vinohradnícke oblasti Južnej Austrálie môžeme rozdeliť do viacerých zón - Barossa, Fleurieu, Limestone Coast a Lower Murray. Do zóny BAROSSA patrí Barossa Valley a Eden Valley. Barossa Valley je najväčšou vinárskou oblasťou zameranou na akosť. Nachádza sa asi 60 km severovýchodne od Adelaide. Nadmorská výška viníc siaha od 230 metrov nad morom v oblasti Lyndoch až po 550 metrov vo východnom pohorí Barossa Ranges. V Barossa Valley možno nájsť aj staré kry odrôd Mourvédre a Grenache, no najviac sa tu darí odrode Shiraz. Eden Valley sa rozprestiera na vyššie položenom území než dno údolia Barossa Valley. Zaujímavosťou je, že keď trh začal požadovať stolové vína namiesto alkoholizovaných sladkých vín, najviac sa vydarili z Rizlingu rýnskeho. Nižším polohám Eden Valley kraľuje modrý Shiraz. Eden Valley patrí kniekoľkým málo vinárskym oblastiam krajiny, kde si dokázal vybudovať postavenie Merlot (vďačí za to vinárstvu Irvine Wines).

Ďalšou zónou je FLEURIEU, ktorá zahŕňa 5 podoblastí. Táto zóna sa tiahne z centra austrálskeho vinárstva Adelaide juhozápadným smerom cez McLaren Vale až po Kangaroo Island. Táto oblasť zasahuje na juhovýchod až po Langhorne Creek. McLaren Vale je najznámejším vinárskym regiónom Južnej Austrálie. Pôdy v údolí McLaren Vale sú rovnako rozmanité. ako štýl a kvalita vín, ktoré na nich vznikajú. Hlboká piesčitá zemina nad ílovým podložím, ktorá dominuje v okolí predmestia Blewitt Springs, plodí vysokokvalitné vína z odrody Grenache, zato Kangarilla na východe dopestuváva kvalitný Shiraz pre svoje vína. Klimatické podmienky tejto oblasti sú teplé, dobré prúdenie vzduchu zabraňuje mrazom, podnebie je ovplyvňované oceánom. Najviac pestované odrody v McLaren Vale sú Grenache, Shiraz, Cabernet Sauvignon, Merlot, Sangiovese a Zinfandel. Langhorne Creek je najväčšou vinárskou záhadou Južnej Austrálie. Produkuje sa tu rovnaké množstvo vína ako v McLaren Vale, avšak vín označené touto apeláciou je len menej ako 1/5. Väčšina produkcie skončí v kupážach veľkých podnikov. Vinárska oblasť Currency Creek je závislou oblasťou od zavlažovania, ale poskytuje teplejšie podmienky pre pestovanie viniča ako Langhorne Creek.

Zóna LIMESTONE COAST zahŕňa vo svojom katastri 5 podoblastí, a to Coonawarra, Mount Benson, Padthaway, Wrattonbully a Robe. V zóne Limestone Coast poukazujú na typickú vápencovú pôdu, ktorá sa tu vyskytuje. Coonawarra má červenkastú pôdu - tzv. "terra rossa" a stredomorskú klímu. Vinič sa tu pestuje od dávna. Najväčším vlastníkom vinohradov v Coonawarre je vinárstvo Wynns (vlastní značky Penfolds, Lindemans a Jamiesons Run a iné). Úhrn zrážok v Coonawarre je 570 mm ročne, najpestovanejšími odrodami sú Merlot, Shiraz, Cabernet Sauvignon, z bielych odrôd Chardonnay. Padthaway je alternatívou ku Coonawarre. Má rovnaké podložie ako Coonawarra, avšak je o niečo teplejšie. Vyrábajú sa tu predovšetkým konzumné vína. Wrattonbully sa nachádza severne od Coonawarry, má chladnejšie podnebie, no za to, sa tu darí veľmi Shirazu.

Región ADELAIDE HILLS susedí so severovýchodnou časťou McLaren Vale, ale obe oblasti sa od seba veľmi líšia. V Adelaide Hills sa dobre darí pestovaniu Sauvignon blanc, Chardonnay a Semillon, z modrých odrôd je to hlavne Merlot, Shiraz a Pinot noir. Ročný úhrn zrážok v oblasti Adelaide Hills je 1030 mm.

Víno z Austrálie kúpite online tu>

 

Použité zdroje: Johnson, H., Robinsonová, J., 2009: Svetový atlas vína, Vydavateľstvo IKAR, str. 342-350 en.wikipedia.org uk.southaustralia.com FOTO: henschke.com.au, en.wikipedia.org