KM , 25. aug 2014

JUŽNÁ AMERIKA – Argentína

Argentína je piatym najväčším producentom vína na svete. K najvýznamnejším vinárskym oblastiam krajiny patria Mendoza, San Juan, La Rioja, Salta, Catamarca, Rio Negro a Buenos Aires.

Mendoza pritom produkuje viac ako 60% argentínskeho vína. Argentínsky vinič rastie vo veľkých nadmorských výškach, rozpätie sa pohybuje od 700 do 1400 metrov nad morom. Priemerná pestovateľská nadmorská výška je 900 metrov, keďže vinič sa pestuje na úpätí Ánd. Vďaka snehovej pokrývke Ánd vymysleli Argentínčania dômyselný závlahový systém – z vody pochádzajúcej z topiacich sa vrcholkov hôr majú urobený kvapôčkový závlahový systém, ktorí polieva každú jednu rastlinu.

Klimatické podmienky: Počasie je v Argentíne nevypočítateľným faktorom. Vo vysokých nadmorských výškach sa vyskytujú chladné zimy, je tu riziko neskorých mrazov, na úpätí Ánd je zasa priveľmi horúco, vyskytuje sa krupobitie a málo dažďových zrážok (len 200 mm ročne). Priemerná teplota v januári sa pohybuje na hrane 24°C. Výkyvy teplôt medzi dňom a nocou bývajú niekedy aj 20°C, index slnečného žiarenia je 320 dní ročne.

Pôdne podmienky: V Argentíne sa nachádzajú mladé aluviálne (naplavené) pôdy s vysokým podielom piesku. Miestami sa vysyktuje pôda, ktorá obsahuje prímes hliny, štrku alebo vápencov.

Pestované odrody: K najznámejším odrodám Argentíny patria jednoznačne modré odrody ako Malbec, Bonarda, Cabernet Sauvignon, Syrah, Tempranillo ale aj Pinot noir a Merlot. Z bielych sa tu pestuje Torrontes, Chardonnay, Chenin blanc, Ugni blanc, či Sauvignon blanc a Viognier.

ArgentinaVINÁRSKE REGIÓNY ARGENTÍNY
V provinciách akými sú Buenos Aires, Córdoba či La Pampa, sa produkuje len málo vína. Drvivá väčšina produkcie sa nachádza v západnej časti Argentíny vedúcej až k úpätiu Ánd.

MENDOZA je najväčšou vinárskou oblasťou Argentíny. Aj keď celková výmera klesla z 255000 ha na 146081 ha. Väčšina vinohradov je členená do podoblastí Maipú a Luján. Vinice v Mendoze sú vysadené v nadmorskej výške od 600 do 1100 metrov nad morom. Pôda Mendozy je piesčitá, lužná, s hlinitími čiastočkami a podnebie je kontinentálne. Najzaujímavejšou časťou Mendozy je údolie Uco, kde je rozloha vinic 10000 hektárov a väčšina z nich rastie v nadmorskej výške od 1000 do 1700 metrov nad morom.

SAN JUAN je po Mendoze druhým najväčším producentom argentínskeho vína. Rozloha oblasti je 47000 hektárov. Má priaznivé podmienky, oveľa teplejšiu klímu ako Mendoza, úhrn zrážok je 150 mm ročne. Výroba prémiových vín je sústredená v údoliach Calingasta, Zonda, Pedernal a Ullum. Vína sa tu vyrábajú hlavne zo Syrahu a Bonardy. San Juan má aj dlhú históriu výroby sherry, brandy a vermútu.

LA RIOJA bola jednou z prvých oblastí, ktorú vysadili španielsku misionári a má najdlhšiu históriu výroby vína. Celková rozloha viníc je 8000 hektárov a kvôli nedostatku vody sa táto rozloha nebude rozširovať. Pestuje sa tu hlavne aromatický Moscatel de Alexandrias a Torrontes.

Na severozápade Argentíny sa nachádzajú provincie Catamarca, Jujuy a Salta. Tieto oblasti majú najvyššie položené vinice (viac ako 1500 m.n.m; napríklad Bodega Colome Salta má vysadené vinice v nadmorskej výške 2250 a 3000 m.n.m). Catamarca má z týchto troch regiónov najväčšiu rozlohu vinohradov a síce 2300 hektárov. Oblasť Salta je najsevernejšou vinárskou oblasťou Argentíny. Vyrábajú sa tu vína hlavne z odrody Torrontes a ovocné červené vína z odrôd Cabernet Sauvignon a Tannat.

Argentina - PatagoniaVína z Patagónie na juhu sa vyrábajú v provinciách Neuquén a Rio Negro. Klíma je tu ovplyvnená blízkosťou Antarktídy, ktorá je chladnejšia, silné vetry zabraňujú vzniku hubových chorôb. Začiatkom 20. storočia boli do tejto oblasti privezené a vysadené prvé štepy z Bordeaux, ktoré sem priviezol Humberto Canale. Rozloha viníc je 3800 hektárov. Vysadené sú v tejto oblasti chladnomilnejšie odrody viniča ako Chardonnay, Pinot noir, Malbec, Torrontes a Semillon. Práve z tejto oblasti pochádza väčšina hrozna, ktorá sa používa na výrobu argentínskeho sektu.

 

Použité zdroje:
Johnson, H., Robinsonová, J., 2009: Svetový atlas vína, Vydavateľstvo IKAR, str. 330 – 333
en.wikipedia.org/wiki/Argentine_wine
www.winesofargentina.org
www.wine-searcher.com
Foto: en.wikipedia.org, www.moonrings.com, www.wineandvinesearch.com

Najčítanejšie články »