KM , 04. apr 2015

GRÉCKO – Iónske ostrovy a Epirus

Epirus je najmenšia, málo obývaná časť Grécka. Asi len jedna pätina nie je hornatá, a krajina má väčšinou vápencovú pôdu. Klimatické podmienky vinárskej oblasti Epirus sa menia od západu na východ v dôsledku meniacej sa morfológie. Tento vinársky región vyrába chvályhodné vína.

epirusZa posledných 30 rokov v oblasti Metsovo došlo k výrazným zmenám vo vinárstve a prebehla aj veľká revitalizácia viníc v podobe výsadby odrody Cabernet Sauvignon. Oblasť Zitsa dostala svoje chránené označenie už v roku 1971 a pestuje sa tu prevažne odroda Debina. Pestujú sa tu všeobecne zväčša modré odrody, z ktorých sa vyrábajú suché a šumivé ružové vína určené pre miestny trh. Vinice sú vysadené na svahovitom teréne. Celková oblasť má vysadených cca 400 hektárov viníc. Známymi vinárstvami v oblasti Epirus sú Domaine Glinavos a Katogi-Strofilia S.A.

Iónske ostrovy sú ostrovy ležiace blízko Epirusu. Patria k nim Zakynthos, Kefalónia a Korfu.

Ostrov Zakynthos je hornatý, s malým množstvom úrodnej pôdy. V priebehu roka však spadne na tomto ostrove veľké množstvo zrážok. Najviac pestovanými odrodami sú tu autochtónne odrody – Skiadopoulo, Pavlos a Goustoulidi. Odroda Goustoulidi sa používa na výrobu vína Verdea (názov je odvodený od talianskeho slova Verde – čo znamená zelený). Hrozno zbierajú skoro v lete a víno vyrobené z takéhoto hrozna má zelenkastý odtieň a vyšší obsah kyselín.

map_cephaloniaOstrov Kefalónia je taktiež hornatý ostrov, ktorý má bujnú vegetáciu. Na tomto ostrove sa rozprestierajú vinice na ploche 300 hektárov, zväčša na vápencových pôdach. Vinice sú vysadené v nadmorskej výške 250 – 800 metrov nad morom. Najviac sa pestujú odrody Robola, Muscat a Mavrodaphne. No miestami možno nájsť aj tradičné odrody  – Tsaoussi, Kozaniti a Perachoritiko.

Ostrov Korfu je dvomi pohoriami rozdelený na tri časti. Na severe sa nachádzajú malé, zelené údolia, kde sú vysadené modré odrody. Korfu nie je ostrov určený vinárskym turistom, napriek tomu sa tu nachádza 1800 hektárov viníc a pestujú sa odrody Kakotrigis, Petrokorithos, Robola, Mavrodaphne a Muscat.

  • Klimatické podmienky: Klimatické podmienky Epirusu sú kontinentálne. Prevládajú tu chladné zimy, teplé letá. Spadne tu primerané množstvo zrážok, teploty sa tu pohybujú okolo 16 °C ročne. Iónske ostrovy majú stredomorské klímu.
  • Pôdne podmienky: Vinič na Epiruse a aj na ostrovoch rastie predovšetkým na pôdach,ktoré sú vápencového pôvodu.
  • Pestované odrody: Medzi pestované odrody v týchto vinárskych oblastiach patria Kakotrigis, Petrokorithos, Robola, Mavrodaphne, Muscat, Tsaoussi, Kozaniti, Perachoritiko, Skiadopoulo, Pavlos a Goustoulidi. Jedná sa o autochtónne odrody, ktoré sa tu pestujú dlhé roky. Z modernejších odrôd sa tu pestuje Cabernet Sauvignon.

 

Použité zdroje:
www.allaboutgreekwine.com, en.wikipedia.org, www.wine-searcher.com, www.greekwine.gr
Johnson, H., Robinsonová, J., 2009: Svetový atlas vína, Vydavateľstvo IKAR, str. 282

FOTO: www.allaboutgreekwines.com, ztopics.com

Najčítanejšie články »