ZÍSKAJTE 5% ZĽAVU NA PRVÝ NÁKUP!


Nechajte nám svoj email a okrem toho, že Vám už neuletí žiadna skvelá ponuka, pošleme Vám kód so zľavou na Vašu prvú objednávku.

(Vstupom na stránku potvrdzujete, že máte aspoň 18 rokov)
Košík ( 0 )

Grüner Veltliner "Loibner " Federspiel 2021

Viac informácii
Zvyškový cukor suché
Výrobca F.X.Pichler
Odroda Veltlín zelený
Krajina pôvodu Rakúsko
Oblasť pôvodu Wachau
Balenie (Litrov) 0.75
Ročník 2021
Servírovacia teplota (°C) 10-12
Farba vína Biele
Siričitany Víno obsahuje siričitany
Obsah alkoholu 12,00%
Minimálny počet kusov 1
Dostupnosť:Skladom
Do 48 hodín u vás
24,00 €

Naliaty v pohári má svetlý zelenožltý odtieň. Víno je jemné s dymovo koreninovou arómou, závanom žltého jablka a citrusov. Živá kyselinková štruktúra zdôrazňuje minerálne žlté ovocie aj v dochuti.

F.X.Pichler

Cieľom vinárstva F.X. Pichler je vytvárať vína, ktoré odzrkadľujú daný rok, pôdu a špeciálnu mikroklímu v údolí Wachau. Rodina Pichler prirovnáva vinohradnícky rok a vinifikáciu ku narodeniu človeka. Víno tiež potrebuje pozornosť, starostlivosť a vzor pre dosiahnutie dokonalosti. Vznik vinárstva sa datuje do roku 1898, a odvtedy sa rodina Pichler riadi filozofiou maximálneho využitia úžasného potenciálu prírody, ktorý nám ponúka. V roku 1928 Franz Pichler zasadil prvé vlastné klony odrody Veltlínske zelené. Vedenie firmy preberá v roku 1971 Franz Xaver Pichler (F.X.), a v roku 1984 získava so svojím vínom Grüner Veltliner Loibenberg a Gelber Muskateller triumf na domácej súťaži ‚Wine of the Year‘. Medzinárodný úspech prišiel o pár rokov neskôr na súťažiach v Paríži, Londýne a New Yorku s vínom Riesling Kellerberg. Zodpovednosť voči rodinným tradíciám, prírode, histórii a vínu sa prenáša v roku 1999 na syna Lucasa, ktorý preberá výrobu vína. Otec však naďalej ostáva činný a pokračuje v puntičkárskej starostlivosti o vinohrady, v súzvuku s najmodernejšími pokrokmi vo vinárstve. V roku 2002 udeľuje Robert Parker jr. vínam z vinárstva 90 bodov a vínu Riesling Unendlich 97+ bodov, čo je takmer nedosiahnuteľná méta pre biele moky z celého sveta.


Write Your Own Review
Chystáte sa hodnotiť: Grüner Veltliner "Loibner " Federspiel 2021
Vaše hodnotenie:
DAJTE VEDIEŤ OSTATNÝM VÁŠ NÁZOR A ZÍSKAJTE 5% ZĽAVU NA ĎALŠÍ NÁKUP!
(pre získanie zľavy je potrebné byť prihlásený na svoj účet)

Rakúsko

Vinič sa v Rakúsku pestuje na 57 tisíc ha vinohradov. Osemdesiat percent výsadieb tvoria biele muštové odrody, najviac zastúpenou je Grüner Veltliner (Veltlínske zelené). Kvalitou vyniká predovšetkým Riesling (Rizling rýnsky). Modrým výsadbám dominuje Zweigeltrebe, najkvalitnejšie vína však poskytuje St. Lauren (Svätovavrinecké).

Krajina sa rozdeľuje na 4 vinohradnícke regióny – Dolné Rakúsko (Niederösterreich), Burgenland, Štajersko (Steiermark) a Viedeň (Wien). Dolné Rakúsko a Burgenland sú kvalitatívne i kvantitatívne najvýznamnejšie.

Dolné Rakúsko (Niederoesterreich) ležiace južne od slovenských a moravských hraníc vyniká predovšetkým produkciou bielych vín. V tunajšej oblasti Wachau so strmými svahmi a charakteristickými zvetranými kamenistými pôdami sa produkujú biele vína najvyššej kvality – smaragdy, predovšetkým zo sorty veltlín zelený (Grüner Veltliner) a rizling rýnsky (Riesling).

Korene starších krov viniča zasahujú do veľkej hĺbky, čím sa do hrozna a vína prenášajú charakteristické nuansy dodávajúce mokom minerálnu finesu miestneho terroir.

Nemenej známou oblasťou Dolného Rakúska je Kamtal – Donauland. Dorábajú sa tu výnimočné rizlingy.

Sprašovým terasám vo Wagrame zasa dominujú výsadby veltlínu zeleného (Grüner Veltliner) s charakteristickými exoticko-pikantnými stopami terroir v senzorike vína.

Ďalšou zaujímavosťou oblasti Dolné Rakúsko je región Donauland – Carnuntum začínajúci hneď za hraničným priechodom Petržalka – Berg. Dorábajú sa tu predovšetkým červené moky a v Klosterneuburgu sídli najstaršia vinohradnícka škola na svete.

Profesor Zweigelt tu v roku 1922 dal svetu novú modrú muštovú odrodu viniča – Zweigeltrebe (St. Lauren x Blaufränkisch) – ľahké ovocné víno, ktoré je obdobou nášho Modrého Portugalu.

Burgenland je po Dolnom Rakúsku druhou najvýznamnejšou vinohradníckou oblasťou v krajine. Rozprestiera sa pozdĺž hranice s Maďarskom. Tunajším výsadbám dominujú modré muštové odrody viniča, ktorým sa tu darí predovšetkým kvôli miestnym teplým polohám. Strednému Burgenlandu (Mittelburgenland) kraľuje Frankovka modrá (Blaufränkischland).

Rovnaká je i situácia v južnej časti regiónu (Suedburgenland), kde navyše pristupujú výsadby Rizlingu vlašského – Welschriesling (rakúske označenie pre rizling rýnsky je Riesling). Mikroklímu severného Burgenlandu ovplyvňuje Neziderské jazero (Neusiedler See). Dorábajú sa tu známe botrytické vína.

Štajersko (Steiermark) – hornatý región na juhovýchode krajiny vyniká produkciou vinárskych špecialít určených pre miestny trh. Najznámejšou z nich je regionálne rosé Schilcher dorábané zo sorty Blauer Wildbacher. A Chardonnay sa tu napríklad nazýva Morillon.

Viedeň (Wien) je spoločne s Madridom jediným hlavným mestom v Európe, ktoré má svoju vinohradnícku oblasť. Päťsto hektárov tunajších vinohradov produkuje predovšetkým známe mladé víno Heuriger. Dorába sa z prekvaseného burčiaku a je to akési rakúske vin de primeur. Jeho základ tvorí Grüner Veltliner. V Rakúsku sa teší veľkej obľube.

 


Ak si želáte víno poslať ako darček, dajte nám vedieť do komentáru k objednávke. Priložíme k nemu zdarma blahoželanie s Vaším textom.