Martin Motáček , 23. mar 2017

CARPATE DIEM rodinné vinárstvo

Sme malé rodinné vinárstvo zo Šenkvíc, ktoré vzniklo v roku 2012 a plynule pokračuje vo výrobe vína z hrozna z vlastných malokarpatských viníc, s produkciou 20 tis. fliaš ročne.

Naše začiatky boli plné nadšenia. Prvé vína sme vyrábali pre zábavu a potešenie našich priateľov v pôvodnej malej kamennej pivnici v časti Šenkvíc, nazývanej Kozare. Nad pivnicou sme v roku 2013 vysadili nový vinohrad. Dnes tieto priestory slúžia na ochutnávky a riadené degustácie. Rastúci dopyt po našom víne nás ale donútil uvažovať nad novými, väčšími priestormi, do ktorých by sme presunuli rozrastajúcu sa výrobu, sklad, ale i predajňu vína a nové degustačné priestory. Sen sa nám začal plniť v roku 2016, keď firma investovala do kúpy priestorov bývalých skladov ovocia a zeleniny NUPOD v Šenkviciach, projektovaných Ing. Arch. Emilom Bellušom.

Dnes budujeme moderné vinárstvo s progresívnymi technológiami. Rozsiahle priestory sú v štádiu rekonštrukcie. Onedlho privítame u nás prvých návštevníkov v novej vinotéke. Naše vinohrady, s celkovou rozlohou 5,3 ha, sa nachádzajú v Malokarpatskej vinohradníckej oblasti v modranskom vinohradníckom rajóne v katastri obce Šenkvice a mesta Modra. Ročník 2018 bol pre vinárstvo prelomový. Po 5 rokoch tvrdej práce sme ponúkli zákazníkom prvú – panenskú úrodu z našej doposiaľ najväčšej výsadby – 4,6 ha, nachádzajúcej sa v Modre, lokalita Šnaudy. Pestujeme odrody: Nitria, Hron, Tramín červený, Devín, Pálava, Muškát moravský a v roku 2019 vysadený Hybernal. Vína z vinárstva CARPATE DIEM odrážajú charakter našich viníc, z ktorých surovina pochádza. Sú obhospodarované metódou integrovanej ochrany. V rámci ochrany pred chorobami viniča používame len konkrétne zákonom povolené druhy prípravkov, žiadne jedy, insekticídy ani herbicídy. Vďaka našim technologickým postupom vyrábame vína, ktoré sú zdravotne vyhovujúce, čo znamená, že hladina histamínu v nich je veľmi nízka až nulová. Potvrdili to výsledky rozboru vzoriek vín v certifikovanom laboratóriu. Zostatková hodnota histamínu v deviatich vínach bola na úrovni, ktorú tolerujú aj histaminici.

V roku 2019 sme v silnej konkurencii 12 617 vín od 1756 vinárov zo 42 krajín sveta uspeli na najväčšej súťaži vín na svete AWC Vienna – získali sme 1 x ZLATO a 6 x STRIEBRO. Zlatú medailu nám vybojoval Hron rosé polosladké 2018 a striebro sme dostali za: Nitria rosé 2018, Devín suché 2018, Devín polosladké 2018, Pálava polosuché 2018, Pálava polosladké 2018 a suché cuveé Devín a Pálava.

Meno spoločnosti: CARPATE DIEM s.r.o.
Adresa spoločnosti: Nádražná 55, 900 81 Šenkvice, Slovakia
Rok vzniku spoločnosti: 2012
Vinohradnícky rajón, obec: Malokarpatská vinohradnícka oblasť
Plocha obrábaných viníc: 4.6 ha
Ročná produkcia vína v litroch: 20 000 l
Nosné odrody: Nitria, Hron, Tramín červený, Devín, Pálava,
Muškát moravský, Hybernal
Technológ / pivničný majster: Daniel Masár

Najčítanejšie články »