KM , 20. aug 2014

TALIANSKO – Trentino/Alto Adige

Oblasť Trentino-Alto Adige je autonómna oblasť na severovýchode Talianska. Na západe hraničí s Lombardiou, na juhozápade s Venetom.

Táto oblasť je tvorená z dvoch častí – jedna je Trentino a druhá je Alto Adige. Celá oblasť má veľmi podobný terroir ako Alto Adige. Celková rozloha vinohradov v oblasti Trentino-Alto Adige je 5300 ha. Oblasť Trentino-Alto Adige má 13 DOC oblastí (Alto Adige, Caldaro, Casteller, Colli di Bolzano, Meranese, Santa Maddalena, Sorni, Terlano, Teroldego Rotaliano, Trentino, Valdadige a Valle Israco). Trentino je súhrnná apelácia DOC (oficiálny status DOC získala v roku 1971) pre celé údolie rieky Adiža (Adige). V Trentino sa pestuje hlavne Chardonnay a to preto, že Trento metodo classico sa teší veľkej obľube medzi milovníkmi talianskeho šumivého vína.

Klimatické podmienky: Alto Adige je ovplyvnené alpským a stredomorským prúdením vzduchu. Vinohrady sú vysadené v nadmorskej výške od 200 do 1000 metrov nad morom. V tejto oblasti sa vyskytuje slnečný svit takmer celý rok (300 dní slnečného svitu). Priemerná ročná teplota je 18°C. Priemerný úhrn zrážok je 650 mm.

Pôdne podmienky: V oblasti Trentino-Alto Adige sa nachádza veľmi široké spektrum pôd. Môžeme tu nájsť od sopečnej pôdy (mestá Merano, Bolzano a Kaltern), cez zvetrané pôdy z kremeňa a sľudy (udolia Isarco), vápencové a dolomitové pôdy (Bassa Atesina) až po piesčité pôdy (juh Kurtatsch).

Pestované odrody: 58 % celkovej výmery vinohradov v Alto Adige patrí výsadbe bielych odrôd a naďalej sa rozširuje. K bielym najpestovanejším odrodám patrí Rulandské šedé /pinot grigio), Gewürztraminer, Chardonnay a Rulandské biele (Pinot blanc). Ďalej sa tu pestujú Sauvignon blanc, Kerner, Silvánske zelené, Riesling a Veltlínske zelené. Zvyšných 42 % patrí výsadbe modrých odrôd. Pestujú sa tu dve tradičné odrody – Schiava a Lagrein, a potom Pinot noir, Merlot, Cabernet Sauvignon a Cabernet franc.

Použité zdroje:
www.ownersdirect.co.uk
www.wine-searcher.com/regions-trentino
www.altoadigewines.com/en/alto-adige-wine/
Johnson, H., Robinsonová, J., 2009: Svetový atlas vína, Vydavateľstvo IKAR, str. 168- 169

Najčítanejšie články »