Chateau Topolčianky
MM , 29. júla 2014

Château Topoľčianky

Nitrianska vinohradnícka oblasť. Zlatomoravecký vinohradnícky rajón. Cintorínska 31, 951 93, Topoľčianky, Slovenská republika

Vinárske závody Topoľčianky patria k popredným producentom vín v Nitrianskej vinohradníckej oblasti s dlhodobými skúsenosťami a tradíciou. Spoločnosť bola založená v roku 1993, nadväzuje na úspešnú tradíciu a svoje výrobky predáva pod ochrannou známkou „Château Topoľčianky“.

topolcianky

Pôvodná etiketa z roku 1933

Víno a kvalita sa rodí vo vinici, preto spoločnosť investuje veľkú časť finančných prostriedkov do vlastných vinohradov. Celkovo obhospodarujeme 420 ha viníc v Nitrianskej a Južnoslovenskej vinohradníckej oblasti. Podstatná časť bola revitalizovaná výsadbou nových mladých viníc, ktoré sa nachádzajú v špičkových polohách.

Prvé víno pod značkou „Château Topoľčianky“ bolo vyrobené v roku 1933 a jeho výhradným distribútorom boli Vinné sklepy Hostinských, akc. spol. Etiketa, ktorú v našom portfóliu nájdete dodnes, zobrazovala nezvyčajné spojenie zámku v Topoľčiankach, situovaného pred tatranskými vrchmi s krojovaným dievčaťom v popredí.

Znovuzrodenie vinárstva v Topoľčiankach nastáva v roku 1993, keď sa pivnice stávajú opäť súkromnou spoločnosťou. Hoci naša spoločnosť začínala iba so šiestimi zamestnancami, jej filozofiou bolo nadviazať na hlboké korene miestneho vinárstva. Tradícia a skúsení vinári sa stali jej základnými piliermi. Dnes je vinárstvo Château Topoľčianky dokonalým reprezentantom citlivo oživenej tradície siahajúcej do prvej Československej republiky.

Meno spoločnosti: Château Topoľčianky
Adresa spoločnosti: Cintorínska 31, 951 93, Topoľčianky
Rok vzniku spoločnosti: 1933
Vinohradnícky rajón, obec: Nitrianska a južnoslovenská vinohradnícka oblasť
Plocha obrábaných viníc: 500 ha
Ročná produkcia vína v litroch: 5 000 000
Nosné odrody: Rizling vlašský, Veltlínske zelené, Müller Thurgau,
Frankovka modrá, Svätovavrinecké
Pivničný majster / technológ: Tibor Ferner
Najvýznamnejšie úspechy: Národný salón vín SR 2014

 

 

  • BÓNA Winery Výrobcovia vína,  Martin Motáček,  24, jún 2020

    BÓNA Winery

    Sme malé rozvíjajúce sa vinárstvo. Každý deň pracujeme na tom, aby sa k Vám dostalo ...

  • Frtus Winery Výrobcovia vína,  Martin Motáček,  4, máj 2020

    Frtus Winery

    Tak ako hrozno má svoju identitu danú pôdou, podnebím a vinohradníkom, rovnako víno má svojho ...

Najčítanejšie články »