KM , 28. Aug 2014

SEVERNÁ AMERIKA – Kalifornia

Kalifornia má rozlohu viníc ako 3/4 Francúzska. Vína produkované v Kalifornii pokrývajú 90% americkej produkcie vína. Ak by bola Kalifornia samostatnou krajinou, bola by štvrtým najväčším svetovým producentom vína.

V súčasnej dobe existuje v Kalifornii viac ako 1200 vinárstiev. Vinárska história siaha až do 18. storočia, kedy španielski misionári priniesli na územie prvé sadenice viniča. V 90. rokoch 20. storočia sa v oblastiach Napa a Sonoma opäť objavila fyloxéra. Avšak nebezpečnejšou chorobou, ktorá kvárila kalifornské kry neskôr bola Pierceova choroba (je prenášaná druhom Homalodisca coagulata. Tento príbuzný cikád preletel obrovské vzdialenosti a baktérie, ktoré prenáša napadli celý rad vinohradov v Kalifornii. Prvé náznaky nákazy sú nekrotické škvrny na listoch, ktoré nakoniec opadávajú. Vinič odumiera po piatich rokoch. Proti tomuto škodcovi nejestvuje žiadny ochranný prostriedok).

Klimatické podmienky: Kalifornia patrí ku klimaticky veľmi rozmanitej krajine. Väčšina vinohradníckych a vinárskych oblastí sa nachádza medzi pobrežím Tichého oceánu a Central Valley. Práve Tichý oceán spôsobuje ustaľovanie rovnováhy medzi chladnými vetrami, hmlami a slnečnými a teplými vplyvmi. V Kalifornii je vysoký úhrn zrážok (od 650 – 1150 mm ročne na severe, na juhu sú o niečo nižšie). Klíma patrí viac k stredomorskej, avšak ďalej do vnútrozemia sa prejavuje vplyv kontinentálneho podnebia.

Pôdne podmienky: Pôdy v Kalifornii sú tak rozmanité, že sa môže stávať to, že jedna odroda vo vinici je vysadená na viacerých pôdnych typoch. Podložie je sopečného pôvodu (podsúvanie severoamerickej a pacifickej tektonickej dosky). Nájsť sa tu dá všetko – piesok, íl, hlina, žula, sopečný popol, riečny štrk. To všetko prispieva k výraznej mineralite každého vína, ktoré je v tejto oblasti vyrobené.

Pestované odrody: K pestovaným odrodám Kalifornie patrí z bielych hlavne Chardonnay, z modrých odrôd sa pestuje Zinfandel, Cabernet Sauvignon, Merlot, Pinot noir.

VINÁRSKE REGIÓNY KALIFORNIE

Celková plocha vinohradov Kalifornie je 173000 hektárov. Známymi sú hlavne Napa Valley, Sonoma Valley, Rutherford ai. Vinárske oblasti Kalifornie sa rozdeľujú často na štyri veľké regióny.

SEVERNÉ POBREŽIE – súčasťou regiónu severného pobrežia je Napa Valley, Sonoma Valley a menšie oblasti Mendocino a Lake. Mendocino County je najsevernejším výbežkom Kalifornie. V Mendocine sa pravidelne ráno vyskytujú hmly, ktoré priaznivo vplývajú na rast viniča. Pestuje sa tu Zinfandel, ale aj Riesling a Gewürztraminer. V roku 1983 sa výrobca šumivého vína Roederer rozhodol, že tu otvorí svoju pobočku a šumivé víno sa tu vyrába dodnes. Lake County na východe je porovnateľný s hornou časťou údolia Napa Valley. Sonoma County kedysi stála na vrchole výroby ušľachtilých vín z Kalifornie. Aj tu učruje klímu tichomorská hmla, ktorá preniká na územie. Údolie Russian River Valley je najchladnejšou oblasťou Sonomy, v tejto oblasti je vinič len vo fáze rozvoja. Napa Valley je maličkým vinárskym regiónom, avšak vyskytuje sa tu najširšia paleta pôd, aké sú na Zemi. Údolie Napa Valley vzniklo tak, že riečka Napa si vyhĺbila cestu medzi Mayacamas Mountains na západe a hrebeňom Vaca Range na východe. Obe pohoria korunujú končiare doteraz aktívnych vulkánov Mount Veeder a Atlas Peak, ktoré kraj “obdarovali” najrozmanitejšími horninovými usadeninami. Na svahoch je pôda najtenšia, najstaršia a najmenej úrodná, na úpätiach dominujú úrodné hlboké aluviálne íly. Úhrn zrážok v údolí Napa je 894 mm ročne. Najviac sa v oblasti pestuje Cabernet Sauvignon. V chladnejších oblastiach sa darí odrodám Chardonnay a Sauvignon blanc. Z modrých odrôd sa pestuje aj Syrah a Zinfandel.

CENTRÁLNE POBREŽIE – zahŕňa väčšinu centrálneho pobrežia Kalifornie od San Francisco až po Santa Barbara County. Významné vinárske oblasti sú Santa Clara Valley, Santa Cruz Mountains, San Lucas, Paso Robles, Santa Maria Valley, Santa Ynez Valley a Livermore Valley.

JUŽNÉ POBREŽIE zahŕňa časť južnej Kalifornie, konkrétne pobrežné oblasti smerom na juh od Los Angeles až po hranice s Mexikom. K významným vinárskym oblastiam patria Temecula Valley, Leona Valley, San Pasqual Valley a Ramona Valley.

CENTRAL VALLEY zahŕňa centrálne údolie Kalifornie a podhorie Sierra. K významným vinárskym oblastiam patrí Sierra Foothills, Lodi a delta Sacramenta. Ročný úhrn zrážok v tejto oblasti je 432 mm. Sierra Foothills je chladným, členitým pohorím a v súčasnosti je viničovou klenotnicou Kalifornie, ktorá je naplnená odrodou Zinfandel. Vína, ktoré pochádzajú z El Dorado majú vysokú prírodnú kyselinku. Je to preto, že vinice sú vysadené v nadmorskej výšje 730 metrov nad morom a patria k najvyššie položeným viniciam Kalifornie.


Použité zdroje:

Johnson, H., Robinsonová, J., 2009: Svetový atlas vína, Vydavateľstvo IKAR, str. 292-311
en.eikipedia.org
california-vineyards.com
Foto: www.wineandvinesearch.com, winewitandwisdomswe.com

Najčítanejšie články »