KM , 24. aug 2014

TALIANSKO – Ligúria

Ligúria je malý pobrežný región, ktorý sa rozprestiera pozdĺž talianskej riviéry. Nachádza sa medzi Toskánskom a hranicami s Fracúzskom. Na severozápade susedí s Piedmontom.

Celková rozloha viníc Ligúrie je 6000 ha, ale len čosi viac ako 500 hektárov spadá pod klasifikáciu DOC. Najznámejšou DOC Ligúrie patrí Cinque Terre. V tejto DOC sa vyrába hlavne biele víno z odrôd Bposco, Vermentino a Albarola. Vyrába sa tu aj sladká verzia týchto vín, ktorú možno nájsť pod názvom Cinque Terre Sciacchetra. Ďalšou podoblasťou je Colli di Luni DOC a Colline di Levanto DOC, kde sa vyrábajú hlavne červené vína. V oblasti Golfo del Tigullio DOC sa vyrábajú vína biela, ružové, červené, dokonca i šumivé. Ligúrske vína sa častokrát ani nedostanú na medzinárodný trh a to len preto, lebo ich produkcia je výrazne nízka a stačí pokrývať len domáci trh.

Klimatické podmienky: Oblasť Ligúrie je ovplyvnená stredomorským podnebím.

Pôdne podmienky: V oblasti Ligúrie sú pôdy kamenisté, chudobné na organické živiny. Podložie sa skladá z vápenca, čo posyktuje bielym vínam výraznú mineralitu.

Pestované odrody: Vinice Ligúrie sú vysadené na strmých svahoch, kde sa len veľmi ťažko pracuje s mechanizáciou, preto sa všetky práce vykonávajú ručne. K pestovaným odrodám patria hlavne odrody biele Bosco, Albarola, Dolcetto, Bianchetto a Vermentino. Z modrých odrôd sa pestuje Sangiovese, Canaiolo, Trebbiano, Pollera nera a Bracciola.

Použité zdroje:
www.winecountry.it
www.vinodiversity.com
en.wikipedia.org/wiki/Liguria_wine
Foto: italian-flavor.com

Najčítanejšie články »