KM , 01. sep 2014

AUSTRÁLIA – Nový Južný Wales

Nový južný Wales je veľkou vinohradníckou a vinárskou oblasťou Austrálie. Väčšina viníc sa nachádza v regóne Big Rivers, kam spadajú podoblasti Murray Darling, Perricoota, Riverina a Swan Hill.

Nový južný Wales je druhým najväčším producentom vína v Austrálii.

Klimatické podmienky: Teploty sa tu pohybujú medzi 19-21 °C, čo zodpovedá stredomorským podmienkam v Bordeaux alebo v Piedmonte. Priemerný úhrn zrážok sa pohybuje okolo 750 mm ročne.

Pôdne podmienky: Austrálske pôdy sa skladajú z vápencového a piesčito-ílovitého podložia. Charakteristickou pôdou je „terra rossa“ – červenohnedá pôda, ktorá vznikla na čadičovom podloží.

Pestované odrody: K pestovaným odrodám patria biele Semillon, Chardonnay a z modrých odrôd sa pestuje hlavne Shiraz.

PODOBLASTI NOVÉHO JUŽNÉHO WALESU:

Hunter Valley – je najstaršou oblasťou Nového Južného Walesu, prvý vinič tu bol vysadený v roku 1828. Nachádza sa asi 160 km severne od Sydney. Najviac sa darí v tejto oblasti odrodám Semillon, Chardonnay a Shiraz. Dôležitou podoblasťou v Hunter Valley je Broke Fordwich, kde sa na piesčitých aluviálnych pôdach pestuje hlavne Semillon.

Big Rivers je ďalšou veľkou oblasťou v Novom Južnom Walese a zahŕňa štyri podoblasti – Murray Darling, Perricoota, Riverina a Swan Hills.
Riverina je oblasťou spadajúcou do regiónu Big Rivers. Je oblasťou odkiaľ pochádzajú suché a sladké likérové vína. Úhrn zrážok v tejto podoblasti sa pohybuje v rozmedzí od 250-500 mm ročne. Najviac sa v oblasti Riverina darí bielym odrodám Chardonnay a Semillon. Riverina je známa aj svojimi sladkými vínami, ktoré vznikli z hrozna napadnutých ušľachtilou hnilobou.

Na západ od Hunter Valley sa rozprestiera v nadmorskej výške 450 metrov nad morom po úbočí Velkého predelového pohoria región Mudgee, kde sa najlepšie darí modrým odrodám Shiraz a Cabernet Sauvignon. Prvé vinice oblasti Orange na horných úbočiach vyhasnutej sopky Mount Canobolas boli vysadené v roku 1983. Ako jediná oblasť má Orange vysadené vinice nad hranicou 600 metrov nad morom. Oblasť Cowra má za sebou dlhšiu históriu ako Orange, pestuje sa tu hlavne Chardonnay v nadmorskej výške 350 metrov nad morom. Canberra District zahŕňa veľký počet viníc okolo austrálskeho hlavného mesta. Prudký rozvoj vinárstva prebieha aj v Shoalhaven Coast, ktorý rovnako ako Hastings River trpá vysokou vlhkosťou vzduchu. Ďalším chladným, vysoko položeným regiónom je Tumbarumba, ktorý je známy dodavaním Chardonnay pre vinárstva Penfolds Yattarna a Eileen Hardy.

 

Použité zdroje:
Johnson, H., Robinsonová, J., 2009: Svetový atlas vína, Vydavateľstvo IKAR, str. 356-357
Rumrich, S., 2000: Vína z Austrálie a Nového Zélandu, Vydavateľstvo Filip Trend
www.australia.com
Foto: en.wikipedia.org, www.wineaustralia.com

 

Najčítanejšie články »