Facebook Pixel

ZÍSKAJTE 5% ZĽAVU NA PRVÝ NÁKUP!


Nechajte nám svoj email a okrem toho, že Vám už neuletí žiadna skvelá ponuka, pošleme Vám kód so zľavou na Vašu prvú objednávku.

(Vstupom na stránku potvrdzujete, že máte aspoň 18 rokov)
Košík ( 0 )

Graue Freyheit BIO 2021

Viac informácii
Zvyškový cukor suché
Výrobca Weingut Heinrich
Odroda Cuvée
Krajina pôvodu Rakúsko
Oblasť pôvodu Burgenland
Balenie (Litrov) 0.75
Ročník 2021
Servírovacia teplota (°C) 11-13
Farba vína Oranžové
Siričitany Víno obsahuje siričitany
Obsah alkoholu 12,5%
Minimálny počet kusov 1
Dostupnosť:Skladom
Do 48 hodín u vás
32,00 €

Rulandské šedé je hlboko zakorenené v kryštalickej, bridlicovej a kremeňovo bridlicovej pôde a darí sa mu na Joiser Hackelsberg a Winden. Dokonalým doplnkom je Rulandské biele a Chardonnay z vápenatých a bridlicových východných svahov z Leithagebirge - väčšinou z top lokalít Breitenbrunner Edelgraben a Windener Alter Berg. Vinice sú obhospodarované v biodynamickom režime. Zber sa vykonáva ručne od začiatku do polovice septembra. Fermentácia prebieha natívnymi kvasinkami a mušt maceruje 14 dní aj so šupkou. Výsledné víno prechádza jablčno-mliečnou fermentáciou a zreje približne 13 mesiacov na jemných kaloch v Amforách a vo veľkých dubových sudoch. Nakoniec sa víno plní do fliaš bez filtrovania alebo pridávania síry. Pre mnohých je „Freyheit“ najlepším prírodným vínom od Gernota a Heike Heinrich, no v každom prípade ide o geniálne víno rok čo rok. 

Obsah zvyškového cukru: 1,0 g/L
Obsah kyselín: 6,3 g/L

Biele víno, ružové, červené, odpoveď je áno. Farba tohoto vína sa nedá presne špecifikovať.Vzniklo spojením odrôd 35% Pinot Blanc, 30% Pinot Gris, 30, Chardonnay a 5% Neuburgunder.V chuti šípky, herbálne tóny, zelený čaj, pomarančová kôra a červené bobuľové ovocie. Víno má skvélu kyselinu, výraznú textúru, príjemné taníny a dlhý minerálny záver.

Naturálne vína sa vyrábajú iným spôsobom ako konvenčné vína, preto môžu mať kal, alebo usadeniny z kvasiniek a niekedy sa výrazne líšia vôňou a chuťou od konvenčne vyrábaných vín.

Weingut Heinrich

Informácie o výrobcovi doplníme čoskoro. Ďakujeme za trpezlivosť.


Write Your Own Review
Chystáte sa hodnotiť: Graue Freyheit BIO 2021
Vaše hodnotenie:
DAJTE VEDIEŤ OSTATNÝM VÁŠ NÁZOR A ZÍSKAJTE 5% ZĽAVU NA ĎALŠÍ NÁKUP!
(pre získanie zľavy je potrebné byť prihlásený na svoj účet)

Rakúsko

Vinič sa v Rakúsku pestuje na 57 tisíc ha vinohradov. Osemdesiat percent výsadieb tvoria biele muštové odrody, najviac zastúpenou je Grüner Veltliner (Veltlínske zelené). Kvalitou vyniká predovšetkým Riesling (Rizling rýnsky). Modrým výsadbám dominuje Zweigeltrebe, najkvalitnejšie vína však poskytuje St. Lauren (Svätovavrinecké).

Krajina sa rozdeľuje na 4 vinohradnícke regióny – Dolné Rakúsko (Niederösterreich), Burgenland, Štajersko (Steiermark) a Viedeň (Wien). Dolné Rakúsko a Burgenland sú kvalitatívne i kvantitatívne najvýznamnejšie.

Dolné Rakúsko (Niederoesterreich) ležiace južne od slovenských a moravských hraníc vyniká predovšetkým produkciou bielych vín. V tunajšej oblasti Wachau so strmými svahmi a charakteristickými zvetranými kamenistými pôdami sa produkujú biele vína najvyššej kvality – smaragdy, predovšetkým zo sorty veltlín zelený (Grüner Veltliner) a rizling rýnsky (Riesling).

Korene starších krov viniča zasahujú do veľkej hĺbky, čím sa do hrozna a vína prenášajú charakteristické nuansy dodávajúce mokom minerálnu finesu miestneho terroir.

Nemenej známou oblasťou Dolného Rakúska je Kamtal – Donauland. Dorábajú sa tu výnimočné rizlingy.

Sprašovým terasám vo Wagrame zasa dominujú výsadby veltlínu zeleného (Grüner Veltliner) s charakteristickými exoticko-pikantnými stopami terroir v senzorike vína.

Ďalšou zaujímavosťou oblasti Dolné Rakúsko je región Donauland – Carnuntum začínajúci hneď za hraničným priechodom Petržalka – Berg. Dorábajú sa tu predovšetkým červené moky a v Klosterneuburgu sídli najstaršia vinohradnícka škola na svete.

Profesor Zweigelt tu v roku 1922 dal svetu novú modrú muštovú odrodu viniča – Zweigeltrebe (St. Lauren x Blaufränkisch) – ľahké ovocné víno, ktoré je obdobou nášho Modrého Portugalu.

Burgenland je po Dolnom Rakúsku druhou najvýznamnejšou vinohradníckou oblasťou v krajine. Rozprestiera sa pozdĺž hranice s Maďarskom. Tunajším výsadbám dominujú modré muštové odrody viniča, ktorým sa tu darí predovšetkým kvôli miestnym teplým polohám. Strednému Burgenlandu (Mittelburgenland) kraľuje Frankovka modrá (Blaufränkischland).

Rovnaká je i situácia v južnej časti regiónu (Suedburgenland), kde navyše pristupujú výsadby Rizlingu vlašského – Welschriesling (rakúske označenie pre rizling rýnsky je Riesling). Mikroklímu severného Burgenlandu ovplyvňuje Neziderské jazero (Neusiedler See). Dorábajú sa tu známe botrytické vína.

Štajersko (Steiermark) – hornatý región na juhovýchode krajiny vyniká produkciou vinárskych špecialít určených pre miestny trh. Najznámejšou z nich je regionálne rosé Schilcher dorábané zo sorty Blauer Wildbacher. A Chardonnay sa tu napríklad nazýva Morillon.

Viedeň (Wien) je spoločne s Madridom jediným hlavným mestom v Európe, ktoré má svoju vinohradnícku oblasť. Päťsto hektárov tunajších vinohradov produkuje predovšetkým známe mladé víno Heuriger. Dorába sa z prekvaseného burčiaku a je to akési rakúske vin de primeur. Jeho základ tvorí Grüner Veltliner. V Rakúsku sa teší veľkej obľube.

 


Ak si želáte víno poslať ako darček, dajte nám vedieť do komentáru k objednávke. Priložíme k nemu zdarma blahoželanie s Vaším textom.