KM , 07. feb 2015

NEMECKO – Rheinhessen

Vinohradnícka oblasť Rheinhessen má hneď niekoľko naj - prívlastkov. Je najväčšou vinohradníckou oblasťou, je najteplejšou a zároveň najsuchšou vinohradníckou oblasťou Nemecka. Ideálne klimatické podmienky, málo zrážok poskytujú priestor pre ekologickú výrobu vína. Nikde inde v Nemecku sa nenachádza tak veľa ekologických výrobcov vína ako tu.

Rheinhessen je najväčšou vinárskou oblasťou Nemecka. Celková výmera vysadených viníc oblasti dosahovala v roku 2003 26300 hektárov. Oblasť sa rozkladá v ohybe rieky Rýn. Na severe a východe ju ohraničuje rieka, na západe ďalšia vinohradnícka oblasť Nahe a z juhu oblasť Pflaz (Falcko). Pôdna rozmanitosť, ako aj priaznivé klimatické podmienky predurčujú región k produkcii významných vín. Pestuje sa tu široká škála odrôd, oblasť Rheinhessen je rodiskom odrody Scheurebe (ktorá je pomenovaná po profesorovi Georgovi Scheu, ktorý ju vyšľachtil). V celom regióne sa pestujú hlavne aromatické odrody, no nachádzajú sa tu aj novodobé ale aj autochtónne odrody. Obľúbenou miestnou odrodou v Rheinhessen je Liebfraumilch. Vína vyrobené v oblasti Rheinhessen sú mäkké, voňavé, stredne plné, majú príjemnú kyselinku. Niektoré vína dosahujú kvalitu špičkových vín.

  • Klimatické podmienky: Vinársky región Rheinhessen má miernu klímu. Región je obklopený kopcami a vrchovinami na západe a na východe.Rheinhessen poskytuje ideálne podmienky pre pestovanie viniča. Priemerná ročná teplota sa v oblasti pohybuje okolo 11 °C, čím sa radí k jednej z najteplejších oblastí v Nemecku. Index slnečného svitu je 1700 hodín ročne, a priemerný úhrn zrážok je 510 mm ročne. Región Rheinhessen môžeme označiť ako jeden z najsuchších regiónov Nemecka.
  • Pôdne podmienky: Región Rheinhessen má rozmanité pôdy. Nachádzajú sa tu spraše, vápencové a hlinité pôdy, často v zmesi s pieskom alebo štrkom. Vinice v strmých svahoch v okolí Nackenheim, Nierstein a Bingen majú červenskastú pôdu, ktorá je bridlicovito-piesčitá.
  • Pestované odrody: Vinársky región Rheinhessen je zameraný hlavne na pestovanie bielych odrôd, no nachádzajú sa tu aj priestor pre modré odrody. Najviac pestovanou bielou odrodou je Müller Thurhau, Silvánske zelené a Rizling rýnsky. Z modrých odrôd sa pestuje hlavne Dornfelder, Modrý Portugal a Rulandské modré (Spätburgunder).

Najznámejšími vinármi v oblasti Rheinhessen sú Wagner Stempel, Witmann, Gunderloch a iní. Určite sa oplatí ísť ochutnať Rýnske Hesensko (Rheinhessen) a znamenité vína, ktoré sú jedinečné svojou mineralitou a charakteristické nezameniteľným terroirom v oblasti Rýna.

Použité zdroje:
www.germanwines.de, www.germany.travel, www.germanwinesocierty.org
Johnson, H., Robinsonová, J., 2009: Svetový atlas vína, Vydavateľstvo IKAR, str. 240-241
FOTO: www.jacques.de, www.germanwines.de,

Najčítanejšie články »