KM , 14. dec 2014

AUSTRÁLIA – Victoria

Victoria je jedným z najzaujímavejších a najrozmanitejších vinárskych štátov Austrálie. Pestovanie sa v tomto štáte etablovalo počas zlatej horúčky v polovici 19. storočia. V tomto najmenšom a najchladnejšom štáte sú tie najrozmanitejšie podmienky pestovania viniča.

Škála terroirov siaha od suchého, silne zavlažovaného regiónu Murray Darling okolo Mildury, kde dozrieva 80 % hrozna vo Victorii, až po chladné oblasti ako sú Macedon Ranges alebo Henty na juhozápadnom pobreží. Victoriu môžeme rozdeliť do šiestich väčších zón – Centrálna Victoria, Gippsland, Severovýchod Victorie, Severozápad Victorie, Port Phillip a Západná Victoria.

Do centrálnej Victorie radíme menšie podoblasti, do ktorých spadá – Bendigo, Goulburn Valley, Heathcote, Strathbogie Ranges a Upper Goulburn. Bendigo je malou oblasťou, nachádzajúca sa v Central Victorian Zone a patrí k najznámejším oblastiam, kde sa pestuje odroda Shiraz. Táto oblasť je výrazne teplejšia. Heathcote bolo nedávno uznané ako svojbytná vinárska oblasť, ktorá produkuje vína z odrody Shiraz z nezavlažovaných krov, rôznej rozmanitosti. Údolie Goulburn Valley je známe vinárstva ako David Traeger, Mitchelton a Tahbilk. Toto údolie je veľmi svojrázne a bolo povýšené na subregión a nesie názov Nagambie Lakes. Vinárstvo Tahbilk je veľmi starým vinárstvom a má v sebe ukrytý vzácny poklad – kry viniča, ktoré boli vysadené v roku 1860. Pohorie Strathbogie Ranges sa rozprestiera medzi údoliami Goulburn Valley a Upper Goulburn. Niektoré vinice ležia v nadmorskej výške 600 metrov nad morom, a produkujú veľmi kvalitné vína.

Gippsland je taký veľký, že je považovaný za zónu a región súčasne. Obsahuje mnoho terroirov, že dozrel čas na rozdelenie na menšie subregióny. Dominuje tu chladné podnebie s teplými jeseňami, najviac sa  tu pestuje Chardonnay, Sauvignon blanc, Rizling ránsky, z modrých odrôd je to Cabernet Sauvignon, Pinot noir a Shiraz.

K severovýchodnej Victorii patria Alpine Valleys, Beechworth, Glenrowan a Rutherglen. Táto oblasť je známa svojimi alkoholizovanými dezertnými vínami. Najznámejšie dezertné alkoholizované vína vznikajú v okolí Rutherglenu a Glenrowanu. V Alpine Valleys sa vinič pestuje v nadmorskej výške 300 metrov nad morom a vznikajú tu svetlejšie vína s bohatou kyselinkou. Vinice Beechworthu sa nachádzajú o čosi nižšie a vyrába sa tu výborné Chardonnay kalifornského typu.

Západná Victoria sa kedysi dávno preslávila svojím šampanským. Grampians sa rozprestiera na pôdach bohatých na vápenec, v nadmorských výškach 340 metrov nad morom. Pyrenees sa nachádzajú východne od Grampians, a sú známe svojimi červenými vínami. Región Henty je najchladnejším regiónom. Táto oblasť je známa produkciou svojich archivovateľných rizlingov.

Port Phillip zahŕňa regióny v okolí mesta Melbourne. Nachádzajú sa tu subregióny ako Sunbury, kde sa vyrábajú suché, lahodné vína z odrody Shiraz. Severne od Sunbury sa nachádza pohorie Macedon Ranges s niekoľkými najchladnejšími vinárskymi krajmi. Najviac pestovanými odrodami je Pinot noir a Chardonnay. Na juhu Melbourne leží región Mornington Peninsula. Pestuje sa tu hlavne Chardonnay, Pinot gris a Pinot noir. Najznámejší vinársky región v Port Phillip je Yara Valley. V tomto regióne je vysoký úhrn zrážok (1010 mm ročne), výrazne chladnejšia klíma, a pôdy sú tu veľmi úrodné – nachádzajú sa tu sivé piesky, ílovité pôdy a červená vulkanická zemina bohatá na živiny. Najviac sa tu pestuje Chardonnay, z modrých odrôd Pinot noir, Cabernet Sauvignon a v neposlednom rade Shiraz.

Victoria býva označovaná za „mekku vinárskych turistov“ a každý si tu príde na svoje. Nielen na biele vína kalifornského typu, ale aj na vynikajúce červené vína, ktoré sa vyznačujú lahodnosťou a svojou plnosťou. Vína z Victorie majú potenciál vyzrievania 8 – 10 rokov.

 

Použité zdroje:
Johnson, H., Robinsonová, J., 2009: Svetový atlas vína, Vydavateľstvo IKAR, str. 352-354
Rumrich, S., 2004: Vína z Austrálie a Nového Zélandu, Filip Trend Publishing, str. 44-45
en.wikipedia.org, www.visitvictoria.comFOTO: happywinewoman.wordpress.com, www.labelswines.com

Najčítanejšie články »