Je vhodná na výrobu odrodových, predovšetkým prívlastkových vín. Pre výrobu kvalitných vín je dôležitá vynikajúca aromatická zrelosť, dostatočná cukornatosť a vyrovnaný, skorej nižší obsah kyselín.

Synonymá: Odroda je mladá, nemá synonymá.

Pôvod a rozšírenie: Noriu vyšľachtili v bývalej Výskumnej stanici vinohradníckej a vinárskej vo Veľkom Krtíši, kombinačným krížením odrôd Rizling rýnsky x Semillon. Zaregistrovaná bola v roku 2002.

Morfológia: List: Svetlozelený, stredne veľký, päťuholníkový, prevažne 5 – laločnatý, na spodnej strane husto chĺpkatý, žily sú hladké bez štetín. Strapec: Malý až stredne veľký, cylindricko-kónický, stredne hustý na kratšej stopke. Bobuľa: Stredne veľká, vo veľkosti neuniformná, krátko elipsovitá, zelenožltá.

Fenológia: Pučí stredne skoro, rovnako stredne skoro mäknú bobule, čo býva v druhej dekáde augusta. Zberá sa v závislosti od ročníka od začiatku do polovice októbra, v horších ročníkoch aj neskôr.

Agrobiológia: Poloha a pôda: Odroda je veľmi náročná na stanovisko. Vyžaduje rovnako kvalitné pôdy ako Rizling rýnsky. Dôležitá je svahovitá poloha s južnou expozíciou. Pre pestovanie sú menej vhodné pôdy suché a menej kvalitné. Veľmi vhodné sú pôdy výživné, vododržné, hlinitopiesočnaté. Rez a vedenie: Je vhodná na stredné aj vysoké vedenie s rezom na ťažne. Odporúčané zaťaženie je 8 – 10 plodonosných očiek na m2. Úroda: Pri odrodových skúškach dosiahla priemerné úrody 15 t.ha-1, pri priemernej cukornatosti 21°NM a obsahu kyselín 8,5 g.l-1.

Enológia: Je vhodná na výrobu odrodových, predovšetkým prívlastkových vín. Pre výrobu kvalitných vín je dôležitá vynikajúca aromatická zrelosť, dostatočná cukornatosť a vyrovnaný, skorej nižší obsah kyselín. Technológia výroby vína môže byť ako pri Rizlingu rýnskom, aby došlo k zvýrazneniu aromatických a chuťových vlastností vína. Vína sú aromatické, svieže, s výrazným odrodovým charakterom. Vo vôni pripomínajú Semillon.

Vína odrody Noria kúpite online tu >


Spracoval: Ing. Daniel Šimonovič PAVLOUŠEK, P., 2007: Encyklopedie révy vinné. Computer Press Brno, 320 str. ISBN: 978-80-251-1704. POSPÍŠILOVA, D., SEKERA, D., RUMAN, T., 2005: Ampelografia Slovenska. Výskumná a šľachtiteľská stanica vinárska a vinohradnícka Modra, 367 str. ISBN: 80-96-9350-9-7 FOTO: PAVLOUŠEK, P., 2007: Encyklopedie révy vinné