Oblasť Balatonu sa delí na viacero podoblastí. BADACSONY– je jednou z najstarších a najznámejších historických vinárskych oblastí Maďarska. Rozprestiera sa na južných slnečných svahoch vulkanických kopcov, lemujúcich severozápadný breh Balatonu. V tejto oblasti sa nachádza 1663 ha úrodných viníc.

Klimatické podmienky: Kontinentálne podnebie (dlhé, horúce letá, chladné zimy) je tu vďaka strmejším južným svahom a dostatočnému slnečnému žiareniu.

Pôdne podmienky: Vinice v Badacsony vyrastajú na pôdach sopečného pôvodu, pokrytých čadičovým pieskom a ílom.

Pestované odrody: Olaszrizling (Rizling vlašský) a Szurkebarát (Rulandské šedé), ďalej sa tu pestuje Rizlingszilváni (Müller Thurgau). Pestuje sa tu aj autochtónna (pôvodná) biela odroda Kéknyelu, ktorá je ale náročná na pestovanie.

BALATONBOGLÁR – táto oblasť je jednou z najmladších oblastí Balatonu. Odlišné zloženie pôdy, mierne svahy a optimálne zrážky, blahodárne vplývajú na pestovanie viniča v tejto oblasti. Vinice zaberajú plochu 3339 ha v katastri 21 obcí na južnom brehu jazera Balaton.

Klimatické podmienky: Klíma je mierna, v niektorých rokoch až teplá. Veľké teplotné výkyvy nie sú typické pre túto oblasť, preto kolísanie kvality ročníkov nebýva významné.

Pôdne podmienky: Podklad tvorí hlinito-piesočnatá vrstva, ktorá býva pokrytá sprašou alebo hlinitou pôdou. Prevládajú tu aj hnedé lesné pôdy.

Pestované odrody: V tejto oblasti sa pestovali aj biele aj modré muštové odrody, v súčasnosti je pestovanie posunuté v prospech bielych odrôd. Väčšinu výsadby tvorí Királyleányka (Feteasca regala), Chardonnay, Irsai Olivér, Olaszrizling (Rizling vlašský), Rajnai rizling (Rizling rýnsky) a Zöldveltelini (Veltlínske zelené). Medzi rozšírené modré odrody patrí Merlot, Cabernet Sauvignon, Rulandské modré, Kékfrankos (Frankovka modrá) a Zweigeltrebe.

BALATON-FELVIDÉK – oblasť Horný Balaton sa rozprestiera v horskej časti severne od Balatonu. Prírodné danosti tejto oblasti sa vo viacerých aspektoch podobajú oblastiam Badacsony a Balatonfured-Csopak. Avšak kvôli nižšej nadmorskej výške a väčšej vzdialenosti od brehu jazera, dostávajú tieto oblasti menej slnka. Vinice sa rozprestierajú na ploche 1246 ha, v katastri 23 obcí, čiastočne na severozápadnom brehu Balatonu a v blízkosti mesta Keszthely.

Klimatické podmienky: Klíma je prevažne kontinentálna, v teplejších ročníkoch až submediteriánna.

Pôdne podmienky: Pôda je z červeného pieskovca, vápenca, dolomitu. Miestami sú tieto typy doplnené o vulkanické sute.

Pestované odrody: Najrozšírenejším je Olaszrizling, Rulandské šedé, Chardonnay, Cserszegi fuszeres. Z modrých odrôd tu má dlhú tradíciu pestovania Rulandské modré. Ostatné modré odrody nemajú až taký význam pestovania.

BALATONFÜRED-CSOPAK – táto oblasť je východným pokračovaním Badacsonskej oblasti. Má podobné klimatické podmienky a podnebie. Väčšinou sa rozprestiera na miernych svahoch lemujúcich jazero Balaton. Vinice sa rozprestierajú na ploche 1923 ha.

Klimatické podmienky: Klíma je tu kontinentálna, absentujú tu extrémne výkyvy počasia.

Pôdne podmienky: Pôda nachádzajúca sa na členitom a svahovitom teréne poskytuje veľkú rozmanitosť. Na sľudovom, pieskovcovom a sprašovom podklade nájdeme väčšinou lesné pôdy, avšak pre vápencový, dolomitový a slieňový podklad je charakteristická rendzina. Pôdy obsahujú vysoké koncentrácie vápnika.

Pestované odrody: Najviac pestovaný je tu Olaszrizling, Rizlingszilváni (Muller Thurgau) a Chardonnay.

 
SOMLÓ – táto oblasť je rozlohou viníc najmenšou vinohradníckou oblasťou v Maďarsku. Vinice sa rozprestierajú na rozlohe 725 ha.

Klimatické podmienky: Podnebie je tu kontinentálne s veľmi dobrými predpokladmi južných a juhovýchodných svahoch hory Somló, ktoré vyvažujú vplyv prúdu chladnejšieho vzduchu zo severu.

Pôdne podmienky: Pôda je tu sopečného pôvodu, prevládajú tu čadičové a tufové sutiny.

Pestované odrody: Ako vo všetkých oblastiach, aj tu dominujú biele odrody akými sú Olaszrizling, Chardonnay, Furmint, Lipovina, Tramín a pestuje sa tu aj tradičná odroda Juhfark.

ZALA – oblasť Zala má 1934 ha vysadených viníc v katastri 24 obcí. Ležia medzi kopcami Zala a pohorím Keszthely.

Klimatické podmienky: V tejto oblasti sú nižšie celoročné teploty ako je celoštátny priemer (9,7 °C). Priemerné zrážky sú tu naopak vyššie ako je priemerný úhrn zrážok.

Pôdne podmienky: Najčastejšie sa v tejto lokalite vyskytujú sprašové – hlinité alebo hnedé lesné pôdy.

Pestované odrody: Najpestovanejší je tu Rizling vlašský (Olaszrizling), ďalej sa pestuje Zöldveltelini (Veltlínske zelené), Chardonnay a ďalšie svetové odrody.

Použité zdroje: http://www.wellnesstips.sk/vinarske-oblasti-madarska-mapa-144.html http://vinorum.cz/content/7-vinarske-oblasti Johnson, H., Robinson, J., 2009: Svetový atlas vína, vydavateľstvo IKAR Foto: http://www.erli.cz/cs/cestovni-agentura/ http://www.kvvm.hu/balaton/lang_hu/vizmb_tk.htm