MM , 22. júla 2019

Promitor Vinorum

Promitor Vinorum je malé rodinné vinárstvo na južnom Slovensku, presnejšie v Galante, v srdci Matúšovej zemi.

Je to oblasť na priecestí Malokarpatskej, Nitrianskej a južnoslovenskej vinohradníckej oblasti a patrí medzi najteplejšie, najslnečnejšie a najúrodnejšie oblasti Slovenska. Od samého začiatku sa sústreďujeme na tvorbu akostných vín, a to čo najvyššej možnej kvality. Sme presvedčení o tom, že 100%-nú kvalitu vieme zaručiť len so 100%-ným prehľadom o tom čo sa deje vo vinohrade, tak sme v roku 2018 v rámci reštrukturalizácie starého vinohradu pri potoku Šárd v Galante vysadili nový 3 ha vinohrad, kde bohatá černozem a štrkové podložie poskytuje ideálnu mikroklímu na pestovania viniča.

Hrozno nakupujeme aj z iných oblastí južného Slovenska: z Mužle, z Belej, z Rúbane a zo Strekova od vybraných vinohradníkov, ktorých nemeníme a jednotlivé odrody nakupujeme selektovane podľa vinohradníckých honov. Takto vieme krásne odsledovať aj ročníkové rozdiely v regióne. Pôdny skelet pozostáva z vápenca a hliny, čo dáva týmto vínam zvláštnu mineralitu a stabilné a pevné kyseliny, na druhej strane teplá a slnečná klíma nám garantuje vyzretú úrodu pre prívlastkové vína, a tým nám umožní tvoriť plnšie vína a vína trvácnejšieho charakteru. Vystihujeme odrodový charakter vo vínach a využívame aj prednosti modernej technológie, na zachovanie čo najčistejších ukazovateľov terroiru. Kladieme veľký dôraz na čistotu a hygienu počas spracovania hrozna ale aj v pivnici, a snažíme sa, aby tajomstvá ukryté v bobuliach hrozna vyslobodili čo najšetrnejším spôsobom. Stále hľadáme nové cesty ako prirodzene získať najpríjemnejšie odrodové chute hrozna bez použitia aditív alebo enzýmov. Vážime si aj tradíciu, pracujeme aj s drevenými sudmi, necháme víno pracovať a zrieť dlhšiu dobu než je momentálne trendom.

Najvýznamnejšie úspechy: Biel Vinalia 2018 – Chardonnay 2017 zlatá medaila (víťaz kategórie), Vinum Laugaricio 2017 – Cabernet sauvignon rosé 2016 zlatá medaila (víťaz kategórie), Mikulovské vínne trhy 2018 – Sauvignon 2017 zlatá medaila, AWC Vienna 2017 – Merle Petite (Merlot) 2015 – strieborná medaila, Rizling vlašský 2015 – strieborná medaila

Meno spoločnosti: Promitor, s.r.o.
Adresa spoločnosti: Matúškovská cesta 1551/31, 924 01 Galanta
Rok vzniku spoločnosti: 2004
Vinohradnícky rajón, obec: Južnoslovenská vinohradnícka oblasť, Galantský rajón, Galanta
Plocha obrábaných viníc: 3 ha
Ročná produkcia vína v litroch: 25 000
Nosné odrody: Tramín červený, Devín, Rizling rýnsky, Rizling vlašský, Chardonnay,
Sauvignon, Merlot, Pinot Noir, Cabernet sauvignon, Frankovka modrá
Technológ / pivničný majster: Mgr. István Matusek

Najčítanejšie články »