Môžeme túto oblasť rozdeliť na štyri vinohradnícke oblasti: Neziderské jazero, Neziderské jazero/Hügelland, stredný Burgenland a južný Burgenland. Tieto podoblasti ponúkajú veľké množstvo odrôd. V tejto oblasti sa pestuje vinič na rozlohe 13840 hektárov. Neziderské jazero – je najväčšou vinohradníckou oblasťou v Burgenlande. Vinice sa rozprestierajú na ploche 7649 hektárov. Neziderské jazero je veľmi plytké jazero a na jeho brehoch je vysadená široká paleta odrôd viniča. Neziderské jazero má od roku 2012 svoju vlastnú apeláciu DAC, kvôli veľmi dobrej klíme a pôdnym podmienkam.

Klimatické podmienky: Burgenland a jeho oblasti sú ovplyvňované klimatickými podmienkami Panónskej nížiny (suché, horúce letá, studené zimy) a podmienkami Neziderského jazera. Práve jazero je regulátorom teploty, pre dlhé vegetačné obdobie viniča. Vysoká vlhkosť a jesenné hmly priaznivo ovplyvňujú tvorbu bobúľ napadnutých ušľachtilou plesňou Botrytis cinerea P., a tie slúžia ako základ najkvalitnejších vín ako je Beerenauslese a Trockenbeerenauslese najmä z odrody Rizling rýnsky.

Pôdne podmienky: V oblasti Neziderského jazera sa nachádzajú rôzne pôdne podmienky. Nájdeme tu pôdy od spraše a hliny, až po piesočnaté a štrkové pôdy. Práve takáto široká paleta pôd zabezpečuje aj rôznorodosť odrôd viniča.

Pestované odrody: K najpestovanejším odrodám patrí Rizling rýnsky a z modrých odrôd je to Zweigeltrebe. Pestuje sa tu aj Rulandské biele, Chardonnay a aromatické odrody (hlavne Tramín červený), z modrých odrôd si tu svoje zastúpenie vydobilo aj Svätovavrinecké, Rulandské modré, ako aj Frankovka modrá.


Neziderské jazero – Hügelland
– táto oblasť sa rozprestiera na západnom brehu Neziderského jazera. Vinohrady sa rozprestierajú na ploche viac ako 3576 ha. Sú tu vhodné podmienky na výrobu prírodne sladkých a botrytických vín. Výraznú mineralitu vínam dodáva podložie pohoria Leitha, ktoré obsahuje vápenec striedajúci sa s kyslými kryštalickými bridlicami a rulou.

Klimatické podmienky: Aj tu je klíma ovplyvňovaná prúdením vzduchu z Panónskej nížiny, a vlhkosťou od Neziderského jazera.

Pôdne podmienky: Nachádza sa tu vápencové podložie s bridlicami. Miestami sa nachádza rula. Práve vápencové podložie odovzdáva do vína bohatú mineralitu.

Pestované odrody: K najpestovanejším odrodám patria Rulandské biele, Chardonnay, Neuburgské a Veltlínske zelené. K modrým odrodám patrí hlavne Frankovka modrá, Zweigeltrebe, Svätovavrinecké alebo Pinot noir.


Stredný Burgenland
– táto oblasť Burgenlandu je krajom Frankovky modrej. Stredný Burgenland je jedným z centier rakúskeho červeného vína. Najviac sa pestuje v štyroch obciach – Deutschkreutz, Hortischon, Lutzmannsburg a Neckenmarkt. Vinice sa rozprestierajú na ploche 2117 ha.

Klimatické podmienky: Klimatické podmienky sú ovplyvnené z východu Panónskou nížinou, je tu aj vplyv Neziderského jazera, ktorý je už ale v slabšej miere. Letá sú tu horúce, suché. Zimy bývajú chladnejšie.

Pôdne podmienky: V oblasti stredného Burgenlandu sa nachádzajú prevažne ílovité pôdy, ktoré zadržiavajú veľa vody, čo výrazne pomáha počas suchého obdobia v lete.

Pestované odrody: Táto oblasť je charakteristická pestovaním Frankovky modrej, ale pestujú sa tu aj iné modré odrody, ako Cabernet Sauvignon, Zweigeltrebe, či Merlot.


Južný Burgenland
– táto oblasť patrí k najmenším oblastiam Burgenlandu. Celková plocha viníc je len 498 ha. Pestuje sa tu hlavne Frankovka modrá, ktorá ma výraznú mineralitu.

Klimatické podmienky: Klíma na juhu v Burgenlande je ovplyvnená podmienkami Panónskej nížiny. Avšak už sa začína prejavovať klíma Štajerska.

Pôdne podmienky: Južný Burgenland má prevažne hlinité pôdy s ílovitými usadeninami.

Pestované odrody: Medzi najpestovanejšie odrody patrí Frankovka modrá, ktorá poskytuje v tejto oblasti mohutné vína, s ovocnosťou a bohatou mineralitou.

 

Použité zdroje: http://www.oesterreichwein.at/unser-wein/weinbaugebiete/burgenland/, http://weinburgenland.at/de/unser-wein/spezifische-gebiete/neusiedlersee-dac/, http://weinburgenland.at/unser-wein/spezifische-gebiete/mittelburgenland-dac/ Foto:http://www.svb.at/