Facebook Pixel

ZÍSKAJTE 5% ZĽAVU NA PRVÝ NÁKUP!


Nechajte nám svoj email a okrem toho, že Vám už neuletí žiadna skvelá ponuka, pošleme Vám kód so zľavou na Vašu prvú objednávku.

(Vstupom na stránku potvrdzujete, že máte aspoň 18 rokov)
Košík ( 0 )

Bioma Crusted Port

Viac informácii
Zvyškový cukor sladké
Výrobca Niepoort
Odroda Cuvée
Krajina pôvodu Portugalsko
Oblasť pôvodu Douro
Balenie (Litrov) 0.75
Servírovacia teplota (°C) 14-16
Farba vína Červené
Siričitany Víno obsahuje siričitany
Obsah alkoholu 19,50%
Minimálny počet kusov 1
Dostupnosť:Skladom
Do 48 hodín u vás
48,00 €

Bioma Crusted Port fľašovaný 2014 je ešte vyššia nadstavba od Crusted Port. Crusted Port sa tradične vyberá z vín ročníkovej kvality, z dvoch alebo troch ročníkov, nepodlieha číreniu ani filtrácii a uvoľňuje sa do predaja najskôr tri roky po fľaškovaní.

Pôvod Bioma Crusted zaraďuje toto portské do inej ligy. Hrozno pochádza z výnimočnej vinice Vinha da Pisca, ktorej rastliny vínnej révy sú vo veku od 80 do 100 rokov z ktorých sa vyrábajú aj ročníkové portské pod označením Niepoort Vintage Ports. 

Ako už názov napovedá, Bioma Crusted Port časom vo fľaši vylúči prirodzenú usadeninu, preto je dôležité pred podávaním toto víno dekantovať. Bolo fľaškované v roku 2014 samozrejme prospeje mu aj niekoľkoročné zrenie vo fľaši, počas ktorého by sa malo skladovať naležato. 

Toto portské pochádza prevažne z vín zberu 2012. Hrozno bolo pošliapané, 100% celé strapce spracované vo Vale de Mendiz. Na jar bolo víno prenesené do veľmi chladnej časti vinárstva v Quinta de Nápoles a prečerpané do pipas - klasické drevené kade s objemom 550 l. Toto Bioma Crusted preto dozrievalo v pipas v Douro, namiesto v obvyklých veľkých kadiach v Gaia, ako to zvyčajne robia s Niepoort Crusted. Ako už bolo spomenuté fľašovali ho v roku 2014. 

Vo farbe nájdeme náznaky modrej na okraji s prevažne tmavočervené. Vôňa je najskôr trochu uzavretá s jemnými primárnymi tónmi tmavého ovocia. Jeho hodvábna chuť je sprevádzaná veľmi pevnou štruktúrou, ktorá ukrýva zrelé tmavé ovocie vrátane černíc a čiernych sliviek, čo vedie k dlhému, vyváženému záveru. Farba a štruktúra vína naznačujú, že tomuto portskému prospeje dlhé obdobie zrenia.

 

Hodnotenia

Robert Parker 93 bodov

 

Niepoort


Write Your Own Review
Chystáte sa hodnotiť: Bioma Crusted Port
Vaše hodnotenie:
DAJTE VEDIEŤ OSTATNÝM VÁŠ NÁZOR A ZÍSKAJTE 5% ZĽAVU NA ĎALŠÍ NÁKUP!
(pre získanie zľavy je potrebné byť prihlásený na svoj účet)

Portugalsko

V Portugalsku sa vinič pestuje na 239 000 ha. Portugalsko možno rozdeliť na 3 základné vinohradnícke regióny: Duoro a Minho, Bairrada a Dao, Madeira.

1. Duoro a Minho
Oblasti Douro a Minho sa nachádzajú na severe Portugalska. Portské sa vyrába v okresoch Cima Corgo, Baixo Corgo a Douro Superior, ktoré sú v údolí rieky Douro. Vinho verde sa vyrába v provincii Minho, rozprestierajúcej sa medzi údoliami riek Douro a Minho. V oblasti Minho sú letá suché a horúce, zimy sú mierne a vlhké, smerom do vnútrozemia v hornej časti údolia Doura sú letá extrémne horúce, zrážky sú 520 mm a zimy môžu byť veľmi chladné.

Vinič sa tu vo všeobecnosti pestuje v kopcovitej krajine, ktorá môže byť v niektorých častiach oboch oblastí veľmi strmá, hoci väčšina hromadne vyrábaného vinho verde pochádza z rovinatej krajiny so zmiešaným hospodárstvom. Väčšina vinho verde sa dorába na pôdach zo zvetranej žuly ktoré prevládajú v Minho, hoci niečo viniča sa pestuje v pásme pôd zo silurových kryštalických bridlíc medzi riekami Lima a Cavado. Douro je pestrou zmesou tvrdých, slnkom vypálených žulových a bridličnatých pôd, najjemnejšie portské pochádza z bridličnatých vinohradov, ktoré prevládajú ďalej vyššie nad riekou. Pretože bridličnaté pôdy sú dôležité pre výrobu portského, dourské stolové vína sú odkázané na žulové pôdy.

Aby sa maximalizovalo využitie pôdy, je v Doure široko rozšírené terasovanie. Terasy sa robia široké, aby sa umožnila mechanizácia. Niektoré menej zrázne svahy sa teraz obrábajú vo vertikálnych radoch. Strmé terasy znamenajú vinohradníctvo s intenzívnou prácou, a tvrdá dourská pôda vyžaduje často "prevetranie" odstrelom, aby sa umožnilo vysádzanie. Portské vína sa vyrábajú a doliehujú v Doure, ale väčšina sa sceľuje a fľašuje v strediskách vo Vila Nova de Gaia. Vinho verde sa vyrába z modrého a bieleho hrozna, ktoré sa tradične pestuje na vysokom vedení. Vinifikácia sa vedie do sucha a tak, aby sa dosiahlo perlenie (pétillance).

2. Bairrada a Dao
Tieto dve oblasti sú situované medzi oblasťami vinho verde a portského na severe a Estramaduru a Beira-Baixato na juhu.  Podnebie je pod silným prímorskym vplyvom Atlantiku, s vysokými zrážkami a relatívne krátkym, suchým letom. Teploty na jeseň často prudko klesajú, čo užitočne spomaľuje kvasenie vína. Na pobrežných plochách Bairrady sa vinohrady rozkladajú na nízkoležiacej, dosť plochej krajine, kým v Dao sa najlepší vinič nachádza zväčša vo výškach 200 až 500 m, hoci sa pestuje až do 2 000 m nad morom.

Pôda je na každej ploche dosť homogénna. V Bairrade sa väčšina najdôležitejších odrôd viniča pestuje na hlinitej ílovitej pôde známej tam ako "barros". V Dao je pôda skoro celkom žulová, s malými plochami bridlice, kde sa uprednostňuje biele hrozno pred modrými odrodami, ktoré v tejto oblasti prevládajú. Väčšina hornatých plôch v Dao vyžaduje extenzívne terasovanie, a preto je tu náročná práca. Malí pestovatelia normálne ponechávajú pri nakvasovaní modré odrody neodzrnené a dorábajú tmavo sfarbené, hrubé, trieslovinové vína, kým väčšie vinárske podniky hrozno odzrnujú a ponechávajú rmut nakvášať kratšie.

3. Madeira
Ostrov Madeira je veľký približne 50 x 20 km a nachádza sa 600 km od pobrežia Maroka na 33. stupni severnej šírky. Ostrov v dôsledku svojej polohy v Atlantickom oceáne a hornatého povrchu je bohatý na zrážky. Vzhľadom na svoju zemepisnú šírku sú letá horúce a zimy veľmi teplé. Pôda má vysokú cenu a vinohrady sú na malých terasách strmých útesov, dosahujúcich na niektorých miestach výšku až 914 m nad hladinou mora. Najlepšie hrozno pochádza z viniča pestovaného na južných úbočiach ostrova, kde je najviac slnečného svitu.

Pôda je úrodná, má svetločervenú farbu, je priepustná, vulkanického pôvodu, nasýtená potašou. Vinič je na vysokom vedení, aby sa pod ním mohli - pre nedostatok vhodnej pôdy - pestovať iné plodiny. Napriek veľkým zrážkam sa musí zavlažovať, pretože úbočia sú strmé a pôda je priepustná. Po prekvasení sa vína umiestňujú do vykurovaných sladovacích priestorov nazývaných estufa, ktoré sa postupne vykurujú až na 45 °C. Asi 18 mesiacov po vychladnutí vína vstupujú do tzv. systému solera. Všetky vína sú alkoholizované.

Ak si želáte víno poslať ako darček, dajte nám vedieť do komentáru k objednávke. Priložíme k nemu zdarma blahoželanie s Vaším textom.

Víno je možné dodať aj v drevenej bedni, ktorú zakúpite tu.