Španielsko - Baskicko
KM , 29. júla 2014

ŠPANIELSKO – Baskicko

Baskicko môžeme označiť za jednu z najdaždivejších oblastí Španielska. Ročne tu spadne vyše 1,5 metra zrážok.

Baskicko – zahŕňa do svojej oblasti tri menšie podoblasti.

Txakoli de Bizkaia patrí k oblastiam Denominación de Origen, zahŕňa vinice 82 obcí. Oficiálny status D.O získala v roku 1994, zahŕňa 250 ha vinohradov.

Klimatické podmienky: Klimatické podmienky v okolí mesta Bakio je chladné, daždivé, zatiaľ čo vo vnútrozemí, v okolí Balsameda je teplejšie, suchšie a klíma je viac kontinentálna. Priemerná ročná teplota je 12 °C, vyskytuje sa nebezpečenstvo neskorých mrazov a krupobitia. Priemerný úhrn zrážok sa pohybuje v rozpätí od 1000 do 1200 mm ročne.

Pôdne podmienky: V blíkosti pobrežia sa nachádzajú ílovité pôdy. Vo vnútrozemí sú hlboké pôdy s vápencovým podložím.

Pestované odrody: V tejto oblasti sa pestujú miestne odrody, z bielych to je Ondabarri Zuri a Ondabarri Zuri Zerratia. Z modrých je to Ondabarri black

Txakoli de Getaria patrí k španielskym Denominación de Origen. Tento status získala oblasť v roku 1990 a patrí do nej asi 200 ha vinohradov.

Klimatické podmienky: Oblasť má relatívne mierne podnebie, s priemernou ročnou teplotou 13,5 °C. Priemerný úhrn zrážok sa pohybuje okolo 1600 mm ročne, čo je najviac zo všetkých španielskych oblastí. Index slnečného svitu sa pohybuje okolo 1800 hodín ročne.

Pestované odrody: Povolenými odrodami sú v tejto oblasti len Hondarrabi Zuri (biela), a Hondarrabi Beltza (modrá)

Txakoli de Álava patrí do provincie Álava. Oficiálny status Denominación de Origen získala oblasť v roku 1989. Rozloha viníc je 60 ha.

Klimatické podmienky: Priemerná ročná teplota v tejto oblasti je 13,1 °C. Priemerný úhrn zrážok sa pohybuje okolo 900 mm.

Pestované odrody: Z pestovaných odrôd sa tu nachádzajú Hondarrabi Zuri a Hondarrabi Beltza, Petit Manseng, Petit Corbu a Gros Manseng.

Použité zdroje:
http://en.wikipedia.org/wiki/Basque_Country_%28autonomous_community%29http://spanishfood.about.com/od/drinks/a/Wines-of-Basque-Country-Pais-Vasco.htmhttp://en.wikipedia.org/wiki/TxakoliFoto:www.wine-pages.com

Najčítanejšie články »