V strednom Grécku nenájdeme súkromného vinára, prevládajú skôr obchodné podniky a družstvá. Tradičné aténske víno je živicová retsina (víno, ktoré sa mieša so živicou z borovice). Retsina sa pripravuje v Attike pred bránami hlavného mesta a po dlhý čas ručila za vinársku reputáciu Grécka. Attika má 11000 hektárov viníc a tak patrí k najväčším pestovateľským regiónom krajiny. Väčšina viniča rastie v suchej a neúrodnej nížine Mesogia. Až 95 % celkovej výsadby patrí typickej gréckej odrode Savatiano, ktorá je základom pre retsinu. V súčasnosti sa zvyšuje podiel vín bez prídavku živice.

Macedónia patrí geograficky skôr k Balkánu ako ku Grécku. Tento región je oblasťou červeného vína a pestuje sa tu len jedna odroda - Xinomavro (v preklade "čierne kyslé"). Vína tejto odrody aj napriek vysokej kyslosti sa zaraďujú k najpôsobivejším v celej krajine. Macedónia má tri podoblasti - Gouménissa,Amindaio a Naoussa. Naoussa dosiahla v roku 1971 nielen prvú apeláciu, ako klasifikovaná pestovateľská oblasť krajiny, ale je aj najdôležitejšou oblasťou. Na svahoch hory Vermio je terén mnohotvárny a rozľahlý. V zime je hora pokrytá snehom, v lete je sužovaná suchami a vinice musia byť zavlažované. Oblasť Gouménissa leží o niečo nižšie na svahoch vrchu Piako a je domovom odrody Naoussa. V oblasti Amindaio na severozápadnom úbočí hory Vermio je tak chladno, že tu vznikajú aromatické biele vína, ružové z Xinomavra a aj dobré šumivé vína.

  • Klimatické podmienky: Klíma je v týchto oblastiach stredomorská, index slnečného svitu je 2500 hodín ročne. Ročný úhrn zrážok sa pohybuje okolo 700 mm. V období zberu je minimum zrážok.

  • Pôdne podmienky: Väčšina viníc je vysadených na vápencových pôdach.

 

  • Pestované odrody: Odrody, ktoré sa pestujú v strednom Grécku, Tesalonikách a v Macedónii sú opäť jedny z pôvodných odrôd. Pestuje sa tu Savatiano, Xinomarvo, avšak pokúšajú sa tu vysádzať aj odrody Cabernet Sauvignon, či Petit Syrah a Viognier.


Použité zdroje: www.allaboutgreekwines.com, www.greekwine.com, en.wikipedia.org, Johnson, H., Robinsonová, J., 2009: Svetový atlas vína, Vydavateľstvo IKAR, str. 282 FOTO: www.allaboutgreekwines.com, archív