KM , 19. jan 2015

NEMECKO – Bádensko

Bádensko je najjužnejšou vinárskou oblasťou Nemecka. Táto oblasť sa rozprestiera medzi kopcami Schwarzwaldu a riekou Rýn. Vinárska oblasť Bádensko sa skladá z deviatich podoblastí (Wüttemberg, Kaiserstuhl, Tuniberg, Breisgau, Ortenau, Kraichgau, Markgräflerland, Bodamské jazero a Baden-Baden). Celková výmera vinohradov Bádenska bola v roku 2003 15944 hektárov.

Najlepšie vinohrady sa rozprestierajú na južných svahoch pohoria (Schwarzwald) a v podoblasti Kaiserstuhl, ktorá je tvorená vyhasnutým vulkánom a predstavuje v údolí Rýna nápadnú vyvýšeninu. V oblastiach Kaiserstuhl a Tuniberg sa vyprodukuje 1/3 celkovej produkcie Bádenska. Na východ od podoblasti Kaiserstuhl začína ďalšia podoblasť Breisgau. Oblasť Breisgau sa preslávila svojimi výbornými bielymi vínami z odrody Chardonnay. Na sever od Baden-Badenu sa smerom na juh rozprestiera oblasť Ortenau. Ortenau je druhou najdôležitejšou oblasťou Bádenska, ktorá je preslávená výrobou červených vín. V podoblasti Kraichgau vznikajú vína z menšinových odrôd – ako je rizling, alebo rulandské šedé. V podoblasti Markgräflerland si za svoju odrodu vybrali Gutedel (Chrupku), ktorá sa vo Švajčiarsku nazýva Chasselas. Je to svieže biele víno. Bodamské jazero je najjužnejšou podoblasťou Bádenska. V tejto podoblasti sa vyrábajú vína so zvyškovým cukrom, hlavne z odrody Müller Thurgau a Rulandské modré. Vinárska oblasť Wüttemberg je štvrtou najdôležitejšou oblasťou Bádenska. Pestuje sa tu odroda Trollinger, avšak vznikajú tu aj zaujímavé vína z frankovky.

Biela odroda Gutedel, vo Švajčiarsku známa ako Chasselas

Biela odroda Gutedel, vo Švajčiarsku známa ako Chasselas

  • Klimatické podmienky: Podnebie v Bádensku je výrazne kontinentálne (teplé letá, chladné zimy). Bádensko je najteplejšou a najslnečnejšou vinárskou oblasťou Nemecka. Táto vinárska oblasť je ovplyvňovaná aj polohou Čierneho lesa a má tak aj dostatok zrážok (880 mm ročne).
  • Pôdne podmienky: Bádensko a jeho deväť podoblastí sa tiahnu asi 400 km od Bodamského jazera na juhu až po severné vinice (oblasť Traubenfranken). Pôdy tejto vinárskej oblasti sú veľmi rozmanité. Nachádzajú sa tu štrky, krieda, íl, slieňovec, sprašové nánosy, rovnako aj minerály sopečného pôvodu, žula, pieskovec a vápenec.
  • Pestované odrody: Dalo by sa povedať, že pestovanie bielych a modrých odrôd je v Bádensku takmer vyvážené, ale väčšiu časť vysadených viníc zaberajú biele muštové odrody. Z bielych odrôd je najpestovanejšou odrodou Müller Thurgau (20,8%), Rulandské šedé, Riesling a Gewürztraminer  (zhodne 7-9%). Z modrých odrôd je najpestovanejšou odrodou Rulandské modré (35,1%).

 

Použité zdroje:
Johnson, H., Robinsonová, J., 2009: Svetový atlas vína, Vydavateľstvo IKAR, str. 248-249
www.germanwines.de, www.german.travel
FOTO: vinny.blog.cz, www.edenwines.co.uk,

Najčítanejšie články »