MM , 17. júla 2014

JANOUŠEK & POLÁK s.r.o.

Malokarpatská vinohradnícka oblasť, Pezinský vinohradnícky rajón. Bratislavská 79 (vchod z Drevárskej ulice), 902 01 Pezinok. IČO: 36 617 491 / DIČ: SK 20 222 10 476

Vinársku spoločnosť JANOUŠEK & POLÁK založil v roku 2006 manažér Ing. Mário Polák a enológ Ing. Roman Janoušek, čím posilnili tradície Malokarpatskej oblasti v samom jej srdci, v Pezinku. Roman Janoušek s vínom pomáhal už od malička. Zmaturoval na strednej vinohradníckej, prijali ho na Vysokú školu poľnohospodársku do Nitry a vyštudoval genetiku a šľachtenie viniča. Potom si určil, že buď do piatich rokov zvládne prax, alebo musí od toho.

Zvládol úlohu pivničného majstra v limbašskom vinohradníckom družstve a v nových časoch sa chcel postaviť na vlastné nohy, hoci si uvedomoval, že si berie veľkú zodpovednosť. V súkromí vznikli mikrovzorky, každá odroda v sto až dvestolitrových množstvách. Kamaráti pri degustáciách tvrdili, že netreba váhať. Mário Polák začínal už od malička s dedkom vo vinohrade. Vyštudol však techniku, pedagogiku, ale venoval sa najmä ekonomike a managmentu. K vínu ho to však stále ťahalo a tak sa popri zamestnaní niekoľko rokov venoval aj vinohradníctvu a vinárstvu. Koníček, sa im stal skutočným podnikaním až 21. júna 2006 keď založili spoločnú firmu, ktorej zámerom bolo etablovať sa na trhu exkluzívnych vín, najmä odrodami z Malokarpatskej vinohradníckej oblasti.

Vína z produkcie Janoušek & Polák kúpite online tu 

Vína z ich produkcie sa okamžite zaradili medzi slovenskú elitu a gurmáni sa o nich vyjadrujú len v superlatívoch. Odborníci a znalci však vedia, že meno Ing. Roman Janoušek je zárukou tej najvyššej kvality vín a v novej firme zúročuje svoje získané dvadsaťročné ročné skúsenosti v oblasti vinárstva. V celkovo päťčlennom pracovnom tandeme s Ing. Jozefom Farským, Braňom Valjentom /obchod/ a Ing. Adamom Repom /výroba/ tvoria cieľavedomý, pracovný a úspešný team tejto spoločnosti, s vynikajúcim renomé doma i v zahraničí. Za krátku existenciu získali za svoje vína neuveriteľných až viac ako 575 ocenení z vinárskych súťaží. Svojich zákazníkov oslovujú iba poctivou prácou a kvalitným slovenským vínom.

V súčasnosti sa produkcia zastavila na čísle okolo stotisíc fliaš. V budúcnosti chcú vyrábať maximálne dvestotisíc litrov. To je množstvo, ktoré ešte prejde rukami vinára a on nič podstatné nemusí delegovať na iných. Namiesto väčšej výroby chcú kvalitu. A snívajú o vlastných priestoroch a vinohradoch. „Lebo nemôže byť nič lepšie ako prvovýroba prepojená na realizáciu, aby sa peniaze za víno vrátili späť do viníc, kde sa urodilo,“ vysvetľuje Roman Janoušek.

  • BÓNA Winery Výrobcovia vína,  Martin Motáček,  24, jún 2020

    BÓNA Winery

    Sme malé rozvíjajúce sa vinárstvo. Každý deň pracujeme na tom, aby sa k Vám dostalo ...

  • Frtus Winery Výrobcovia vína,  Martin Motáček,  4, máj 2020

    Frtus Winery

    Tak ako hrozno má svoju identitu danú pôdou, podnebím a vinohradníkom, rovnako víno má svojho ...

Najčítanejšie články »