Do roku 2005 celková výmera vinohradov v Bulharsku bola 90 000 hektárov, avšak v dnešnej dobe sa vysádzajú nové vinice. Bulharsko sa rozdeľuje na 5 vinárskych oblastí - Dunajská nížina, oblasť Čierneho mora, Údolie ruží, Trakijská nížina a Údolie rieky Struma.

Dunajská nížina je severným regiónom a vinice tu vysadené tvoria 35 % celkovej výmery vinohradov. Dunajská nížina (Dunavská ravnina) sa skladá z jednej podoblasti, siedmich rajónov a 28 vinárskych obcí. Najznámejšou odrodou oblasti je autochtónna odroda Gamza. Víno z nej vyrobené je korenisté, plné, rubínovej farby. Mladé víno vyrobené z Gamzy je bohaté na triesloviny, až dlhším zrením sa vína zaokrúhľujú.

Pobrežie Čierneho mora sa nachádza na východe krajiny a výmera vinohradov pokrýva 30 % celkovej výmery vinohradov. Celá oblasť sa rozprestiera na východe, na severe zasahuje k Rumunsku, na juhu k pohoriu Strandja, na východe k Čiernemu moru a na západe k Dunajskej nížine. Má jednu podoblasť a sedem rajónov. Prímorská klíma je vhodnejšia pre pestovanie bielych odrôd ako je Rizling rýnsky, Chardonnay. Aromatické odrody (ako napr. Muškát, Sauvignon sa tu nepestujú, chýba im aromatika). V tejto oblasti sa pestuje jedna autochtónna odroda Dimyat - víno z nej vyrobené je žltozelenej farby, ľahké, svieže ovocné.

Údolie ruží je tretím vinárskym regiónom Bulharska. Tento región sa rozprestiera na juh od balkánskych hôr a zahŕňa 2 podoblasti - východnú (Sungurlare) a západnú časť (Karlovo). V oboch oblastiach sa najviac pestuje odroda Misket. Víno vyrobené z tejto odrody má zlatistú farbu, s jemným zelenkavým odtieňom, je stredne plné, má kvetnatú aromatiku a príjemné kyseliny.

Trakijská nížina svoje vinice rozprestiera na juhu krajiny a rozloha viníc je približne 22 % celkovej výmery. Oblasť sa rozdeľuje na dve podoblasti a 7 rajónov. Túto oblasť reprezentuje odroda Mavrud. Odroda Mavrud je pôvodná bulharská odroda a pôvod jej názvu je opradený legendou. Legenda vraví, že počas vlády panovníka Chána Kruma, ktorý nariadil zničiť všetky kry viniča hroznorodého v krajine, neuposlúchla jedna žena príkaz a nechala si na dvore niekoľko kríkov, z ktorých vyrábala víno. Svojho syna Mavrudakŕmila vínom a nalámaným chlebom. Zo syna vyrástol urastený a silný bojovník a Chán Krum ho pre jeho silu vymenoval veliteľom svojich vojsk. Odtiaľ vzniklo meno odrody. Mavrud má rubínovočervenú farbu, mäkkú zamatovú chuť, je plné, guľaté s dubovou dochuťou. Táto oblasť je charakterizovaná kontinentálnym podnebím a rovnomerným rozložením zrážok počas vegetačného cyklu viniča.

Údolie rieky Struma je najmenší vinohradnícky región (pestuje sa tu len 6 % viniča), avšak zato veľmi rozmanitý. Táto oblasť má klimatické podmienky veľmi podobné stredomorskej klíme. Pozdĺž tohto údolia sa najviac pestuje autochtónna odroda Melnik. Pestujú sa tu aj Cabernet Sauvignon, Merlot a Pamid. Vína z tejto oblasti sú plné, majúce južanské tóny a výraznú korenistosť.

  • Klimatické podmienky: Bulharsko má veľmi rozmanité podnebie, pretože krajina sa rozkladá na rozhraní kontinentálneho a stredomorského podnebia. Priemerná teplota sa pohybuje okolo 10,5 °C ročne, v letnom období je priemerná teplota 23,6 °C. Priemerný úhrn zrážok je 450 mm ročne. Index slnečného svitu je 2500 hodín ročne.
  • Pôdne podmienky: Bulharsko je krajina s rozmanitými pôdami. Vyskytujú sa tu prevažne pôdy čierne (černozeme) a hnedé pôdy. Na juhu sú pôdy s vyššou aciditou. Najlepšie sa viniču darí na úrodných černozemách.
  • Pestované odrody: Bulharsko sa najviac preslávilo pestovaním modrej odrody Cabernet Sauvignon. Táto odroda sa pestuje na ploche 13000 ha. Ďalšími pestovanými odrodami v Bulharsku sú lokálne odrody Pamid, Gamza, Dimyat, Rubin, Muscat a známy Mavrud. V niektorých oblastiach sa pestuje aj Chardonnay a Melnik.

Použité zdroje: en.wikipedia.org, www.vino.cz, bulgariatravel.org, www.bulgarianwine.com FOTO: www.bulgarianwine.com, www.bulgarianvillarenters.com, www.bulgariatravel.org