KM , 21. júla 2014

ČESKO – Vinohradnícka oblasť Čechy

Vinohradnícku oblasť Čechy tvoria dve podoblasti – mělnická a litoměřická a zahŕňa 72 vinohradníckych obcí.

V súčasnosti sa v Čechách pestuje vinič na rozlohe 19 tis. hektárov, zväčša na Morave.

Vinohradnícku oblasť Čechy tvoria dve podoblasti – mělnická a litoměřická a zahŕňa 72 vinohradníckych obcí. Celková výmera viníc v tejto vinárskej oblasti je 800 ha. Biele vína z vinárskej oblasti Čechy sa prirovnávajú typovo k vínam z Porýnia, kde je podobná klíma. Typická odrodová skladba je Rulandské šedé, Rulandské biele, Rizling rýnsky, Muller Thurgau, Kerner. Z modrých odrôd sa tu pestuje hlavne Modrý Portugal, Dornfelder a Rulandské modré.

V súčasnosti je najviac viníc v okolí Mělníka, Litoměřic a Mostu. Priemerná ročná teplota na Mělnicku je 8,7 °C, priemerné ročné zrážky sú 547 mm. Vinohrady nie sú vysadené celistvo, ale sú na južných svahoch v nižšej nadmorskej výške, väčšinou rozprestretých okolo vodných tokov riek Vltavy, Labe, Berounky a Ohře.

Charakteristika podoblastí

MĚLNICKÁ PODOBLASŤ – vinice ležia na pôdach s vápencovým podložím alebo na štrkopieskoch.

Pôdne podmienky: Vinice ležia na vápencovom podloží, ktoré je miestami prekryté hlinito-piesčitými naplaveninami. Pôdy sú ľahšie a poskytujú výborné podmienky pre pestovanie modrých odrôd.

Pestované odrody: Rulandské modré, Svätovavrinecké, Modrý Portugal, Rizling rýnsky, na väčšine plôch mělnickej podoblasti sa pestuje odroda Muller Thurgau.

LITOMĚŘICKÁ PODOBLASŤ – história vinárstva na území Litoměřicka siaha do najstarších dôb osídlenia krajiny českým obyvateľstvom a súčasne do obdobia šírenia kresťanstva. V stredoveku boli Litoměřice po Prahe druhým najväčším vinárskym mestom v Čechách. V ich katastri bolo 400 ha viníc a vinice boli všade v okolí.

Pôdne podmienky: Podložie viníc Litoměřicka a Mostecka je často čadičové, na nižších častiach svahu vápencové.

Pestované odrody: Pestuje sa tu hlavne Rizling rýnsky, Rulandské šedé, Muller Thurgau, Rulandské modré, Svätovavrinecké a Zweigeltrebe.

 

Použité zdroje:
http://www.wineofczechrepublic.cz/oblasti-a-vinari/vinarska-oblast-cechy.html
http://www.czech.cz/cz/98915-vino-a-vinarske-oblasti-v-ceske-republice
Foto: http://www.vinecko.eu/cz-clanek-6.html
http://www.moraviavitis.cz/index.php?UrlQuery=0

Najčítanejšie články »