Oblasť Champagne sa nachádza na východe Francúzska, v blízkosti Belgicka a Luxemburgska. V roku 1927 boli hranice oblasti právne vymedzené a boli rozdelené do piatich vinárskych okresov – Aube, Côte do Blancs, Côte de Sézanne, Montagne de Reims a Vallée de la Marne. V celeje oblasti Champagne sa pestuje vinič na ploche 33500 hektárov. Táto oblasť je najchladnejšia zo všetkých vinárskych oblastí Francúzska a je domovom šmivého vína. Šumivé vína sa vyrábajú hlavne biele a ružové. Champagne predstavuje 8% celosvetovej produkcie šumivých vín. V oblasti Champagne sa vyrába aj malé množstvo tichých vín (ako AOC Coteaux Champenois). Oblasť Champagne je samostatnou Appellation d´Origine Contrôlée. V tejto oblasti sú vysadené dôležité tri odrody – Chardonnay, Pinot noir, Pinot Meunier. Najviac vysadeného Pinot noir sa nachádza v lokalite Aube a darí sa mu aj v Montagne de Reims. V regióne Vallée de la Marne je dominantnou odrodou Pinot Meunier. Oblasť Côte des Blancs je venované odrode Chardonnay.

Klimatické podmienky: Oblasť Champagne patrí k najchladnejším oblastiam Francúzska. Priemerná ročná teplota sa pohybuje okolo 10 °C. Priemerný úhrn zrážok je 630 mm, vrátane 45 mm, ktoré spadnú v mesiacoch zberu (september). V oblasti väčšinou hrozia jarné mrazy.

Pôdne podmienky: Nachádzajú sa tu v podloží morské fosílie. Toto podložie výborne absorbuje slnečné žiarenie, ktoré počas noci vyžaruje. Pôdy nachádzajúce sa na týchto fosíliách sú ľahké, vdušné, čo priaznivo pôsobí na rast viniča. Iba oblasť Aube sa pôdami líši. V Aube nájdeme ílovité pôdy.

Pestované odrody: Na výrobu šumivých vín je povolených 9 odrôd. Najpestvanejšími sú ale Chardonnay, Pinot noir a Pinot Meunier. Menej častými odrodami sú Pinot blanc, Arbanne, Petit Meslier, Pinot Gris, Pinot de juillet a Pinot rosé. Na výrobu sa používajú Chardonnay, Pinot noir (dodáva vínu telo a ovocnosť) a Pinot Meunier (dodáva ľahšiu ovocnú a kvetinovú arómu).

Významní výrobcovia: Moët et Chandon – je najznámejším producentom šampanskkého na svete. Spoločnosť bola založená v roku 1743 obchodníkom z Épernay – Claude Moëtom, ktorý vyvážal víno zo Champagne do Paríža. V roku 1750 začal Moët obchodovať s Madame de Pompadour, ktorá dodávala jeho vína na kráľovský dvor v Compiègne. V roku 1792 Claudov vnuk Jean-Rémy Moët zakúpil vinice v opátstve Hautvillers, kde kedysi dávno pôsobil Dom Perignon. Spoločnosť Moët et Chandon dnes vlastní viac ako tisíc hektárov viníc, ročne vyprodukuje 26miliónov fliaš šampanského. Spoločnosť je držiteľom kráľovského dekrétu a je dvorným dodávateľom šampanského kráľovnej Alžbete II.

Veuve Clicquot Ponsardin – spoločnosť bola založená v roku 1772, založil ju Philippe Clicquot-Muiron. V roku 1805 zomrel a podnik po ňom prevzala jeho manželka. Pod jej vedením firma získala veľké úspechy. Zmodernizovala metódu champenoise zavedením kroku remuage a dnes drží kráľovský dekrét kráľovnej Alžbety II.

Kroky výroby šampanského metódou champenoise (tradičná metóda):

assemblage (asambláž) – miešanie základného vína (základné víno – tiché víno vyrábané z hrozna s vyššou koncentráciou kyselín, vysoká cukornatosť a nadmerné koncentrácie tanínov nie sú žiadúce)

tirage (tiráž) – základné cuvée sa zmiešava s tirážnym likérom (tirážny likér – zmes vína, cukru a kvasiniek)

plnenie do fliaš a uzatvorenie do fliaš špeciálnych (korunkovým) uzáverom

remuage (remuáž) – esenciálny krok tradičnej metódy, miešanie, striasanie kvasničných kalov.

dégorgement (degorzáš) – oddelenie kvasničných kalov od vína

dosage (dosáž) – prídavok expedičného likéru (expedičný likér – zmes vína a cukru), uzatvorenie korkovou zátkou, agrafou a nasleduje posledný krok - expedícia

Použité zdroje: Johnson, H., Robinsonová, J., 2009: Svetový atlas vína, Vydavateľstvo IKAR, str. 78-81 http://en.wikipedia.org/wiki/Champagne_%28wine_region%29, http://www.allfranceinfo.com/wine-regions.html, Foto:www.allfranceinfo.com