MM , 28. júla 2014

Pivnica Tibava s.r.o.

Východoslovenská vinohradnícka oblasť. Sobranský vinohradnícky rajón. Tibava 210, 073 01 Tibava

Korene vinohradníctva v oblasti Tibavy siahajú až do 15. storočia, avšak vinohradnícka a vinárska činnost firmy PIVNICA TIBAVA s.r.o. nadviazala na tradície založené na sklonku sedemdesiatych rokov 20-teho storočia, kedy v roku 1965 založili a vybudovali vinohradnícko-vinársky závod na pestovanie spracovanie hrozna – vínnu pivnicu v Tibave.

Výsadba vinice v roku 2008

Výsadba vinice v roku 2008

Vzhľadom na svoje pozície – ako klimaticko-pôdne, tak v tomto prípade i politické, mala Tibava ako jedna z mála na Slovensku už v časoch normalizácie výsadu – produkovala akostné odrodové vína, ktoré sa v tom čase v Slovenskej republike bežne nevyrábali (monopolné Vinárske závody spracúvali všetko hrozno a produkovali niekoľko zmesových vín, ktoré uvádzali na trh v SR).

Odvrátenou stranou tejto mince je fakt, že produkcia vína z Tibavy sa nedostávala až do roku 1990 na slovenský trh, lebo bola v plnom rozsahu v správe vtedajšieho ústredného straníckeho orgánu v Prahe, kde tibavské akostné odrodové vína využívali na reprezentačné účely.

Po roku 1989 sa v tibavskej pivnici vystriedalo viacero majiteľov, avšak až firme PIVNICA TIBAVA s.r.o. (vtedy ešte VINO-VIN Slovensko s.r.o.) sa podarilo vstúpiť na celoslovenský trh s vínom a úspešne sa etablovať medzi najvýznamnejšími výrobcami vína v našej krajine o čom svedčí množstvo ocenení a úspechov na slovenských i medzinárodných enologických podujatiach.

Firma PIVNICA TIBAVA s.r.o. od roku 2000 úspešne spracúva hrozno a vyrába víno, vysádza nové vinice a modernizuje ako vinohradnícke tak i spracovatelské kapacity podniku, investuje do rozvoja regiónu formou rekonštrukcie pôvodnej Tibavskej pivnice na výnimočné agroturisticko-gastronomické zariadenie, ktoré v blízkej budúcnosti prinesie široké spektrum možností aktívneho oddychu v lone prírody, ako aj neopakovatelné zážitky pri degustáciách vína v autentickom prostredí vínnej pivnice a archívu spolu s vysoko-kvalitnými gastronomickými a ubytovacími službami.

Súčasná prevádzka na spracovanie hrozna a výrobu vína ako aj firemná predajna a administratívne zázemie firmy sídli v Sobranciach.

Meno spoločnosti: Pivnica Tibava s.r.o.
Adresa spoločnosti:  073 01 Tibava 210
Rok vzniku spoločnosti: 1999
Vinohradnícky rajón, obec: Východoslovenská oblasť, vinohradnícka obec Tibava
Plocha obrábaných viníc: 180 ha
Ročná produkcia vína v litroch: 1 200 000
Nosné odrody: Tramín červený, Rulandské šedé, Muller Thurgau, Frankovka modrá, Cabernet Sauvignon, Alibernet
Technológ / pivničný majster: Červenka Kamil
Najvýznamnejšie úspechy: 7. medzinárodná súťaž a výstava omšových a košér vín Cisterciácká pečeť 2013, Velehrad 2013, ČR, šampión, Značka kvality SK na 14 výrobkov v aktuálnom sortimente

Najčítanejšie články »