KM , 24. jan 2015

NEMECKO – Rheingau

Keď sa povie Rheingau, každého napadne Riesling (Rizling rýnsky). Táto vinárska oblasť Nemecka patrí k najmenším, ale zato najdôležitejším vinárskym oblastiam. Kompaktná oblasť má dĺžku len 36 km a rozprestiera sa na severných brehoch Rýna a Mainu medzi mestami Bingen a Mainz.

Celková výmera viníc Rheingau je 3155 hektárov a zhruba 80 % plochy patrí Rizlingu rýnskemu. Vinárska oblasť Rheingau má bohatú a pestrú históriu. Čo dokazuje nespočetným množstvom zámkov a kláštorov na každom kroku. Rieka Rýn, ktorá preteká touto celou oblasťou, vytvára ideálne podmienky pre rozvoj ušľachtilej plesne Botrytis cinerea. A tak nečudo, že v minulosti sa vinári oblasti Rheingau uberali smerom výroby sladkých vín. No v súčasnosti od toho opustili a takmer 85 % vín je opäť suchých – hoci sladké vína oblasti Rheingau sú stále nesmierne cenené (obzvlášť výbery z bobúľ a cibéb).

Na západe oblasti Rheingau leží Geisenheim. V tomto meste sídli svetoznámy Záhradnícky a vinársky výskumný ústav. O niečo vyššie proti prúdu rieky sa nad vinicami vyníma zámok Johanisberg, ktorý je dominantou madzi obcami Geisenheim a Winkel. V 18. storočí sa tu údajne vyrábali prvé prírodne sladké vína, napadnuté ušľachtilou hubou Botrytis cinerea. Oblasť Rheingau dosahuje najvyšší bod vo vinárskej obci Hallgarten. V tejto obci prevládajú slieňovité pôdy, ktoré poskytujú vínam silu a dlhovekosť. Vinárska obec Hochheim ležiaca na východe Rheingau je trochu netradičnou obcou, pretože je od súvislej vinárskej oblasti oddeľuje Wiesbaden. Hochheimské vinice ohrieva rieka Mohan (Main). Vinice tu ležia osamotene, zvyšná časť krajiny je bez vinohradov. Dobré vína z oblasti Hochheim sú zemité, robustné a dosahujú najlepšiu kvalitu v Rheingau.

Vinice v Rheingau

Vinice v Rheingau

  • Klimatické podmienky: V oblasti Rheingau prevláda kontinentálna klíma (teplé letá, chladné zimy). Vinice tejto oblasti sú chránené pred chladnými vetrami vrchovinou Taunus a využívajú teplo odrážajúce sa od rieky Rýn. Priemerné ročné teploty sa pohybujú okolo 10 °C (10,6°C). Priemerný úhrn zrážok je 582 mm ročne, z toho 361 mm spadne počas vegetačného obdobia. Index slnečného svitu je viac ako 1600 hodín ročne.
  • Pôdne podmienky: Hoci Rheingau je celistvým regiónom, nachádza sa tu veľa druhov pôd. Nachádza sa tu vápenec, piesčité pôdy, hlinité pôdy, spraše, štrky a bridlica.
  • Pestované odrody: Oblasť pestuje prevažne biele odrody. Najznámejšou odrodou tejto oblasti je Riesling, v menšej miere sa tu pestuje Müller Thurgau a Rulandské biele. Z modrých odrôd sa tu pestuje Spätburgunder (Rulandské modré).


Použité zdroje:
Johnson, H., Robinsonová, J., 2009: Svetový atlas vína, Vydavateľstvo IKAR, str. 235-239
www.gustibus.cz, www.germany.travel, www.germanwines.de, en.wikipedia.org
FOTO: www.mygermancity.com, www.uncorked.ie, www.wine-searcher.com

Najčítanejšie články »