KM , 14. feb 2015

NEMECKO – Sasko a Saale-Unstrut

Po zjednotení Nemecka v roku 1990 pribudli na zoznam vinárskych oblastí dalšie dve. Jednou je Sasko, ktoré leží na rieke Labe medzi Drážďanmi a Meissenom. Druhou oblasťou je Saale-Unstrut, ktorá sa rozprestiera na území okolo sútoku riek Sály (Saale) a Unstrut juhozápadne od Lipska.

SaskoSasko je najvýchodnejšou a najmenšou vinárskou oblasťou Nemecka. Jeho vinárska história sa datuje do roku 1161. Vinárska oblasť Sasko sa nachádza v hornom toku rieky Labe. Prítomnosť rieky výrazne zmierňuje klímu.Celková výmera viníc v tejto oblasti je len 446 hektárov.

  • Klimatické podmienky: V tejto vinárskej oblasti prevláda kontinentálna klíma, vyznačuje sa teplými letami a chladnými zimami. V tejto oblasti je vysoký index slnečného svitu, jedná sa až o 1570 hodín ročne.
  • Pôdne podmienky: Najstrmšie svahy, ktoré sa tu nachádzajú sú zvetralé žuly a ruly, v niektorých viniciach sa nachádza spraš a piesky.
  • Pestované odrody: Najviac pestované odrody Saska sú Müller Thurgau, Riesling, Pinot blanc alebo Pinot Gris. Najviac pestovanými modrými odrodami sú Spätburgunder (Rulandské modré) a Dornfelder.

Saale-UnstrutDruhou oblasťou, ktorá pribudla na zoznam vinárskych oblastí Nemecka je Saale-Unstrut, ktorá sa rozprestiera na území okolo sútoku riek Sály (Saale) a Unstrut juhozápadne od Lipska. Celková výmera vinohradov v oblasti Saale-Unstrut je okolo 600 ha.

  • Klimatické podmienky: Vďaka vyváženej kombinácii slnka a chladného počasia, má táto oblasť dlhé vegetačné obdobie. Vinice sú chránené riečnymi údoliami. Priemerná teplota je tesne pod 10 °C, región má okolo 1600 hodín ročne slnečného svitu. Priemerný úhrn zrážok je necelých 500 mm a tým sa radí k najsuchším oblastiam Nemecka.
  • Pôdne podmienky: V tejto oblasti sa prejavuje výrazne vplyv riek. Nachádzajú sa tu riečne sedimenty, rovnako aj vápence, pieskovce, spraš a bridlice. Tieto pôdne podmienky dodávajú vínam zo Saale-Unstrut výraznú mineralitu.
  • Pestované odrody: Najviac pestovanými bielymi odrodami sú Müller Thurgau, Rulandské biele a Silvánske, z modrých odrôd sa tu tradične pestujú Rulandské modré, Dornfelder, ktoré sú doplnené aj Modrým Portugalom.

 

Použité zdroje:
Johnson, H., Robinsonová, J., 2009: Svetový atlas vína, Vydavateľstvo IKAR, str. 251
www.germany.travel, www.germanwines.de, en.wikipedia.org
FOTO: lfkline-wine.blogspot.com, www.germanfoodguide.com
, mygermancity.com, worldwineregions.com

Najčítanejšie články »