ZÍSKAJTE 5% ZĽAVU NA PRVÝ NÁKUP!


Nechajte nám svoj email a okrem toho, že Vám už neuletí žiadna skvelá ponuka, pošleme Vám kód so zľavou na Vašu prvú objednávku.

(Vstupom na stránku potvrdzujete, že máte aspoň 18 rokov)
Košík ( 0 )

Pesecká leánka sur lie 2022

Viac informácii
Zvyškový cukor suché
Výrobca Najväčšia vínna pivnica v Pukanci
Odroda Pesecká leánka/Feteasca Regala
Krajina pôvodu Slovensko
Oblasť pôvodu Nitrianska
Balenie (Litrov) 0.75
Ročník 2022
Servírovacia teplota (°C) 12-14
Farba vína Biele
Siričitany Víno obsahuje siričitany
Obsah alkoholu 12,00%
Minimálny počet kusov 1
Dostupnosť:Skladom
Do 48 hodín u vás
Brands:
11,00 €

Typická odroda Pukaneckého vinohradníckeho rajónu. Svetlá žlto-zelená farba, výrazná ovocná aróma, najmä broskyne a grepu je oživená stopou herbálnych nôt. Chuť je plná, harmonická, reflektujúca aromu. Dochuť je stredne dlhá oživená sviežou kyselinkou a mineralitou.

Najväčšia vínna pivnica v Pukanci

Najvyššie položené, úradne uznané vinohrady na Slovensku ležia na juhozápadnom úpätí Štiavnických vrchov nad Pukancom. Nachádzajú sa v nadmorskej výške 507 metrov, ktorá je rekordná nielen na Slovensku, ale aj v rámci susedných štátov. Vína z pukanských vinohradov patria do kategórie horských vín.

Poloha južných úbočí a pôdne podložie bývalého stratovulkánu vytvárajú dobré pestovateľské podmienky a špecifický terroir pre výrobu sviežich, minerálnych, korenistých a aromatických vín. V okolí Pukanca sa tiahnu vinice od výšky 360 až po 507 metrov nad morom. Viac ako slnko, však pukanské vína obohacuje miestne sopečné podložie, vďaka ktorému majú vína z tejto oblasti jedinečný charakter.

História, súčasnosť i sľubná budúcnosť sú neustále prítomné v genius loci Najväčšej vínnej pivnice v Pukanci. Jej príbeh sa začal písať už v roku 1900. Vtedy sa rozhodol Johannes Ciglan, obchodník s vínom, premeniť bývalú banskú štôlňu na pivnicu. Na rozkvet pôvodného vinárstva, ktorý bol nútene ukončený v päťdesiatych rokov 20. storočia sa rozhodla nadviazať rodina Jána Rosenbergera.

V pivnici poznačenej časom i nezáujmom človeka sa spočiatku v jednoduchých podmienkach začalo rodiť víno, ktorého pôvod treba hľadať v najvyššie položených viniciach na Slovensku. Vzniká tu víno zasahujúce zmysly priamo a intenzívne, súčasne plné minerality, sviežosti a rafinovanej ležérnosti. Typickou odrodou pre terroir Tekov, tým aj pre túto pivnicu v Pukanci, je Pesecká Leánka.


Write Your Own Review
Chystáte sa hodnotiť: Pesecká leánka sur lie 2022
Vaše hodnotenie:
DAJTE VEDIEŤ OSTATNÝM VÁŠ NÁZOR A ZÍSKAJTE 5% ZĽAVU NA ĎALŠÍ NÁKUP!
(pre získanie zľavy je potrebné byť prihlásený na svoj účet)

Slovensko

Dôkaz o pestovaní viniča a výrobe vína na našom území pochádza z 7. – 6. storočia p. n. l. Z týchto rokov pochádza zatiaľ najstarší nález – sedem vinohradníckych nožov a hlinená nádoba na víno. Teda prvými výrobcami vína na našom území boli Kelti. Po nich prišli na naše územie Rimania a v tomto období sa začína na našom území pestovať vinič intenzívnejšie. Slovania pokračujú v pestovaní hrozna a výrobe vína po príchode do Karpatskej kotliny na základe keltských no najmä rímskych tradícií. 

Podľa údajov MP SR má Slovensko v súčasnosti 22.000 ha registrovaných vinohradov, z toho len 16.000 ha je obhospodarovaných a 12.000 ha rodiacich. Vinič sa pestuje v šiestich vinohradníckych oblastiach:

1. Malokarpatská vinohradnícka oblasť
2. Nitrianska  vinohradnícka oblasť
3. Stredoslovenská vinohradnícka oblasť
4. Východoslovenská  vinohradnícka oblasť
5. Južnoslovenská  vinohradnícka oblasť
6. Tokajská  vinohradnícka oblasť

Viac o histórii vinohradníctva na Slovensku sa dozviete tu >


Ak si želáte víno poslať ako darček, dajte nám vedieť do komentáru k objednávke. Priložíme k nemu zdarma blahoželanie s Vaším textom.

Víno je možné dodať aj v štýlovom darčekovom obale, ktorý zakúpite tu.