KM , 02. Jan 2015

PORTUGALSKO – Alentejo

Alentejo nemožno ani nazvať vinárskym regiónom v pravom slova zmysle. Alentejo je oblasť, ktorá zahŕňa viacero podoblastí, kde sa pestuje vinič. Najviac vína z tejto oblasti sa produkuje pod označením Vinho Regional.

Vinársky región Alentejo pokrýva asi tretinu Portugalska, avšak je tvorený skôr viacerými podoblasťami, kde sa pestuje vinič. Je to vysoko uznávaná vinárska oblasť na východe Portugalska. Tento región má štatút DOC (Denominacao de Origem Controlada). Alentejo je známe nielen vínom, ale aj produkciou korkov. Oblasť Alentejo sa skladá z ôsmich menších vinárskych oblastí – Portalegre, Borba, Redondo, Evora, Reguengos, Moura, Granja-Amareleja a Vidigueira. V šiestich z ôsmich podoblastí má monopolné postavenie družstvo, hlavne v oblasti Reguengos. Veľká časť vyrobeného vína v tejto oblasti má označenie Vinho Regional Alentejano, často s udaním odrody. Podoblasť Evora má obzvlášť dlhú tradíciu pestovania viniča. Nie však, kvôli tradícii sa stal tento región zaujímavým. V 80. rokoch 20. storočia pozval José Roquette na svoju usadlosť Herdade do Esporao jedného austrálskeho vinára, a neskoršie inšpirovaný Napa Valley tu vybudoval pozoruhodnú vinicu. V roku 1992 barón Lafite Rothschild investoval do Quinty do Carmo (podoblasť Borba), upútalo Alentejo pozornosť celého sveta. Oblasť Alentejo nie je veľmi zaťažené dlhoročnou tradíciou, preto je dobré na experimentovanie. V roku 2006 pôsobilo nielen v tejto oblasti, ale aj v Portalegre, kde sa vinice na bridlicovom a žulovom podklade tiahnu az do výšky 1000 metrov, až 160 vinárskych podnikov. Najlepšie sa tu darí modrým odrodám, sú čoraz viac obľúbené a pomaly tak vytláčajú do pozadia typickú bielu odrodu Roupeiro s charakteristickou kvetinovou vôňou. Oblasť je známa aj výrobou korkov. Kôra z korkových dubov sa smie šúpať raz za 9 rokov, ale pre narastajúci dopyt sa zber vykonáva častejšie.

corkoakbanner

Kôra korkového duba

  • Klimatické podmienky: Klíma regiónu je teplá a suchá, takmer počas celého roku, teploty v lete tu dosahujú 40 °C, zimy bývajú miernejšie a vlhkejšie. Alentejo patrí k najhorúcejším miestam Európy. Priemerná ročná teplota býva 25 °C. Oblasť Alentejo je chudobná na dažďové zrážky, priemerný úhrn zrážok sa pohybuje okolo 620 mm.
  • Pôdne podmienky: Pôdy tohoto regiónu sú ílovité, miestami sa vyskytuje v podloží žula a bridlica, niekedy ružový mramor.
  • Pestované odrody: V tomto vinárskom regióne sa najviac pestujú odrody Abudante, Alicante Bouschet, Cabernet Sauvignon, Carignan, Chardonnay, Fernao Pires, Moreto, Tempranillo, Palomino a Periquita.

Použité zdroje:
en.wikipedia.org, www.wine-searcher.com, www.winesofportugal.info

Johnson, H., Robinsonová, J., 2009: Svetový atlas vína, Vydavateľstvo IKAR, str. 215
FOTO: www.winesofportugal.info, www.wine-blog.org, www.cbcork.com

Najčítanejšie články »