Výsadba viníc za éry komunizmu expandovala na celkovú výmeru 20000 hektárov. V poslednom čase je rozvoj vinohradníctva a vinárstva podporovaný rôznymi programami. Vinič sa v Albánsku pestuje nielen pre výrobu vína, ale aj pre výrobu hroznovej šťavy a výrobu destilátov ako sú brandy (miestny názov Raki) a koňaky (Skanderbeg). Vinárske oblasti v Albánsku existujú štyri, ktoré sa rozdeľujú podľa nadmorskej výšky.

V pobrežnej oblasti Albánska (do 300 metrov nad morom) sa pestujú predovšetkým modré odrody a odrody pre výrobu dezertných vín.

V oblasti pahorkatín (300-600 m.n.m) sa pestujú biele aj modré muštové odrody. V podhorských oblastiach (600-800 m.n.m) sa pestujú predovšetkým biele odrody a v horských oblastiach sa pestujú odrody pre výrobu bielych vín ale aj hrozno na sušenie (sušené hrozienka), napríklad odrody Sultania a Kišmiš červený a Kišmiš biely.

  • Klimatické podmienky: Klimatické podmienky v Albánsku sú priaznivé pre pestovanie viniča. Klíma je ovplyvňovaná prítomnosťou Jadranského mora. Sú tu teplé letá, mierne zimy.
  • Pôdne podmienky: Rozmanitosť pôd v Albánsku je široká. Vinič nachádzame rásť na ľahkých kamenistých pôdach, inde zasa na piesčitých pôdach, miestami sa vyskytujú pôdy ťažké, hlinité.
  • Pestované odrody: Biele odrody, ktoré sa v Albánsku pestujú sú Debin e bardhe, Pules a Shesh a Berdhe a z modrých odrôd Debin e zeze, Kallmet, Shesh i zi, Serin a Vlosh. Odrody Shesh a Bardhe a Shesh i zi predstaujú viac ako 1/3 celkovej produkcie Albánska. Z medzinárodných odrôd sa pestujú biele Aligote, Dimiat, Muscat Blanc, Rulandské šedé, Rizling rýnsky, Tocai friulano, Trebbiano. Z modrých odrôd je to hlavne Cabernet Sauvignon, Mavrud, Merlot, Pamid, Prokupac, Rulandské modré a Vranac.

Macedónsko

Výroba vína a pestovanie viniča v Macedónsku siaha až do obdobia staroveku. Macedónske vína patria k jedným z mála vín, ktoré neobsahujú žiaden pridaný cukor, ani oxid siričitý. Takmer všetky macedónske vína patria k vínam suchým. Vinárska oblasť sa rozprestiera v centrálnej časti republiky medzi regiónmi Tikvesh a údolím Vardar.

Macedónsko má tri vinárske oblasti:

Povardarje sa rozprestiera v blízkosti hlavného mesta Skopje. Druhou oblasťou je Pcinja-Osogovo, rozprestierajúca sa na východe, kde hraničí s Bulharskom. Pelagonija-Polog je poslednou oblasťou, ktorá sa rozprestiera okolo jazera Ohrid a na západe hraničí s Albánskom.

  • Klimatické podmienky: V Macedónsku je klíma ovplyvňovaná viacerými vplyvmi - z juhu stredomorskou klímou, zo severu vanú kontinentálne vetry a celú škálu dotvára horská mikroklíma. Ročný úhrn zrážok sa v Macedónsku pohybuje v rozmedzí 432 - 520 mm. V letnom období sú pravidelné suchá, preto si vinárstvo vyžaduje zavlažovanie.
  • Pôdne podmienky: Vinič v Macedónsku je prevažne vysadený na černozemi, alebo na hnedých lesných pôdach (rendzinách).
  • Pestované odrody: Macedónsku dominuje výroba červených vín. Produkcia červených vín je asi 80% celkovej produkcie. Najviac sa pestujú odrody Vranac, Kratošija, Cabernet Sauvignon a Merlot. Z bielych odrôd sa pestuje Rizling vlašský, Smederevka, Chardonnay, Sauvignon blanc a Žilavka.

Použité zdroje: en.wikipedia.org, www.wine-searcher.com, www.evinice.cz, www.winesofbalkans.com, www.macedoniavision.com, FOTO: www.evinice.cz, www.wineandvinesearch.com, www.balkanswine.eu