MM , 30. júla 2014

Víno Fiala

Kedy tradícia nášho vinárstva skutočne začala si už dnes nik nepämatá, isté však je, že vinármi a vinohradníkmi boli moji predkovia už od 18. storočia.

Fialovci

Robiť víno sa v našej pivnici učia synovia od svojich otcov už viac ako 300 rokov. Remeslu sme ostali verní i v časoch zlých, keď naša rodina po vojne prišla kolektivizáciou o vlastné, ťažkou prácou vybudované vinohrady. Pred niekoľkými rokmi sa nám vrátili. Odvtedy s neoblomnou snáď už dedičnou vášňou pre vinič a víno kriesime vinice späť k životu, sile a kráse fascinujúcej prírody. V srdci malokarpatského vinohradníckeho regiónu naše vinárstvo znovu odkrýva čiastočne zabudnuté bohatstvo a slávu vína z Malých Karpát.

Všetko naše víno je z hrozna z vlastných vinohradov, kde je vinič prísne rezaný, čo aj za cenu menšej úrody, prináša vysokú kvalitu. Vinič mávo väčšine našich vinohradov viac ako 40 rokov, čo taktiež veľmi priaznivo ovplyvňuje vlastnosti vína. V ponuke nášho vinárstva prevládajú odrody typické pre náš región, odrody viniča, ktoré v podmienkach nášho kraja dávajú vína najlepšie: Rizlingy, Veltlíny, Rulandy, Silván, Cabernet a Svätovavrinecké. V posledných rokoch sme vysadili aj aktuálne populárne Sauvignon, Cabernet Sauvignon či Alibernet. Do portfólia vín pribudli aj ružový St.Laurent a Calibernet cuveé.

Víno Fiala nájdete niže modranského kláštora na Štúrovej ulici 32 v Modre. Starý vinohradnícky dom, dvor a pivnica je útočiskom všetkých vínomilcov, pútnikov na vínnych cestách aj hľadačov pravdy, tej vo víne ukrytej.

Meno spoločnosti: Víno Fiala
Adresa spoločnosti: Štúrova 32 a Vajanského 3, Modra
Rok vzniku spoločnosti: 18. stor.
Vinohradnícky rajón, obec: Vinohradnícka obec Modra
Plocha obrábaných viníc: neuvádza, len vlastné vinice
Ročná produkcia vína v litroch: neuvádza
Nosné odrody: Rizling rýnsky, Rizling vlašský, Rulandské biele,
Silvánske zelené, Veltlínske zelené, Chardonnay,
Cabernet Sauvignon, Svätovavrinecké
Technológ / pivničný majster: Ľubomír Fiala

Najčítanejšie články »