Iršai Oliver je aromatické víno s muškátovým tónom, ktorý ja často doplnený jemnou korenitosťou. Víno má nižší obsah kyselín a je veľmi svieže, najmä v mladom stave.

Synonymá: Slovensko: Iršaj Maďarsko: Irsai Srbsko: Muskat Oliver

Pôvod a rozšírenie: Je to nová maďarská odroda, ktorá vznikla krížením odrôd Bratislavské biele x Čabianska perla. Z Maďarska prenikla aj do Rakúska, Rumunska a na Ukrajinu. V Českej republike sa pestuje na 0,6 % plochy vinohradov. Na Slovensku sa pestuje na 405 ha, čo predstavuje 2,84 % výmery vinohradov. Zaregistrovaná je od roku 1975.

Morfológia: List: Stredne veľký až menší, pretiahnutý do šírky, hladký alebo plytko sieťovitý, zo spodnej strany hladký. Je 5 laločnatý. Stopka je stredne dlhá. Strapec: Stredne veľký (120 – 140 mm dlhý), kónický alebo cylindricko-kónický, stredne hustý, pri základe tvorí krídelko. Bobuľa: Stredne veľká, v priemere 13 mm, guľatá, symetrická so zaokrúhleným vrcholom, zlatožltej farby

Fenológia: Je veľmi skorá odroda. Bobule mäknú približne 20. júla a dozrievajú v prvej polovici augusta.

Agrobiológia: Poloha a pôda: Vzhľadom na svoju skorosť nevyžaduje najkvalitnejšie polohy. Nie je náročná ani na pôdy. Darí sa jej aj v piesočnatých pôdach, v teplých hlbších, nie veľmi výsušných pôdach. Rez a vedenie: Vhodné je stredné vedenie pri hustejšom spone. Dobre znáša dlhý rez pri strednom zaťažení 8 – 10 plodonostných očiek. Nevyhovuje jej preťaženie pri ktorom ľahko sprcháva. Úroda: Pohybuje sa v rozmedzí 5 až maximálne 8 t.ha-1, pri cukornatosti medzi 17 – 21 °NM a obsahu kyselín 5 – 7 g.l-1. Na konzumáciu hrozna je vhodná už pri 14 – 15 °NM.

Enológia: Aj keď sa dá u tejto odrody stretnúť aj s prívlastkovými vínami, používa sa najmä na výrobu akostných vín. Je tiež veľmi obľúbenou odrodou na výrobu burčiaku. Na tento účel sa zberá už koncom augusta. Hrozno na výrobu akostných a prívlastkových vín sa oberá v prvej polovici septembra. Vhodným spôsobom výroby je silno reduktývna technológia, ktorá umožňuje zachovanie dostatočného obsahu kyselín vo víne a zvýraznenie muškátovej arómy, spôsobovanej monoterpénmi. Takto vyrobené vína sú vhodné pre predaj (a konzumáciu) v období november – máj. Pre uchovanie charakteru vína je vhodné použitie plastových zátok, ktoré sa u vín podobného charakteru celosvetovo rozšírené. Macerácií pred kvasením sa príliš nevyužíva, na uvoľňovanie muškátovej arómy sa skorej používa chladené kvasenie a aplikácia enzýmov. Iršai Oliver je aromatické víno s muškátovým tónom, ktorý ja často doplnený jemnou korenitosťou. Víno má nižší obsah kyselín a je veľmi svieže, najmä v mladom stave.

Vína odrody Iršai Oliver zakúpite online tu >Spracoval: Ing. Daniel Šimonovič Zdroje: PAVLOUŠEK, P., 2007: Encyklopedie révy vinné. Computer Press Brno, 320 str. ISBN: 978-80-251-1704. POSPÍŠILOVA, D., SEKERA, D., RUMAN, T., 2005: Ampelografia Slovenska. Výskumná a šľachtiteľská stanica vinárska a vinohradnícka Modra, 367 str. ISBN: 80-96-9350-9-7 STEVENSON, T., 2002: Nová encyklopédia svetových vín. Ikar Bratislava, 600 str. ISBN: 80-551-0446-8