KM , 07. feb 2015

NEMECKO – Pfalz (Falcko)

Vinárska oblasť Pflaz je druhou najväčšou oblasťou Nemecka. Pás viníc dlhý zhruba 80 km sa tiahne severne od alsaských hraníc a pred vetrami je chránený pohorím Haardt. Celková výmera viníc v oblasti Pfalz je 23400 hektárov.

Najviac pestovanou odrodou v tejto vinárskej oblasti je „kráľ bielych odrôd“ Riesling. Pestuje sa na neuveriteľnej ploche až 5455 hektárov. Vinohradnícku oblasť Pfalz môžeme rozdeliť do dvoch väčších oblastí Južná vinárska oblasť a oblasť v strede pohoria Haardt. Vyrábajú sa tu nielen vína z tradičnej odrody (rizling) ale milovníci vína si tu môžu prísť na chuť aj vínam vyrábaných z odrôd Scheurebe, Viognier alebo Sangiovese. Dve tretiny celkovej produkcie vína sú vína suché. Oblasť Pfalz je domovom mladých ambicióznych vinárov, ktorí sa snažia vyrábať šťavnaté vína plné ovocia, s medovými tónmi a pikantnou kyselinkou. Napriek rozmanitosti odrôd, v pohorí Mittelhaardt sa vyrábajú vína hlavne z odrody Riesling.

Odtiaľto pochádzajú vína s medovo jemnou šťavnatou plnosťou a fascinujúcou kyselinkou, dokonca i pri suchých a polosuchých vínach. Vína majú oceľový nádych a tým sa odlišujú od sárskych a majú aj vyšší alkohol. Najplnšie vína pochádzajú z vinohradov v pahorkatine západne od dedín. Ruppertsberg na juhu patrí k najstarším vinárskym obciam v Mittelhaardte. Najlepšie vinice sa rozprestierajú na mienych, dobre presvetlených svahoch, ktoré sú vysadené rizlingom. Ak by sme pátrali po najelegantnejších vínach Falcka, určite by sme našli obec Forst. Najlepšie vinice sa nachádzajú na ílovitej pôde, ktorá dobre zadržiava vodu. Mesto Bad Dürkheim má 800 hektárov viníc a tým sa radí medzi najväčšie vinárske obce Nemecka. Tu nie je dominantnou odrodou Riesling, skôr tu nájdeme modrý Dornfelder. Celkovo môžeme povedať, že Falcko je dynamickou vinárskou oblasťou, v ktorej vznikajú výborné biele a aj červené vína. Vzhľadom k nízkemu úhrnu zrážok častokrát vinice trpia nedostatkom vlahy.

Pohľad na vinice vo Falcku

Pohľad na vinice vo Falcku

  • Klimatické podmienky: Vinárska oblasť Pfalz je známa svojim vysokým podielom slnečného svitu (až 2000 hodín ročne). Priemerné teploty sa tu pohybujú okolo 11 °C. Oblasť Pflaz susedí s Rheinhessen a podiel zrážok je len 500 mm ročne.
  • Pôdne podmienky: V celej oblasti z pôd dominuje hlinitá pôda, ktorá je miestami v zmesi s inými typmi ako je vápenec, spraš alebo pieskovec.
  • Pestované odrody: Aj vo Falcku je pestovanie viniča viac naklonené bielym odrodám, hoci pomer bielych a modrých odrôd je takmer rovnaký. Najviac pestovanou odrodou je Rizling rýnsky a Müller Thurgau. Z modrých odrôd sa najviac pestuje Dornfelder a Portugal. Iba v malom množstve sa v tejto oblasti pestuje Tramín.

Použité zdroje:
www.germanwines.de, www.german.travel, en.wikipedia.org,
Johnson, H., Robinsonová J., 2009: Svetový atlas vína, Vydavateľstvo IKAR, str. 244-246
FOTO: wineuncorked.ie, www.winefornormalpeople.com, www.germany.travel

Najčítanejšie články »