KM , 24. aug 2014

TALIANSKO – Piedmont

Oblasť Piedmont sa nachádza na severozápade Talianska. Leží na úpätí Álp, ktoré tvoria prirodzenú hranicu medzi Francúzskom a Švajčiarskom.

Na severozápade sa nachádza Valle d´Aosta, na východe sa nachádzajú provincie Lombardia a Liguria, ktoré tvoria hranicu pozdĺž Apenín. Väčšina vinohradov je sústredených v okolí miest Alba, Asti a Alessandria. Celá olasť Piedmontu sa rozdeľuje na 5 základných zón: – Canavese, Colline Novarese, Coste della Sesia, Langhe a Monferrato. Piedmont zahŕňa 42 obcí so statusom DOC (Denominazione di Origine Controllata) a 16 obcí so statusom DOCG (Denominazione di Origine Controllata e Garantita). Najznámejšou oblasťou, ktorá bola povýšená na status DOCG je Roero. Vinič v tejto DOCG rastie na kopcoch Roera severozápadne od Alby na piesčitých pôdach, a pestuje sa tu z 95% odroda Nebbiolo. Najznámejšími vínami Piedmontu sú Barolo a Barbaresco. Obe nesú názov po rovnomennom názve obcí. DOC Langhe sa rozprestiera južne od Alby a vinič rastie na ílovito-slieňovcových pôdach. Keď si povieme slovo Piedmont, napadne nás aj Moscato d´Asti – perlivé víno s obsahom alkoholu 5%, výraznou muškátovou vôňou a bohatou koncentráciou zvyškového cukru. Ďalším známym vínom Piedmontu je Gavi. Gavi sa vyrába z odrody Cortese, ktorá sa pestuje južne od Alessandrie.. Piedmont nie je ale známy len svojimi tichými červenými vínami, menšou produkciou bielych vín, ale nájdeme tu aj rôzne špeciality – sladké, červené, šumivé víno Brachetto d´Acqui, ľahké červené víno Verduno z odrody Pelaverga, sladké ružové alebo červené Malvasia di Casorzo d´Asti, Erbaluce di  Causo so sladkou variantou Caluso passito zo spolovice uschnutých cibéb, alebo Freisa – perlivé, sladké, červené víno.

Odroda Nebbiolo

Nebbiolo

Nebbiolo – poznáme 2 alternatívy vzniku názvu tejto odrody. Môže to byť odvodený od talianskeho slova “nebbia“ ( v preklade znamená hmla ), čo môže poukazovať na matný (hmlistý) vzhľad bobúľ. Taktiež však môže byť odvodený od talianskeho slova “nobile“, čo v preklade znamená ušľachtilé. Poznáme asi 12 klonov tejto odrody, ale aj napriek tomu má v celom Piemonte len 3 % zastúpenie.

Klimatické podmienky: Piedmont má chladnejšiu kontinentálnu klímu (horúce letá, chladné zimy). Vinice sú vysadené v nadmorskej výške 150-400 metrov nad morom.
Pôdne podmienky: Pôdy tejto oblasti sú piesčité, piesčito-ílovité, so slieňovcom.
Pestované odrody: Najviac pestovanými odrodami sú Barbera, Nebbiolo, Brachetto, Dolcetto, Grignolino, Freisa, Moscato.

BARBARESCO
Najznámejšou obrodou Piedmontu je odroda Nebbiolo, ktorej sa darí na vápencovej pahorkatine Langhe, severovýchodne od Alby v zóne Barbaresco a juhozápadne od mesta v okolí obce Barolo. Rozloha viníc Barbaresca je 680 hektárov. Najznámejšie vinice Barbaresca sú Asili, Martinenga a Sori Tildin. Vinice Barbaresca sú o niečo hlbšie a teplejšie ako v Barole, preto tu zber začína skôr, avšak vína sa na trh dostávajú v rovnakom čase ako vína z Barola. Významnými vinármi v obci Barbaresco sú Angelo Gaja, Bruno Giacosa alebo Marchesi di Gresy.

BAROLO
Oblasť sa začína 3 km juhozápadne od Barbaresca. Medzi Barolom a Barbarescom sú vsunuté vinice s odrodou Dolcetto patriace obci Diano d´Alba. Barolo sa rozdeľuje na tri kopcovité zóny, ktoré prevyšujú terén Barbaresca takmer o 50 metrov. Areál pestovania viniča v Barole predstavuje rozlohu 1700 hektárov. Pôdy v oblasti Barola sú vápencovo-slieňové na západe. Na západe v okolí obcí Barolo a La Morra sú najlepšími vinicami vinice Brunate, Cerequio, Le Rocche a la Serra v La Morra a najslávnejšia vinica Barola Cannubi. Na východe sa rozprestierajú vinice Castiglione Falletto, Serralunga d´Alba a severne od Monforte d´Alba na vápencovo-piesčitých pôdach, ktoré sú chudobnejšie na živiny. Ale aj napriek týmto podmienkam patrí Barolo k jedným z najnekompromisnejších vín, ktoré potrebujú dlhý čas na vyzrievanie, aby preukázali svoju ukrytú noblesu a výrazný buket.

 

Použité zdroje:
Johnson, H., Robinsonová, J., 2009: Svetový atlas vína, Vydavateľstvo IKAR, str. 160-164
www.wine-searcher.com
en.wikipedia.org/wiki/Piemonte_(wine)
Foto: italian-flavor.com
www.theworldwidewine.com

Najčítanejšie články »