KM , 27. dec 2014

PORTUGALSKO – Algarve

Portugalsko sa nachádza na Pyrenejskom poloostrove a má veľmi dlhú históriu pestovania viniča. Portugalsko produkuje veľmi kvalitné čevené a biele vína. Vinárske oblasti Portugalska možno rozdeliť do dvoch častí: severné regióny Douro, Dao a Bairrada, centrálne a južné regióny Alentejo, Ribatejo, Algarve a Estremadura.

So vstupom Portugalska do EÚ na na mape Portugalska vyhranila sieť pevne vymedzených vinárskych oblastí. Portugalská klasifikácia DOC je podobná francúzskemu systému Apellations Contrôleés. Čoraz väčší význam nadobúda kategória Vinho Regional, a môže sa stať, že víno vyrobené v DOC nebude označené ako DOC, ale ako VR (Vinho Regional)

Klasifikácia portugalských vín bola zavedená v roku 1756 pre zvýšenie kvality vín.

Vína DOC (Denominacao de Origem Controlada) sú vína najvyššej kvality a najlepších vinárskych oblastí.
Vína VQPRD (Vinhos de Qualidade Produzios em Regioes Determinadas) sú kvalitné vína miestnej produkcie z určitých oblastí, vína majú typické vlastnosti, špecifikované sú odrody, pôda, podnebie a technika pestovania.
Vinho Regional (VR) je názov pre regionálne miestne víno.
Vinho de Mesa je označenie pre stolové víno vyrobené v Portugalsku.

Vinohradnícka a vinárska oblasť Algarve je najjužnejšou vinárskou oblasťou Portugalska. Celá oblasť v sebe zahŕňa štyri podoblasti, ktoré získali štatút DOC. Patrí sem Lagos, Portimao, Lagoa a Tavira. Lagoa DOC je známa hlavne svojimi fortifikovanými vínami. V regióne Algarve sa vyrábajú prevažne červené vína, avšak možno tu nájsť aj vína šumivé. V tejto oblasti sa veľmi dobre darí viniču, vďaka klimatickým podmienkam sa urýchľuje vegetačné obdobie viniča, hrozno tu dozrieva skoršie, čo má za následok zníženie obsahu kyselín. Hrozno je tu sladké, šťavnaté, vyrábané vína sú s vysokým obsahom alkoholu.

  • Klimatické podmienky: Vinárska oblasť Algarve je ovplyvňovaná stredomorskou a oceánskou klímou. Táto oblasť má index slnečného svitu viac ako 3000 hodín ročne. Priemerný úhrn zrážok v tejto oblasti je 620 mm ročne. Maximálne teploty zaznamenané v tejto oblasti sa pohybujú v rozmedzí 25 – 48°C. Teploty v zime tu neklesajú na 0°C. 
  • Pôdne podmienky: Pôdy v oblasti Algarve sú rozmanité, nachádza sa tu prevažne piesčitá, hlinitá pôda. Podložie je vápencové. Na severe v horských svahoch sa vyskytujú bridlice.
  • Pestované odrody:  Odrody, ktoré sa pestujú v regióne Algarve sú Arinto, Baga, Castelao Nacional, Fernao Pires, Tinta Amarela, Ugni blanc, Alvarinho, Viognier, Cabernet Sauvignon a Syrah.

 

Použité zdroje:
www.evinice.cz
Johnson, H., Robinsonová, J., 2009: Svetový atlas vína, Vydavateľstvo IKAR, str. 210
www.winesogportugal.info, www.wine-searcher.com
FOTO: www.winesofportugal.info

Najčítanejšie články »