KM , 05. apr 2015

GRÉCKO – Stredné Grécko, Tesaloniky a Macedónia

Grécko - krajina pretkaná históriou. Atény - mesto bohov. Avšak nielen mesto bohov, historických pamiatok, ale aj krajina plná vína. Vinič pestovaný na terasách kopcov čnejúcich sa nad malebnými mestečkami. Aj také je Grécko.

Sterea ElladaV strednom Grécku nenájdeme súkromného vinára, prevládajú skôr obchodné podniky a družstvá. Tradičné aténske víno je živicová retsina (víno, ktoré sa mieša so živicou z borovice). Retsina sa pripravuje v Attike pred bránami hlavného mesta a po dlhý čas ručila za vinársku reputáciu Grécka. Attika má 11000 hektárov viníc a tak patrí k najväčším pestovateľským regiónom krajiny. Väčšina viniča rastie v suchej a neúrodnej nížine Mesogia. Až 95 % celkovej výsadby patrí typickej gréckej odrode Savatiano, ktorá je základom pre retsinu. V súčasnosti sa zvyšuje podiel vín bez prídavku živice.

MacedoniaMacedónia patrí geograficky skôr k Balkánu ako ku Grécku. Tento región je oblasťou červeného vína a pestuje sa tu len jedna odroda – Xinomavro (v preklade „čierna kyslé“). Vína tejto odrody aj napriek vysokej kyslosti sa zaraďujú k najpôsobivejším v celej krajine. Macedónia má tri podoblasti – Gouménissa, Amindaio a Naoussa. Naoussa dosiahla v roku 1971 nielen prvú apeláciu, ako klasifikovaná pestovateľská oblasť krajiny, ale je aj najdôležitejšou oblasťou. Na svahoch hory Vermio je terén mnohotvárny a rozľahlý. V zime je hora pokrytá snehom, v lete je sužovaná suchami a vinice musia byť zavlažované. Oblasť Gouménissa leží o niečo nižšie na svahoch vrchu Piako a je domovom odrody Naoussa. V oblasti Amindaio na severozápadnom úbočí hory Vermio je tak chladno, že tu vznikajú aromatické biele vína, ružové z Xinomavra a aj dobré šumivé vína.

  • Klimatické podmienky: Klíma je v týchto oblastiach stredomorská, index slnečného svitu je 2500 hodín ročne. Ročný úhrn zrážok sa pohybuje okolo 700 mm. V období zberu je minimum zrážok.
  • Pôdne podmienky: Väčšina viníc je vysadených na vápencových pôdach.
  • Pestované odrody: Odrody, ktoré sa pestujú v strednom Grécku, Tesalonikách a v Macedónii sú opäť jedny z pôvodných odrôd. Pestuje sa tu Savatiano, Xinomarvo, avšak pokúšajú sa tu vysádzať aj odrody Cabernet Sauvignon, či Petit Syrah a Viognier.

 

Použité zdroje:
www.allaboutgreekwines.com, www.greekwine.com, en.wikipedia.org,
Johnson, H., Robinsonová, J., 2009: Svetový atlas vína, Vydavateľstvo IKAR, str. 282
FOTO: www.allaboutgreekwines.com, archív

Najčítanejšie články »