Španielsko Aragon
KM , 22. júla 2014

ŠPANIELSKO – Aragon

Aragon je jednou z mnohých španielskych vinohradníckych oblastí.

Klimatické podmienky tejto oblasti môžeme definovať ako mierne kontinentálne. Teploty v tejto oblasti sú dané najmä nadmorskou výškou. Úhrn zrážok v tejto oblasti je tiež veľmi variabilný, od nízkych hodnôt v centrálnych častiach, až po vysoké hodnoty v horských oblastiach. Priemerná ročná teplota je okolo 14 °C. Do tejto oblasti spadajú 4 oblasti Denominación de Origen.

Aragon - DO CatalayudCALATAYUD – táto oblasť je druhou najväčšou oblasťou DO, v oblasti Aragonu. Vinice sa rozprestierajú na ploche viac ako 5600 ha. Calatayud sa nachádza v juhozápadnom rohu provincie Zaragoza.

Klimatické podmienky: Podnebie v tejto oblasti je kontinentálne (horúce, suché letá, chladné zimy). Priemerná ročná teplota dosahuje hodnoty 13 °C. Priemerný úhrn zrážok sa pohybuje v rozmedzí od 300 do 500 mm ročne.

Pôdne podmienky: Väčšina viníc tejto oblasti je vysadená na pôdach, ktoré sú kamenisté, veľmi chudobné na živiny a s vysokým obsahom vápnika. Priepustnosť pôd je veľmi dobrá, takže korene viniča si dokážu získať vodu aj potrebné živiny pre svoj rast.

Pestované odrody: V oblasti Calatayud sa pestujú prevažne modré odrody (83%). Najviac pestovaná je Garnacha Tinta (55%), ďalej sa tu pestujú Mazuelo, Tempranillo, Monastrell, Cabernet Sauvignon, Merlot a Syrah. Menšie zastúpenie majú biele odrody, a povolenými bielymi odrodami v tejto oblasti sú Macabeo, Malvasia, Garnacha blanca a Chardonnay.

Aragon - DO Campo de BorjaCAMPO DE BORJA – táto oblasť sa nachádza severozápadne od provincie Zaragoza. Vinice sa tu rozprestierajú na ploche 6300 hektárov.

Klimatické podmienky: Podnebie je kontinentálne s vplyvom Atlantického oceánu. Zimy sú v tejto oblasti studené. V letnom období sa tu prejavuje vplyv stredomorskej klímy. Priemerný úhrn zrážok je nízky (350 až 450 mm ročne). Teploty sú tiež veľmi rozdielne, hlavne v závislosti od sezóny.

Pôdne podmienky: Podložie v tejto oblasti je prevažne kamenisté (vplyv pohoria Moncayo), pôdy obsahujú viac organickej hmoty, sú bohatšie na živiny. Čím bližšie k pohoriu Moncayo, tým je obsah ílovitých častíc a železa vyšší, rovnako aj kamenistosť.

Pestované odrody: V tejto oblasti sa pestujú hlavne modré odrody, ako Garnacha, Tempranillo, Mazuelo, Cabernet Sauvignon, Merlot a Syrah. Z bielych odrôd je tu povolené pestovať len dve odrody, a to Macabeo a Moscatel.

Aragon - DO CarinenaCARINENA – táto oblasť je jednou z najstarších oblastí DO Španielska. Vinice tejto oblasti sa nachádzajú v blízkosti centra Aragonu, na náhornej plošine Campo de Carinena.

Klimatické podmienky: Podnebie v tejto oblasti je kontinentálne (dlhé, horúce letá, chladné zimy) s extrémnymi teplotami v priebehu roka. Teploty sa tu pohybujú od 38 °C v lete až po -8 °C v zime. Nízku vlhkosť v danej oblasti napomáha udržiavať studený severný vietor „Cierzo“. Hlavnými problémami v tejto oblasti je riziko krúpov, silných vetrov a sucha.

Pôdne podmienky: Pôda je červeno-hnedá, ako podložie je vápenec, na niektorých miestach aj bridlica a íl.

Pestované odrody: Najviac pestovaná odroda v tejto oblasti je Garnacha tinta (až 55%), ktorá sa používa na výrobu červených a ružových vín. Potom sa tu pestuje Mazuelo a Tempranillo (15%), z bielych odrôd sa tu pestuje hlavne Viura (20%)

Aragon - DO SomontanoSOMONTANO – je poslednou oblasťou Aragonu, ktorá sa nachádza v provincii Huesca. Plocha vinohradov tejto oblasti zaberá viac ako 4000 hektárov v katastri 43 obcí.

Klimatické podmienky: Podnebie oblasti je kontinentálne, z Pyrenejí fúka severný vietor. Zimy sú chladné, v lete sa vyskytujú bežne extrémne vysoké teploty. Priemerný úhrn zrážok je 500 mm ročne.

Pôdne podmienky: V tejto oblasti sa nachádzajú piesočnato-ílovité pôdy, ktoré majú vysoký obsah vápnika. Pôda tu je bohatá na riečne naplaveniny (oblasťou preteká rieka Alcanadre).

Pestované odrody: Odrody, ktoré sa tu pestujú sú Tempranillo, Garnacha, Cabernet Sauvignon, Merlot, Syrah a autochtónne odrody Moristel a Parraleda, z bielych je to Macabeo, Garnacha blanca, Chardonnay, Tramín a autochtónna biela odroda Alcanon.

Použité zdroje:
Johnson, H., Robinsonová, J., 2009: Svetový atlas vína, Vydavateľstvo IKAR, str. 201
http://en.wikipedia.org/wiki/Aragon
http://www.britannica.com/EBchecked/topic/31881/Aragon
Foto: http://en.wikipedia.org/wiki/Cari%C3%B1ena_%28DO%29
http://www.wineandvinesearch.com/spain/aragon/aragon_do.php

Najčítanejšie články »