Načítání akcí

Vínna špacírka v Banskej Štiavnici

Pridať udalosť
  • Táto akcia už prebehla.
  • Dátum: 21.11.2014 - 22.11.2014
  • Čas: 13:00 - 23:00
Otvoriť mapu »

Miesto usporiadania

Banská Štiavnica , Banská Štiavnica, 969 01

webstránka: http://www.stiavnicavino.sk/

telefónne číslo: +421 905 544 524

cena: 15€

Vínna špacírka je prechádzka po tajomných zákutiach Banskej Štiavnice, ktoré nie sú bežne návštevníkom prístupné. Staré štôlne schované za fasády historických budov alebo klenbové pivnice budú tvoriť vínne zástavky, kde budete môcť odegustovať prémiové vína v prítomnosti vinárov. Prémiové víno má charakter, vzbudzuje vášeň a emócie. Pochádza z konkrétneho vinohradu a stvorili ho konkrétni ľudia. Za poctivým vínom sa vždy schováva príbeh konkrétnych ľudí. Vínna špacírka spája génius loci Banskej Štiavnice s príbehmi konkrétnych vín.

Z južného Slovenska, konkrétne zo Strekova a Novej Viesky prídu tri vinárstva: STREKOV 1075, KASNYIK a MÁTYÁS. Spomenutí traja vinári sa spojili za účelom zachovania autentického vinohradníctva a vinárstva v poddunajskej oblasti a pred rokom založili združenie Autentista Slovakia.

Najviac vinárstiev, až deväť príde zo združenia Terroir TEKOV. Dôvod je jednoduchý. Tekovské vinohrady sú k Štiavnici najbližšie, tie v Pukanci sú od Štiavnice vzdialené dokonca menej ako 30 km. Terroir TEKOV označuje víno, ktoré pochádza z južných svahov Štiavnických vrchov alebo priľahlej Ipeľskej pahorkatiny.

To znamená, že vinohrady sú vysadené na sopečnom podloží, ktoré v minulosti vyvrhol mohutný vulkán Sitno. Z Veľkého Krtíša príde prvé slovenské certifikované BIO vinárstvo DOMIN & KUŠICKÝ. Veľký Krtíš leží na južných svahoch Krupinskej planiny a je to úplne iný svet, ako Podunasjká nížina, alebo Ipeľská pahorkatina v okolí Levíc. Keď stojíte vo vinohrade vo Veľkom Krtíší, tak priam bytostne tam cítite majestátnosť a silu blízkych hôr.