KM , 22. Jul 2014

ŠPANIELSKO – Katalánsko

Katalánsko má dlhú vinársku tradíciu a je „rodiskom“ šumivého vína Cava. Na prelome 20. storočia bolo katalánske vinárstvo na čele vzniku španielskeho vinárstva. Bola to prvá z oblastí, v ktorej sa na výrobu vína začali používať nerezové fermentačné nádoby.

Klimatické podmienky: Oblasť sa nachádza pozdĺž pobrežia Stredozemného mora na severovýchode Španielska a je ovplyvnená stredomorským podnebím.

Pôdne podmienky: Táto oblasť má rozmanitosť pôdnych typov. Väčšinou sa tu vyskytujú vápencové sedimenty, ktoré sú zmiešané s hlinami a riečnymi nivami.

Pestované odrody: Vína vyrábané v tejto oblasti sú hlavne šumivé vína. Pestované odrody sú Macabeo, Parellada a Xarello, z modrých odrôd je to hlavne Garnacha, Monastrell a Tempranillo.

 ALELLA – táto oblasť patrí k španielskym Denominación de Origen, ktorá sa nachádza 15 km severne od Barcelony. Alella patrí k najmenším DO v Španielsku. Svoj štatút Denominación de Origen získala v roku 1956. Táto oblasť je známa predovšetkým výrobou bielych vín, ktoré vyzrievali v dubových sudoch a výrobou sladkých vín. Najstaršie vinice, nachádzajúce sa v blízkosti pobrežia, rastú v nadmorskej výške medzi 60 – 90 metrov nad morom. Tieto vinice sú ovplyvnené stredomorským podnebím. Mladšie vinice sú vysadené vo vyšších polohách a podnebie majú kontinentálne.

Klimatické podmienky: Priemerná teplota je 15 °C, (max. 35 °C v lete, -3 °C v zime), prevažne na jar je riziko mrazov. Ročný úhrn zrážok je 600 mm.

Pôdne podmienky: V najnižšie pestovaných viniciach sa nachádzajú tmavé pôdy z vyvretých hornín, vo vyššie položených viniciach je to vápencové podložie.

Pestované odrody: Z bielych odrôd sa tu pestuje Garnacha blanca, Xarel . Lo, Chardonnay, Macabeo, Malvasia, Parellada, Chenin blanc a Sauvignon blanc. Z modrých odrôd sa tu pestujú Garnacha, Cabernet Sauvignon, Merlot, Monastrell, Pinot noir, Mazuelo, Syrah a Tempranillo. Odrody Chenin blanc a Chardonnay sa používajú na výrobu šumivých vín Cava.

Katalánsko DO Conca de BarberaCONCA DE BARBERA – táto oblasť sa nachádza na severe provincie Tarragona, v údolí riek Francolí a Anguera. Conca de Barbera získala štatút Denominación de Origen v roku 1985.

Klimatické podmienky: Podnebie je mierne stredomorské s horúcimi letami a studenými zimami. Priemerná ročná teplota je 14 °C. Vo vyšších polohách je riziko jarných mrazov. Zrážky sa v tejto oblasti vyskytujú prevažne na jeseň a úhrn zrážok je okolo 500 mm ročne. Slnečný svit je 2500 hodín ročne.

Pôdne podmienky: Vinice sú prevažne na vápenatých pôdach, ktoré sú chudobné na organickú hmotu. Smerom k úpätiu Sierra de Prades sa v podloží vyskytuje viac bridlica.

Pestované odrody: Tradične sa v tejto oblasti pestuje biele Macabeo, Parellada a Chardonnay, z modrých odrôd je to Garnacha, Tempranillo a Trepat, avšak pestujú sa tu aj Cabernet Sauvignon, Merlot, Pinot noir a Syrah.

Katalánsko DO Conca de SegreCOSTERS DE SEGRE – táto oblasť sa nachádza v provincii Lleida.

Klimatické podmienky: Podnebie tejto oblasti je kontinentálne (horúce letá, chladné zimy), je ovplyvnené blízkosťou Pyrenejí. Priemerná ročná teplota je 15 °C (max. 35 °C v lete, pod bodom mrazu v zime). Teplotné rozdiely nie sú extrémne len počas leta a zimy, ale aj počas dňa a noci. Priemerný úhrn zrážok sa pohybuje okolo 450 mm ročne, aj keď západne je bežných aj 300 mm zrážok.

Pôdne podmienky: Vinice sú geograficky rozptýlené po celej oblasti, väčšina z nich leží na tmavých vápenatých pôdach, ktoré majú vysoký obsah vápnika. Tieto pôdy sú chudobné na organickú hmotu. Nadmorská výška, v ktorej sa pestuje vinič sa pohybuje v rozmedzí 250-700 metrov nad morom.

Pestované odrody: Z bielych odrôd sa tu pestuje prevažne Macabeo, Parellada, Rizling rýnsky a Sauvignon blanc. Z modrých odrôd sa tu najviac pestuje Garnacha, Tempranillo, Cabernet Sauvignon, Monastrell, Merlot, Pinot noir.

EMPORADÀ – táto oblasť sa nachádza v severovýchodnom rohu Katalánska. Plocha vysadených viníc tejto oblasti je 2020 ha. Oblasť získala status Denominacion de Origen v roku 1972.

Klimatické podmienky: Podnebie tejto oblasti je stredomorské. Priemerná ročná teplota sa v tejto oblasti pohybuje okolo 16 °C, ročný úhrn zrážok je vysoký, pohybuje sa v rozmedzí 600 – 700 mm ročne.

Pôdne podmienky: Pôdy v tejto oblasti sú väčšinou tmavé, s rôznym obsahom vápnika. Pôdy, ktoré sa nachádzajú v blízkosti pobrežia obsahujú v podloží hlavne žulu.

Pestované odrody: V tejto oblasti sa pestuje biele Macabeo, Muscat, Chardonnay, Malvasia, Sauvignon blanc. Z modrých odrôd sa pestuje hlavne Carignan, Garnacha, Cabernet Sauvignon, Cabernet Franc, Tempranillo, Syrah.

Katalánsko DO MontsantMONTSANT – táto oblasť sa nachádza v provincii Tarragona. Táto oblasť má 1857 hektárov viníc. Táto oblasť takmer úplne obklopuje oblasť Priorat.

Klimatické podmienky: Podnebie v tejto oblasti je stredomorské s kontinentálnym vplyvom. Letá sú suché a priemerný úhrn zrážok je 650 mm. V tejto oblasti je zvýšené riziko krupobitia a mrazov.

Pôdne podmienky: Vinice pestované v tejto oblasti sa nachádzajú v nadmorskej výške v rozmedzí 200-700 m.n.m. Pôdne typy oblasti môžeme zadeliť do troch typov. Nachádzajú sa tu ílovité, piesočnaté a bridlicovité pôdy.

Pestované odrody: Z bielych odrôd sa tu pestuje hlavne Chardonnay, Macabeo, Muscat blanc, Parellada. Z modrých odrôd významné zastúpenie majú Cabernet Sauvignon, Carignan, Garnacha, Syrah, Tempranillo a Mouvedre.

Katalánsko DO PenedesPENEDES – táto oblasť je po oblasti Rioja najstaršou oblasťou, v ktorej sa pestuje vinič v Španielsku. Vyrábajú sa tu hlavne biele vína, ale oblasť je známa aj mohutnými červenými vínami, ktoré vyzrievali v drevených sudoch.

Klimatické podmienky: Vo veľkej časti prevláda stredomorská klíma, avšak oblasť Penedes má široké spektrum mikroklímy. Pobrežné oblasti sú horúce a suché, horské oblasti sú oveľa náchylnejšie na mrazy. V niektorých častiach tejto oblasti dosahujú zrážky úhrn 900 mm ročne.

Pôdne podmienky: Penedes má rôznorodé pôdy. Vyskytujú sa tu pôdy piesočnaté, ílovité, kamenisté, a aj vápencové podložie. Pôda v tejto oblasti je chudobná na organické zložky, zato má výbornú priepustnosť vody.

Pestované odrody: Z bielych odrôd sa tu pestuje hlavne Macabeo, Rizling rýnsky, Chenin blanc, Chardonnay, Parellada a Muscat. Modré odrody, ktoré sa pestujú v tejto oblasti sú Garnacha, Cabernet Sauvignon, Carignan a Tempranillo.

Katalánsko DO Pla de BagesPLA DE BAGES – táto oblasť sa nachádza v provincii Barcelona. Patrí k najmenším, plocha viníc pokrýva len 600 ha. Oficiálny status Denominación de Origen získala táto oblasť v roku 1995.

Klimatické podmienky: Podnebie tejto oblasti je stredomorské s kontinentálnym vplyvom. Vlhkosť je nižšia, letá bývajú teplejšie a zimy sú chladnejšie oproti iným oblastiam Katalánska. Priemerná ročná teplota je 13 °C, a existujú aj značné teplotné rozdiely medzi dňom a nocou. Priemerný úhrn zrážok v tejto oblasti sa pohybuje okolo 500-600 mm ročne.

Pôdne podmienky: V tejto oblasti sa vyskytujú dva typy pôd. V nadmorskej výške do 200 m.n.m prevažujú ílovité pôdy, v nadmorskej výške 500 m.n.m sa vyskytuje vápencové podložie, a pôdy sú s vyšším obsahom vápnika.

Pestované odrody: Z modrých odrôd sa tu pestuje hlavne Garnacha (Grenache) a Tempranillo, Cabernet Sauvignon, Merlot a Syrah. Biele odrody sú zastúpené predstaviteľmi Macabeo, Parellada a Chardonnay. Väčšina produkcie hrozna sa používa na výrobu šumivých vín – Cava.

Katalánsko DO PrioratoPRIORATO – je jednou z oblastí, ktorá je kvalifikovaná ako Denominación de Origen Qualificada (DOQ). Táto oblasť zahŕňa 11 obcí. Oblasť sa vyznačuje jedinečným terroir – pôdy sú čierna bridlica a kremeň. Celá oblasť zahŕňa údolie dvoch riek – Siurana a Montsant. Vinice sú vysadené na svahoch a terasách v nadmorskej výške medzi 100-700 m.n.m. Plocha viníc je 19783 ha.

Klimatické podmienky: Letá v tejto oblasti sú dlhé, horúce, suché, zatiaľ čo zimy sú chladné. Priemerná ročná teplota je 15 °C, priemerný úhrn zrážok sa pohybuje v rozmedzí 400-.600 mm ročne.

Pôdne podmienky: Táto oblasť je sopečného pôvodu. Podložie obsahuje červenú a čiernu bridlicu s prímesou sľudy. Povrch pôd je tiež zložený z bridlice a sľudy. Táto pôda je bohatá na minerály a živiny.

Pestované odrody: Tradičnou odrodou, ktorá sa pestuje v oblasti Priorato je Garnacha tinta, potom sa tu pestujú odrody ako Carinena, Cabernet Sauvignon, Merlot, Syrah. Z bielych odrôd sa tu pestuje Garnacha blanca, Macabeo, Pedro Ximenéz a Chenin blanc.

TARRAGONA – táto oblasť sa nachádza v provincii Tarragona. Viac ako 70% produkcie sú biele odrody, z ktorých sa vyrába šumivé víno Cava.

Klimatické podmienky: Podnebie v tejto oblasti je stredomorské s kontinentálnymi vplyvmi. Priemerná ročná teplota je 16 °C, riziko mrazov v tejto oblasti je mierne. Priemerný úhrn zrážok sa pohybuje v rozmedzí 475 mm (Camp de Tarragona) – 650 mm (Ribera d´Ebre)

Pôdne podmienky: V tejto oblasti sú tmavé pôdy s vysokým obsahom vápnika, v oblasti rieky Ribera d´Ebre sú pôdy veľmi úrodné, sú to lužné pôdy.

Pestované odrody: Pestované biele odrody sú Macabeo, Garnacha blanca a Pedro Ximenéz. Z modrých odrôd sa tu pestuje hlavne Garnacha tinta, Carinena, Tempranillo, Cabernet Sauvignon a Merlot.

Katalánsko DO Terra AltaTERRA ALTA – táto oblasť sa nachádza v západnej časti provincie Tarragona a katastrálne sem patrí 12 obcí. Oblasť získala oficiálny status DO v roku 1982 a v súčasnosti sa vinič pestuje na ploche 8200 ha.

Klimatické podmienky: Podnebie v tejto oblasti je stredomorské s kontinentálnymi vplyvmi. Priemerná ročná teplota je 16,5 °C, je tu výrazné riziko jarných mrazov. Priemerný úhrn zrážok je 400 mm ročne.

Pôdne podmienky: Pôdy sú ílovité, s dobrým obsahom vápnika, ale sú chudobné na organickú hmotu.

Pestované odrody: Biele odrody, ktoré sa tu smú pestovať sú Garnacha blanca, Parellada, Macabeo, Moscatel a Chardonnay. Z modrých odrôd sa tu pestuje Carignan, Garnacha, Morenill, Syrah, Cabetnet Sauvignon, Tempranillo a Merlot.

Použité zdroje:
http://en.wikipedia.org/wiki/Catalan_winehttp://en.wikipedia.org/wiki/Alella_%28DO%29
Johnson, H., Robinsonová, J., 2009: Svetový atlas vína, Vydavateľstvo IKAR, str. 202 – 204
Foto:http://www.wineandvinesearch.com/spain/catalonia.php

Najčítanejšie články »