ZÍSKAJTE 5% ZĽAVU NA PRVÝ NÁKUP!


Nechajte nám svoj email a okrem toho, že Vám už neuletí žiadna skvelá ponuka, pošleme Vám kód so zľavou na Vašu prvú objednávku.

(Vstupom na stránku potvrdzujete, že máte aspoň 18 rokov)
Košík ( 0 )

Private Selection Pinot Noir 2011

Viac informácii
Zvyškový cukor suché
Výrobca Robert Mondavi
Odroda Rulandské modré/Pinot Noir
Krajina pôvodu USA
Oblasť pôvodu California Napa Valley
Balenie (Litrov) 0.75
Ročník 2011
Servírovacia teplota (°C) 14-18
Farba vína Červené
Siričitany Víno obsahuje siričitany
Minimálny počet kusov 1
Dostupnosť:Vypredané
Do 48 hodín u vás
14,29 €

Víno s hodvábnymi tónmi malín, čerešní a sliviek, ktoré sa snúbia s vôňou nového korenia a kvetinovým podtónom. 5 mesiacov zrenia v dubových sudoch dodalo vínu korenistý nádych.

Robert Mondavi

Robert Mondavi je vo svete vína pojem ako Mercedes vo svete automobilov. Vinohradnícky guru pod ktorého nohami ležia významné vinárstva z celého sveta . Podmanil si aj preslávenú kalifornskú Napa Valley kde v roku 1966 prvým zberom plodov odštartoval svoj úspešný príbeh vinárskeho odborníka, našenca a vizonára.


Write Your Own Review
Chystáte sa hodnotiť: Private Selection Pinot Noir 2011
Vaše hodnotenie:
DAJTE VEDIEŤ OSTATNÝM VÁŠ NÁZOR A ZÍSKAJTE 5% ZĽAVU NA ĎALŠÍ NÁKUP!
(pre získanie zľavy je potrebné byť prihlásený na svoj účet)

USA

USA možno rozdeliť na nasledujúce vinohradnícke regióny:

1. Okres Mendocino

Okres sa nachádza 160 km severozápadne od San Francisca. Mendocino je najsevernejší významný pobrežný vinohradnícky okres Kalifornie.

Hrebene hôr obkolesujúcich rieky Upper Russian a Navarro River siahajú do výšky 1 070 m. Vytvárajú prirodzenú hranicu, ktorá umožňuje známe "prechodné" podnebie Mendocina. Podnebie je nezvyčajné, pretože ho môžu ovplyvňovať buď pobrežné, alebo vnútrozemské faktory dominujúce krátku alebo dlhšiu dobu. Zvyčajne sú tu teplejšie zimy a chladnejšie letá. Vo vegetačnom období zabezpečujú teplé suché dni a chladné noci. Ukiah Valley, severne od San Francisca, má najkratšie, ale najteplejšie vegetačné obdobie.

Vinič sa pestuje predovšetkým na rovine, na úpätí údolí alebo na miernych nižších svahoch vo výške medzi 76-445 m. Vinohrady sú orientované na východ, ale južne od Ukiahu sú orientované na západ.

Pôda: Hlboké, rôzne aluviálne pôdy vo vinohradoch na rovinách pri riekach, štrkovitá hlina v častiach údolia Russian River a tenká sutina na obkolesujúcich svahoch.

Priemerná vegetačná doba je 268 dní v porovnaní s 308 dňami v Sonome (kde je pučanie očiek o 10 dní skôr ako v Mendocine), alebo s 223 dňami v okrese Lake One (ktorý je potenciálne veľkým vinohradníckym okresom Kalifornie). Výroba v Mendocine sa usiluje zabezpečiť vysokokvalitné vyhľadávané odrody.

Základné odrody: Cabernet sauvignon, Carignan, Chardonnay, Chenin blanc, French colombard, Sauvignon blanc, Zinfandel.

2. Okres Sonoma

Najväčší vinohradnícky okres severne od San Francisca rozprestierajúci sa medzi Napa Valley a Tichým oceánom.

Extrémne podnebie siaha od teplého (oblasť III) na severe okresu k chladnému (oblasť I) na juhu, kde je významný vplyv ľahkých tichomorských vetrov. Vetry sa postupne smerom do vnútrozemia strácajú. Hmly sa vyskytujú prevažne v južných častiach okolo Petalumy, málokedy preniknú cez Sonoma Mountains do Sonoma Valley na juhovýchode okresu.

Sú tu dva systémy údolí s významne rozdielnymi orientáciami: údolie Sonoma, ktorého riečka sa vlieva do zálivu San Francisco, a Russian River, ktorá vteká priamo do Tichého oceánu. Vinič rastie vo výške asi 120 m na rovine, najmä v časti, ktorá zahŕňa označenie pôvodu Russian River Valley, Alexander Valley a Ory Creek, alebo na miernych nižších svahoch. V Sonoma Valley sa vinič postupne pestuje aj na trocha strmších svahoch.

Situácia pôdneho zloženia sa veľmi mení od úrodných hlinitých pôd v údolí Sonoma a v oblasti Santa Rosa, po vysokoúrodné aluviálne pôdy v údolí Russian River s vápencovou pôdou v Cazadere, štrkovité pôdy známe ako Ory Creek Conglomerate v Ory Creek a vulkanické pôdy na báze sopúchov v susednom Mount St. Helena.

V údolí Russian River je ešte stále významná masová výroba vína. Teraz sa vzmáhajú butikové vinárske pivnice, ktoré sa špecializujú na vyhľadávané kvalitné odrodové vína.

Základné odrody: Cabernet sauvignon, Chardonnay, Chenin blanc, French colombard, Gewürztraminer, Merlot, Petite sirah, Pinot noir, Pinot blanc, Sauvignon blanc, White riesling, Zinfandel.

3. Okres Napa

Územie Napa sa začína vedľa zálivu San Francisco, tiahne sa 54 km smerom na sever a západ k úpätiu Mount St. Helena. Na západe po okraji údolia Sonoma a na východe k Berryesskému jazeru.

Podnebie siaha od chladnej oblasti I pri zálive San FrancIsco v okrese Carneros s častými hmlami k teplej oblasti III v severnej časti Napa Valley a v Pope Valley.

Vinič sa pestuje prevažne na rovinách údolia, ale aj na svahoch. Hoci ide o rovinu, výška údolnej roviny siaha od sotva 5 m nad hladinou mora v meste Napa do 70 m v oblasti St. Helene v strede údolia a 122 m na severe v Calistoge. Zalesnené západné svahy zabezpečujú popoludňajší tieň, čo prispieva temperačnému účinku výšky a napomáha tak bielym odrodám, kým východné svahy modrým odrodám.

Pôda: Úrodný íl a siltová hlina na juhu, štrkovité hliny s dobrým odvodnením a nižšou úrodnosťou na severe.

Veľká plejáda vinárskych podnikov, od malého počtu veľkých firiem, ktoré využívajú metódy najnovšej techniky, až po stále narastajúci počet malých butikových pivníc, ktoré majú obmedzenú produkciu a pracujú zväčša tradičnými metódami, pričom však často používajú aj modernú techniku. Veľké vína Napa Valley položili základy dobrej povesti kalifornských vín na celom svete.

Základné odrody: Cabernet sauvignon, Chardonnay, Chenin blanc, Merlot, Pinot noir, Sauvignon blanc, White riesling, Zinfandel.

4. Oblasť North-Central Coast

Severná časť oblasti Central Coast siaha od zálivu San Francisco po Monterey.

Všeobecne je teplé (oblasť III), ale s variantmi, ako je chladnejšie územie Santa Cruiz Mountains (oblasť I) a severná časť Salinas Valley. Málo vodných zrážok na juhu vyžaduje veľa závlah. Sú tu však mikroklímy s väčšími vodnými zrážkami.

Vinič sa pestuje hlavne na rovine a na svahových plochách rôznych údolí. Odchýlky sú napríklad na strmých svahoch Santa Cruz Mountains a vo vysokej terasovitej krajine Pinnacles nad Soledanom.

Pôda: Široká paleta štrkovitých hlín, často s vysokým obsahom kamenia a bohatá na vápenec v Livermore Valley; íl a štrkovitá hlina nad žulou alebo vápencom; dobre odvodnené, málo úrodné sú pôdy v Monterey.

Malý počet veľkých spoločností produkuje množstvo lacných vín. Využíva modernú techniku a metódy pásovej výroby. Počet malých vinárskych podnikov a pivníc rastie. Mnohé z nich sí uvedomujú kvalitu a daktoré sú zaslúžene vychýrené. Ich výrobné metódy sa neustále menia.

Pestované odrody: Cabernet Sauvignon, Pinot noir, Zinfandel, Petite sirah, Chenin blanc, Riesling, Chardonnay, Sauvignon blanc, Gamay, Gewürztraminer, Carignan, French colombard, Grey Riesling, Sémillon.


5. Oblasť South-Central Coast

Južný úsek pobrežnej oblasti smeruje južne pozdĺž pobrežia od Monterey. Zahrňuje okresy San Luis Obispo a Santa Barbara.

Všeobecne teplá oblasť III s výnimkou zóny blízko mora, najmä okolo Santa Maria v strede oblasti, kde prevažuje oblasť I a II vplyvom pravidelného prenikania veľkých pobrežných hmiel. Ročné množstvo vodných zrážok je v jednotlivých krajoch variabilné a pohybuje sa od 250 do 1 140 mm.

Väčšina výsadieb viniča je na úbočiach kopcov v San Luis Obispo a na južných údolných rovinách v Edna Valley v okrese Santa Barbara vo výške od 37 do 180 m až 180-305 m v Paso Robles, resp. 460 m na York Mountain.

Pôda: Väčšinou piesočnaté, siltové alebo ílovité hliny; pôda však môže byť aj viac alkalická ako v štrkovito-vápencových pôdach vyskytujúcich sa na úpätí Santa Lucia Mountains.

Od roku 1970 vznikol malý počet vinárskych podnikov prvej triedy. V chladnejších zónach začali experimentovať s prvotriednymi bielymi i modrými odrodami viniča. Najlepšie vína, ktoré Kalifornia môže produkovať, sa v súčasnosti aj skutočne vyrábajú.

Pestované odrody: Cabernet sauvignon, Zinfandel, Chardonnay, Chenin blanc, Sauvignon blanc, Riesling, Gewürztraminer, Pinot noir.

Ak si želáte víno poslať ako darček, dajte nám vedieť do komentáru k objednávke. Priložíme k nemu zdarma blahoželanie s Vaším textom.

Víno vieme dodať aj v štýlovej drevenej bedničke.