Španielsko - Kanárske ostrovy
KM , 29. júla 2014

ŠPANIELSKO – Kanárske ostrovy

Najväčším ostrovom "Kanárov" je ostrov Tenerife. Na ňom sa nachádza hneď viacero vinohradníckych oblastí. Na každom jednom ostrove je plocha, na ktorej sa pestuje vinič.

Abona – táto oblasť sa nachádza na južnom pobreží ostrova Tenerife. Abona získala v roku 1996 oficiálny status Denominación de Origen. Vinice sú vysadené v nadmorskej výške od 200 do 1800 m.n.m na svahoch pohoria Teide.

Klimatické podmienky: Pre oblasť Abona je charakteristické subtropické podnebie. Na úrovni mora je podnebie horúce. V tejto oblasti je veľký rozdiel medzi teplotami v lete, aj zime, ale aj medzi dňom a nocou.

Pôdne podmienky: Na úpätí pohoria sa vyskytujú hlavne hlinité pôdy. Podložie je vápencové.

Pestované odrody: Z modrých odrôd sa pestuje Bastardo, Malvasia Rosada, Tintila, Negramoll a Moscatel negro. Z bielych odrôd sa pestuje Forastero, Pedro Ximenéz, Verdello, Gual a Moscatel.

El Hierro – je najmenšou oblasťou Kanárskych ostrovov. Patrí k Denominación de Origen. Oficiálny status získala oblasť v roku 1994.

Klimatické podmienky: Podnebie v tejto oblasti patrí k miernejšiemu, zrážky sa pohybujú v rozpätí od 150 až 400 mm ročne. V tejto oblasti využívajú až 3000 hodín ročne slnečného svitu.

Pôdne podmienky: Vinice v oblasti El Hierro sú vysadené na málo úrodných pôdach. Nájdeme tu hlinité, piesčité pôdy, s vápencovým podložím. Pôdy sú chudobné na živiny, ale výborne zadržiavajú vodu.

Pestované odrody: Z pestovaných odrôd sa tu vyskytujú skôr autochtónne odrody ako biele Vijariego blanco, Baboso blanco, Gual, ale pestuje sa tu aj Malvasia, Verdello a Pedro Ximenéz. Z modrých odrôd sa pestujú Listán negro, Baboso negro.

Gran Canaria – status Denominación de Origen sa vzťahuje na celý ostrov Gran Canaria. Tento status získal v roku 2003.

Pestované odrody: Pestujú sa tu hlavne autochtónne odrody ako Negra Común, Negramoll, Tintilla a Malvasia rosada. Z bielych odrôd sa tu pestuje Malvasia, Gual, Albilo a Moscatel de Alejandria.

La Gomera – tento ostrov patriaci ku Kanárskym ostrovom patrí k oblastiam so štatútom Denominación de Origen. La Gomera ho získala v roku 2003.

Pestované odrody: Z modrých odrôd sa tu pestuje Forastero negra, Negramoll, Tintilla, Malvasia rosada. Z bielych sa tu pestuje hlavne Malvasia, Gual, Marmajuelo, Albilo a Moscatel.

La Palma – patrí k španielskym DO. La Palma získala status Denominación de Origen v roku 1994. Nachádza sa tu asi 800 ha viníc, ktoré sú vysadené pozdĺž pobrežia.

Klimatické podmienky: Podnebie je mierne a subtropické. Priemerný úhrn zrážok je 400 mm. Vyskytuje sa tu silný vietor a občasné búrky.

Pôdne podmienky: Pôdy sú úrodné, podložie je sopečného pôvodu. Pôdy sú ľahké, priepustné, bohaté na minerálne látky.

Pestované odrody: Z bielych odrôd na ostrove pestujú Albilo, Bastardo blanco, Gual, Malvasia, Pedro Ximenéz, Torrontes a Verdello. Z modrých odrôd tu nájdeme Listan negro, Bastardo negro, Malvasia rosada, Negramoll a Tintilla.

Lanzarote – status Denominación de Origen získal ostrov Lanzarote v roku 1993 a v súčasnosti je obhospodarovaných 2300 ha viníc.

Klimatické podmienky: Tento ostrov je najbližšie k Afrike, má suché subtropické podnebie. Priemerné teploty sa pohybujú od 16 ° až 34 °C. Priemerný úhrn zrážok je veľmi nízky (200 mm ročne).

Pôdne podmienky: Celý ostrov vznikol sopečnou erupciou, a podložie je tu sopečného pôvodu. Podmienky pre pestovanie viniča sú tu ideálne, kvôli vrstvám popola. Táto vrstva dobre zadržiava vodu, zabraňuje jej vyparovaniu a udržiava konštantnú teplotu pôdy.

Pestované odrody: Z bielych odrôd sa tu pestuje hlavne Burra blanca, Breval, Diego, Malvasia, Moscatel a Pedro Ximenéz. Z modrých odrôd sa tu pestuje Listán negro a Negramoll.

Tacoronte-Acentejo – nachádza sa na severovýchodnom pobreží ostrova Tenerife. Je prvou oblasťou, ktorá získala status Denominación de Origen (1992), má rozlohu 2400 hektárov.

Klimatické podmienky: Atlantický oceán poskytuje vlhkú klímu s miernymi teplotami. Môžeme povedať, že je to stredomorské podnebie. Hlavnými rizikami pri pestovaní viniča sú krupobitie, silný vietor a občasné vlny intenzívnych horúčav.

Pôdne podmienky: Vinice sú vysadené na veľmi úrodnej pôde. Pôda je síce chudobná na uhličitany, ale je bohatá na organické látky a minerály (hlavne dusík, draslík a fosfor). Podložie je sopečného pôvodu.

Pestované odrody: Z modrých odrôd sa tu najviac pestuje Tintilla, Moscatel negro, Malvasia rosada, Syrah, Tempranillo, Bastardo negro, Merlot, Pinot noir, Castellana. Z bielych odrôd tu dominujú hlavne Pedro Ximenéz, Verdello, Moscatel, Torrontes, Albillo, Bastardo blanco.

Valle de Güímar – nachádza sa na juhovýchodnom pobreží ostrova Tenerife. Status DO získala v roku 1996.

Klimatické podmienky: Klimatické podmienky na juhu ostrova Tenerife sú mierne. Ovplyvnené sú vplyvom pasátov.

Pôdne podmienky: V tejto oblasti sa nachádzajú tri typy pôd. V nižšej nadmorskej výške ú pôdy piesčité, v strednej nadmorskej výške sú hlinité a vo veľkých výškach sú pôdy ílovité.

Pestované odrody: Z modrých odrôd sa tu pestuje Listán negro, Negramoll, Castellana, Rubi Cabernet, Syrah, Merlot a Cabernet Sauvignon. Z bielych odrôd sa pestuje Malvasia, Moscatel, Verdello, Gual.

Valle de la Orotava – táto oblasť sa nachádza na severozápadnom pobreží ostrova Tenerife. Štatút Denominación de Origen získala v roku 1995. Registrovaných viníc v tejto oblasti je 671 ha. Vinice sa pestujú v nadmorskej výške 800 metrov nad morom.

Klimatické podmienky: Podnebie v tejto oblasti je horúce a vlhké, vďaka pôsobeniu Atlantiku. Je tu vysoký index slnečného svitu ročne.

Pôdne podmienky: 70% pôd je sopečného pôvodu, 20% je ílovitých a 10% je sopečná hornina. Pôdy sú ľahké, priepustné, bohaté na minerály.

Pestované odrody: Z modrých odrôd sa pestuje hlavne Listán negro, Malvasia rosada, Negramoll, Bastardo negro. Z bielych odrôd sa pestuje hlavne Gual, Malvasia, Verdello, Pedro Ximenéz a Torrontes.

Ycoden-Daute-Isora – je oblasť nachádzajúca sa na západe ostrova Tenerife. Svoj statu DO získala v roku 1994. Vinice sa rozprestierajú na svahoch pohoria Teide, v nadmorských výškach od 50 až do 1500 m.n.m

Klimatické podmienky: Podnebie v tejto časti Tenerife je jedným z najhorúcejších. Priemerný úhrn zrážok je 540 mm ročne, priemerný slnečný svit sa pohybuje okolo 3190 hodín ročne.

Pôdne podmienky: Vinice sú vysadené na rôznych typoch pôd, no najčastejšie sú pôdy sopečného pôvodu a kamenisté. Pozdĺž pobrežia prevládajú piesčité a sopečné, vo vnútrozemí sú viac piesčito-hlinité.

Pestované odrody: Z bielych sa tu pestuje Gual, Malvasia, Moscatel, Pedro Ximenéz, Albillo, Torronte, Bastardo blanco a Forastero blanco. Z modrých odrôd sa tu pestuje Tintilla, Malvasia rosada, Negramoll, Bastardo negro a Moscatel negro.

Použité zdroje:
http://en.wikipedia.org/wiki/Canary_Islandshttp://www.wine-searcher.com/regions-canary+islands
Foto: www.wineandvinesearch.com

Najčítanejšie články »