Muškát žltý je možné vyrábať reduktívnym spôsobom ako odrodové víno. Víno má potom výrazne muškátovú arómu so sviežou kyselinou.

Synonymá: Slovenská republika: Muškát Lunel Anglicko: White Frontigan Francúzsko: Muskat blanc, Muscat de Lunel, Muscat de Frontignan Maďarsko: Bárzsing, Fehér muskotály Nemecko, Rakusko: Gelber Muskateller, Muskateller, Weisse Muskattraube Španielsko: Muskatel menudo bianco Taliansko: Moscato bianco

Pôvod a rozšírenie: Odrody muškátov, medzi ktoré sa radia okrem Muškátu žltého aj Muškát fialový, červený a čierny, sú skupinou, ktorých pôvod siaha do dávneho staroveku a patria medzi najstaršie odrody viniča. Uvádza sa že ich pravlasťou je Sýria, Egypt alebo Arábia. Zásluhou Rimanov boli muškáty rozšírené po celom ich impériu. Po rekonštrukcii vinohradov ekonomické dôvody zatlačili muškáty do úzadia, dodnes však zostali zastúpené v celej západnej Európe, na Balkáne, v Turecku, Grécku i bývalých sovietskych republikách, najmä na Kryme. Pestujú sa aj v južnej Afrike a v Severnej a Južnej Amerike. U nás sa pestuje najmä v Tokaji, kde tvoria 10 %, čo je asi 0,1% celkovej výsadby na Slovensku. Zaregistrovaný bol v roku 1941.

Morfológia: List: Stredne veľký, tmavozelený, štvorcový, mierne zvlnený, 3 – 5 laločnatý, stredne hlboko až hlboko vykrajovaný. Čepeľ je hladká, žili listov sú jemne štetinaté. Stopka je stredne dlhá. Strapec: Stredne veľký, cylindrický alebo cylindricko-kónický, veľmi hustý, zriedkakedy krídlatý. Stopka je stredne dlhá. Bobuľa: Stredne veľká, guľatá, niekedy v nahustených strapcoch stlačená. Je svetložltej až zlatožltej farby.

Fenológia: Pučí, kvitne a bobule mäknú stredne skoro, hrozno však neskôr dozrieva, zvyčajne v poslednej dekáde septembra.

Agrobiológia: Poloha a pôda: Obľubuje južné, teplé slnečné svahy s intenzívnym slnečným žiarením. Pôdy vyžaduje teplé, piesočné i kamenisté, ale dostatočne hlboké a výživné. Vo veľmi úrodných pôdach a nížinných polohách neposkytuje také kvalitné hrozno. Rez a vedenie: Pre svoj silný rast je vhodný na tvarovanie na vysokom vedení. Vhodný je rez na dlhé ťažne pri zaťažení do 10 očiek na m2 pôdy. Úroda: Pri úrodnosti do 9 t.ha-1, dosahuje bežne cukornatosť nad 20 °NM a obsah kyselín sa pohybuje okolo 8,5 g.l-1.

Enológia: Muškát žltý je možné vyrábať reduktívnym spôsobom ako odrodové víno. Víno má potom výrazne muškátovú arómu so sviežou kyselinou. Odroda sa najmä používa spoločne s Furmintom a Lipovinou na výrobu tokajských vín.

Vína z odrody Muškát žltý kúpite online tu >


Spracoval: Ing. Daniel Šimonovič PAVLOUŠEK, P., 2007: Encyklopedie révy vinné. Computer Press Brno, 320 str. ISBN: 978-80-251-1704. POSPÍŠILOVA, D., SEKERA, D., RUMAN, T., 2005: Ampelografia Slovenska. Výskumná a šľachtiteľská stanica vinárska a vinohradnícka Modra, 367 str. ISBN: 80-96-9350-9-7 FOTO:https://sk.wikipedia.org